Mjetet juridike migrenë Trajtimi popullore


Dhimbje koke migrenë shkaktuara nga vasodilatation (zgjerimin e enëve të gjakut), e cila çon në lirimin e kimikateve nga fibra nervore që janë të përdredhura përreth arterieve të mëdha të trurit. Zgjerimi i enëve të gjakut shtrihet nervat që plagë rreth tyre dhe shkakton kimikatet nerva lirimin. Kimikatet shkaktojnë inflamacion, dhimbje, dhe zgjerimin e mëtejshëm të arteries. Një zgjerim në rritje të arterieve madhëron dhimbje.
Shkaku i saktë i migrenë është i panjohur, por ata janë karakteristikë e disa familjeve dhe janë gjetur kryesisht në gratë. Ndonjëherë është e mundur për të identifikuar faktorët që shkaktojnë migraines, të tilla si ushqime të caktuara, stresi apo mjekim.

Simptomat. Dhimbje e rëndë, e cila është shpesh e kufizuar në njërën anë të kokës, shpesh të shoqëruara me nauze, të vjella, dhe çrregullimeve vizuale të tilla si një aureolë rreth dritat ose objekte zihzahopodobnoe shtrembërim.
Simptomat shpesh shfaqen gjatë pubertetit dhe përforcohet nga jeta mesi. Njeri që ankohet për dhimbje koke të forta duhet të bënte një ekzaminim të plotë për të sunduar nga shkaqet e tjera të mundshme të dhimbje koke.
Mjetet juridike migrenë Trajtimi popullore


Faqja mjeteve juridike
• Pini një përzierje e lëng karrote (3 pjesë), luleradhiqe (pjesa 1), spinaq (pjesa 1) 3 herë në ditë para ushqimit.
• Në migrenë të dobishme për të pirë lëngje të freskëta të karrota, kastravec dhe spinaq.
• Në fasha të dobishme migrenë me qepë të papërpunuara mbi ballin e tij.
• Në ditët e vjetra me migrenë këshilluar për të vënë në lëng shtupë vesh ngjyhet qepë.

Herbs dhe tarifat

Hidh 1 lugë gjelle lule moshuar bari 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për 30 minuta dhe tendosje. Merrni 50 ml mjaltë 3-4 herë në ditë për 15 minuta përpara se të hahet.

Hidh 1 lugë gjelle postë Watch trigjethësh 1 filxhan ujë të valë për 2 orë, tendosje. Pini 0,5 gota 2 herë në ditë 30 minuta para ngrënies. Aplikoni në migrenë. Përmirëson gjendjen e përgjithshme, ka anticonvulsant, efekt analgjezik dhe protivospasticheskim

Hidh 2 lugë leh e kulpër 2 gota ujë të valë, të nxehtë në një banjë me ujë për 30 minuta, të lënë për 15 minuta, kullimin. Pini 1 lugë gjelle 3-4 herë në ditë për sulmet migrenë. Zierje e leh ka një efekt qetësues, ul presionin e gjakut. Treguar në migrenë ndodh me presionin e lartë të gjakut.

Hidh 2 g rhizomes freskëta Kopitnik Evropian i ftohtë 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për 3 orë, ikjen. Pini 1 lugë gjelle 2 herë në ditë për dhimbje koke. Treguar në migrenë ndodh me presionin e ulët të gjakut.

Merrni pjesë të barabarta lule murriz, barishte Polygonum zog, barishte bardhë veshtull, bari, çantë bariut, Yarrow bar. Merrni një tretësirë ​​me sulm migrenë, të shoqëruar nga presioni të lartë të gjakut.

Merrni pjesë të barabartë të lë ferrë, barin, olhovidnoy buckthorn, lule tansy, Motherwort bari, lule kamomil, bari i tharë lule. I pranishëm, dhe të marrë 0,5 gota 3-4 herë në ditë gjatë sulmeve migrenë premenstrual dhe periudhave menstruale.

Merrni 2 e frutave të zakonshme, butë, lë nënën dhe njerka, 1 pjesë barishte rigon dhe lule bli, zemrën. Merrni një mëngjes tretësirë ​​1 gotë dhe mbrëmje gjatë sulmit shenjë paralajmëruese migrenë.

Merrni 2 pjesë gëlqere lule dhe zemra-formë butë normale, dhe 1 pjesë rrënjët e rrënjë sanëz, barishte veshtull bardhë, horsetail bar. Merrni një tretësirë ​​0,5 filxhan 3 herë në ditë para ushqimit në formë të nxehtësisë.

Merrni 1 me rrënjë rrënjë sanëz, elfwort rrënjë, leh buckthorn olhovidnoy, barishte bardhë veshtull, çaj herbs veshkave, bearberry lë normal. Merrni një tretësirë ​​0,5 filxhan 4 herë në ditë në formën e nxehtësisë.
Get 3 gjethet e Salvia officinalis, 2 pjesë pelin barishte, dhe 1 pjesë rrënjët e rrënjë sanëz dhe horsetail barishte. Merrni një tretësirë ​​0,5 filxhan 3-4 herë në ditë për dhimbje koke të shoqëruar me rritjen e djersitje, nauze, të vjella.

Merrni në barabarta gjethe proporcione karamele mente, rozmarinë gjethe, rrënjë aguliçe, rhizomes me rrënjët e sanëz, lule livando. Mbledhja e 1 lugë gjelle pour 1 filxhan ujë të valë dhe të lënë të ftohtë. Merrni 2 gota në ditë e infuzion.

Banjot terapeutike

Lehtësim të shpejtë mund të sjellë dush mustardë. Holluar 1 grusht majë mielli mustardë me ujë temperatura e të cilit është rreth 50 ° C, formimin e mases butë dhe pastaj llokoçis këtë masë në një kovë me ujë të nxehtë në 38-39 ° C. banjë sinapit për duart dhe këmbët është një e mirë "shkëputur" do të thotë të anijeve . Dush Veprimit për duart dhe këmbët më të mira se vaskë e përgjithshëm të performancës. Koha e kaluar në dush ulje për 5-10 minuta, këmbë apo dorë - në skuqje. Pas mustardë dush duhet të del me të larë eshtrat e miell mustardë në dush.

Banjo mund të jenë të përgatitur jo vetëm me miell, por me fara mustardë dhe vaj mustardë. Në banjë me farat e sinapit gjithashtu e dobishme për të shtuar gjethe urtë. Get 3 e mustardë dhe i urtë lë 2 pjesë. Koleksion 3 lugë pour 0,5 litra ujë të ftohtë dhe të lënë për 30 minuta. Tensionuar lëngshme përdorur për të compress dhe banjot në një gjymtyrë.

Për të përgatitur dush me vaj mustardë, derdh në shishe gjysmë-litër të ujit në gjysmën e vëllimit, shtoni 10 pika vaj mustardë, të nënshkruar shishe, shkundur të vështirë për të formuar një emulsioni (emulsioni dhe pastaj derdh në vaskë.