Trajtimi i metodave neuroses popullore


Neurozë - një grup i sëmundjeve neuropsikiatrike shkaktuara nga tendosje mendore.

Krizë nervash - lloj i neurozë, manifestohet nga excitability në rritje dhe nervozizëm kombinuar me lodhje dhe lodhje. Patient shqetësuar gjumin, vjen një acarim i menjëhershëm reagimi lehtë lindin pakënaqësi dhe zemërim. Në disa raste, krizë nervash është për shkak të lodhjes mendore.

Simptomat. Rrahje zemre të shpejtë, djersitje, duke qarë, shqetësim gjumë dhe oreks, nervozizëm, vështirësi në kryerjen e detyrave mendore, ndërsa duke u përpjekur për të detyruar veten për të punuar që rrjedhin dhimbje koke dhe acarim. Dobësi, dobësi shtet, reagimi i dhimbshëm për të shëndosha, të lehta, të qeshura, dhe kështu me radhë. D.

Trajtimi i metodave neuroses popullore

Është e rëndësishme në trajtimin e krizë nervash të çojë një jetë të shëndetshme, për të kënaq në kohën e lirë, dhe për të krijuar një mjedis të qetë. E fondeve që kanë mjekësi tradicionale, e përdorur kryesisht qetësues dhe toning medikamente dhe trajtime.
Merrni 0,5 gota me lëng kopër 3 herë në ditë, pas ngrënies.
Pini 3 herë në javë për 1 gotë me ujë nga patate të ziera në lëkurat e tyre (pije të ftohtë në të këndshëm). Veçanërisht e dobishme për të pirë ujë nga patate të papjekur.

Kur krizë nervash fluturoj duart në pastrimin patate, disa sekonda pasi procedurës rënë tyre në ujë të ftohtë. Kohëzgjatja - 2-3 pm.

Me rritjen nervozizmi dhe nervozizëm të lënë për 3 orë në një vend të ftohtë 0,3 gota me lëng panxhar të kuq, përziejnë atë me një sasi të barabartë të mjaltë dhe hani të gjitha ushqimet gjatë gjithë ditës për 2-3 orë për 30 minuta përpara se të hahet.

Me rritjen e nervozizëm dhe pagjumësi nervor tretur në 1 filxhan ujë të vluar 1 lugë çaji mjaltë dhe lëng të gjysmë limoni. Pirë gjatë gjithë ditës në 3 doza të ndara.
Muzik 100g burimet e rinj (që thupër lë dhe pour 2 gota e ngrohtë zier ujë. Mbush 5-6 orë. Strain, shtrydh në infuzion të lë dhe le të qëndrojë, pastaj derdh enët e tjera) është lënë për të sedimenteve. Pini 0,5 gota 2-3 herë në ditë para ushqimit.

Hidh 1 lugë çaji barishte Yarrow në 1 filxhan me ujë të valë. Merrni 1 lugë gjelle për 0,3 gota 3 herë në ditë para ushqimit. Ajo është përdorur për krizë nervash, nevralgji.

Hidh 2 tablespoons barishte fireweed ngushtë 2 gota ujë të valë dhe të lënë në një termos për 6 orë. Pini doza të barabarta 3-4 herë në ditë. Ajo është përdorur për anije krizë nervash, pagjumësi, kokës.

Hidh 2/1 lugë barishte Leonurus pyatilopastnoho 1 filxhan ujë të vluar, të lënë të ftohtë, tendosje. Merrni 1-2 lugë 3-5 herë në ditë 20 minuta para ngrënies.

Merrni lëng të freskët bimëve Leonurus 30-40 pika 3-4 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.
Hidh 1 lugë gjelle murrizi tharë pure frutash 1 filxhan ujë të vluar për 2 orë të tëra në një vend të ngrohtë (në furrë, në furrë), thahet. Infuzion të marrë 1-2 lugë 3-4 herë në ditë para ushqimit me vehetonevrozah.

Banjot terapeutike

Në trajtimin e sëmundjeve nervore në kohën e gjumit është e këshillueshme për të marrë një dush me barishte hidropizi zi. Hidh 5 ca grushte barit 3 litra ujë të vluar, vlim për 10 minuta, tendosje dhe derdh në një banjë me ujë.

Performanca e mirë të bërë dush me një zierje e rrënjëve dhe degëve të hips dëllinjë. Bluaj rrënjët hips, të mbushur gjysmë gjysmë litër kavanoza të lëndëve të para të marra në një tenxhere smalt 3-kuart, e plotësoni atë deri në krye me ujë, të sjellë përmbajtjen në një çiban, ziej për ngrohje të ulët për 30 minuta dhe të lënë për 30-60 minuta. Temperatura e ujit 38-39 ° C, 20-40 minuta kohëzgjatja vaskë (i durueshëm). Degët e dëllinjë është i përgatitur në të njëjtën mënyrë. Miratimi 8,10 banja me një zierje e rrënjët e trëndafilit të egër, ju filloni duke e bërë dush me një zierje e degëve dëllinjë.
• Hidh 2 ca grushte rrënjët e thara të Angelica archangelica 3 litra ujë, të sjellë një çiban, ziej 15 minuta, të lënë për 2 orë dhe derdh në vaskë. Banja duhet të merren çdo ditë të tjera për 3 javë. Në të njëjtën kohë duhet të pini një zierje e rrënjëve: Hidh 2 lugë rrënjë ëmbël angelica 2 gota ujë dhe ngrohjes vatra për të pjekur në një banjë me ujë për 30 minuta. Pini 0,5 gota 3-4 herë në ditë 30 minuta para ngrënies. Kur lodhje nervor dhe histeri.
• Merrni 20 gram barishte ca balsam, oe limon, barishte Yarrow, herbs, sherebelës, herbs rigon, rrënjë ëmbël flamurin, gjethe mente dhe buds pisha, derdh 10 litra ujë, vlim për 30 minuta, tendosje dhe derdh në vaskë. Temperatura e banjës duhet të jetë 37-38 ° C për 15-20 minuta procedurat Dtitelnost.

Masazh

Në neurozë duhet masazh pikë në shputën. Masazh sjellje mëngjes dhe mbrëmje me përpjekje mesatare. Efektet e dobishme në sistemin nervor ka një tip të lehtë të gjuhës thumbues dhëmbëve (incisors) në ritmin e ashpër 20 minutë.

Trajtimi mudras

Kur dobësi e përgjithshme, lodhje mund të kryejnë të diturit e mëposhtme: pereplesty gishtat, bravo të dyja duart për të kombinuar.
Kur stresi dhe mungesa e stabilitetit emocional duhet të përdorin këtë mënyrë: bravo të dy duart presion në sipërfaqen e brendshme të pëllëmbë. Mesatare, gisht unazë dhe pak gisht të bëj dhe shtrydh palme. Duke treguar gishtat e të dy duarve të shpjegoj lart dhe podnyah.
Për të përmirësuar gjendjen mendore dhe fizike dhe stresit të menaxhimit duhet të kryejë në vijim mençur: unazë dhe gishtit të çdo dorë për të lidhur pads me një klik të vogël. Gishtat e tjerë të shpjegoj. Drejtimin e të dy duart.