Trajtimi i mjeteve juridike popullore mastitë


Inflamacioni i gjirit - inflamacion i gjëndrës mammary që ndodh në shumicën e rasteve në gratë lactating. Infeksion merr në gji shpesh nëpër të çara në të dalë.

Simptomat. Dhimbje gjoksi, veçanërisht kur të ushqyerit, ethe, temperaturë, skuqje të abscesit të gjirit mund të formojnë.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore mastitë

Mush me qepë të pjekura të përziera në një raport prej 2: 1 me mjaltë ose vaj flaxseed dhe aplikoni 2-3 herë në ditë për 3-4 orë deri në shërim të plotë.

Me ngecje në qumështin e nënës për të marrë 4 herë në ditë për 1 lugë çaji pluhur të pastër shkumës, duke pirë çaj me herbs trumzë, ca balsam, oe limon ose lëng të freskët karrota.

Kur një fëmijë është zvjerdhur dhe ajo është e mbushur, aplikoni një vë llapë e grimcuar herbs ziera majdanoz. Ajo gatuar për aq kohë sa ajo nuk e zbutur. Aplikoni një vë llapë disa herë në ditë për sa kohë që ënjtje zhduket. Në natën ju mund të përdorni si një peshqir compress ngjyhet në vaj.

Vendos në gjoksin e gjethe të freskëta lakër.

Kur purulent mastitit aplikojnë për të ngjesh gjoksin me mish kungull, gatuar në pak qumësht. Kungull të gatuaj derisa trashet përzierje. Para se duke aplikuar një vë llapë lara sheqer - atëherë ajo do të jetë vonesa pleh organik gjobë.

Fara liri janë të grimcuar në miell, kuzhinier në një sasi të vogël të qumështit të freskët natyrore, duke shtuar pak sheqer. Pastaj të gjithë gjirit të imponojë vë llapë të ngrohtë e vakt liri - me të çara mbi nipples me qumësht nënat. Çdo mëngjes dhe mbrëmje vë llapë për të ndryshuar për një kohë të gjatë të ri deri shërim.

Mix miell thekre, gjalpë i shkrirë dhe qumësht të freskët për të bërë një brumë i butë doli, të lënë për 1 natë dhe pastaj të bashkëngjitni vend lënduar. Mjekimi kryhet disa herë.

Breast zbatohet për gjethe të freskëta nënën dhe njerka dhe gjethet e rodhe, para-spërkatje ato me ujë të valë.

Bashkangjit në vend lënduar e fetë kërpudha çaj, vihet në leshi pambuku tij ose garzë mbi - pergamenë apo ndonjë letër mund farmaci. Celofan, polietileni - jo sepse pacienti për të marrë vendin duhet ajër. Procedurat bëhet brenda 5-7 ditësh, para se të shkojnë në shtrat.

Në shenjë e parë e inflamacionit apo forcim të gjirit për të vënë avull saj fasha 6 - 8 shtresa të leckë pambuku zhytur në të nxehtë tolerohet infuzion me lule kamomil. Replace qese çaj kamomil mund të tolerojë elb nxehtë polusvarennym, e cila është mbajtur për 20-30 minuta. Kur duhet të thith qumështin ndenjur duke përdorur pajisje të posaçme shiten në barnatore.

Pas dush me të njëjtin gji duhet të vënë një qese të materialit të hollë, poultices mbushura me sa vijon: 5-6 lugë majdanoz copëtuar dhe 1 lugë gjelle miell liri, derdh 100 ml qumësht të freskët. Cook deri trashet përzierje, para se të vënë në gji, shtoni 1-2 lugë sheqer.

Për të reduktuar shpërndarjen e qumështit në gji kur të vjen koha të zbres fëmijën nga gjiri, çaj i dobishëm lë Salvia officinalis.

Merrni 1 pjesë nga pesha e postës arre, 2 pjesët e urtë gjethet dhe HOPS suplid. 1 lugë gjelle e përzierje pour 2 gota ujë të vluar për 1 orë, tendosje dhe pini 0,5 gota 3-4 herë në ditë 1 orë pasi të hahet për të reduktuar prodhimin e qumeshtit.

Në mastitë akut kur ka qelb në një tas të thellë të bërë dush lokal nxehtë (temperatura 45 ° C) me një zierje e lule të Wort Shën Gjonit, kamomil, Yarrow - të gjitha komponentët janë në pjesë të barabarta nga pesha. 15 lugë pluhur përzierje pour 3 litra ujë të valë, kuzhinier në një tigan të mbyllur rreth ngrohjes ulët për 5 minuta, ftohur në 50 ° C, thahet. Duke marrë një dush, ju duhet të shtoni ujë të ngrohtë në temperaturën e infuzionit nuk bie. Ora Trajtimi - 20-30 minuta.