Metodat Bariatric tradicionale


Trashje (trashje) është një çrregullim i trupit të: shqetësuar hematopoiesis nuk mund të punojnë zemrën, gulçim, ul rezistencën ndaj infeksioneve, lodhje. Trashje është parë shpesh në kombinim me përdhes metabolike, diabeti, etj Prandaj, duke marrë me ndonjë nga metodat e duke u shpëtoj peshë të tepërt, ju duhet gjithmonë të konsultoheni me mjekun.

Një sasi e caktuar e yndyrës është e nevojshme për energjinë ruajtjen, ngrohje, amortizimin, dhe funksionet e tjera. Yndyrë Normal (përqindja e trupit yndyrë) është në mes 25% dhe 30% në gratë dhe 18% -23% në meshkuj. Femrat me trup mbi 30% yndyrë dhe burrat me trup mbi 25% yndyrë është konsideruar i trashë.

Në trajtimin e trashje në të masave kyçe në shtëpi përfshijnë stërvitje (gjimnastikë) dhe synonte humbje peshe dietë. Megjithatë, marrjen e masave që shpejt do të humbasin peshë, mos harroni se ato ndikojnë negativisht në trupin, sidomos në fytyrë (bëhet e butë, cheeks i dobët). Ajo duhet gjithashtu të theksohet se në qoftë se obeziteti është i lidhur me sëmundjet e gjëndrave endokrine, nuk ka ushtrime apo dietë nuk mund të të ndihmojë.

Balanca midis marrjes kalori dhe shpenzimet e energjisë përcakton peshën e personit. Nëse një person ha më shumë kalori se ai ose ajo djegiet (zbërthehet) përfitojnë peshën e një njeriu (trupi do të ruajtur energjinë e tepërt si yndyrë). Nëse një person ha më pak kalori se ai ose ajo është hedhur jashtë, ai ose ajo do të humbni peshë. Prandaj, shkaqet më të shpeshta të trashje janë overeating dhe mungesa e ushtrimit. Aktualisht, ne e dimë se ka shumë faktorë që kontribuojnë për trashje, disa prej të cilave kanë një komponent gjenetik:
Gjenetikë. Një person më shumë gjasa për të zhvilluar trashje në qoftë se një ose të dy prindërit janë të trashë. Gjenetikë gjithashtu ndikojnë hormoneve të përfshira në rregullimin e yndyrës. Për shembull, një shkak i vetëm gjenetik i trashje është mungesa e leptin. Hormon Leptin prodhuar në qelizat yndyrë, dhe në placentë. Kontrolli i Leptin peshë sinjalizuar trurin për të ngrënë më pak. Nëse për ndonjë arsye trupi nuk mund të prodhojë mjaft leptin, leptin ose nuk mund të sinjalizojë trurin për të ngrënë më pak, ky kontroll është i humbur, dhe ka trashje.
Për të parandaluar trashje, veçanërisht njerëz të cilët janë të prirur për këtë, ju duhet të kufizojnë veten për ushqim, por vetëm në mënyrë që futje kalori nuk i kalon shpenzimet e energjisë në trup, të angazhuar me punë fizike dhe sportive.
Disa shkencëtarë besojnë se karbohidrateve të thjeshta (sheqer, fruktoza, desserts, pije e butë, birrë, verë, etj) të kontribuojnë për të fituar peshë sepse ata shpejt absorbohet në qarkullimin e gjakut sesa karbohidratet komplekse (makarona, oriz ngjyrë kafe, drithëra, perime, të papërpunuara fruta, etj) dhe kështu të shkaktojë një njoftim më të theksuar e insulinës pas ngrënies se karbohidratet komplekse. Ky version më i lartë insulinë, disa shkencëtarë besojnë se kontribuon për të fituar peshë.


Mjetet juridike popullore Bariatric

Për të normalizuar metabolizmin marrin polen lule patate - çikë 3 herë në ditë.

Pirja e lëng karrote 1 lugë gjelle 3 herë në ditë para ushqimit për disa muaj.

Pini lëng të freskët patate të përzier me karrota dhe lëng lakër.

Pini 0,5-1 filxhan lëng kungull i freskët disa herë në ditë.

Merrni 50 gram manaferrat dëllinjë apo i kuq i zakonshëm dhe 1 karafil peeled dhe i copëtuar hudhër, i hedh 1 litër verë të bardhë, të lënë në një vend të freskët të errët për 10 ditë, herë pas here lëkundje përmbajtje filtri. Pini si një mjet për rregullimin e metabolizmit, 3 lugë 1-2 herë në ditë 30-40 minuta pas hahet.

Njerëzit e shëndoshë shpesh vuajnë nga gulçim. Kjo është një recetë e vjetër popullore nga gulçim. Mix 10 krerët e hudhër, njëpasnjëshëm në ombrellë, lëng limoni dhe 1 10 kg mjaltë, insistojnë në një enë të mbyllur në një terr, vend i ftohtë, 1 jave, nxitje herë pas here përmbajtjen. Merrni 1 në ditë për 4 teaspoons, por gëlltitje menjëherë, por ngadalë, ngadalë konsumoni një lugë pas tjetrit. Ditë të mos humbasë. Kjo shumë duhet të jetë e mjaftueshme për 2 muaj të trajtimit. Nëse është e nevojshme, të vazhdojë trajtimin pas pushimit 1 muaj.

Banja me shtimin e sode për të ndihmuar të heqin qafe e yndyrë yndyrë bark. Gladkyy i dobishëm si një dush me pisha ekstrakt (shih. Shtojca "droga recetë nga bimët medicinale).
Recipes dhe marrjen e shpëtoj peshë të tepërt, ka shumë këtu këshillueshme për të kërkuar literaturë të përshtatshme profesionale. Më poshtë është disa rekomandime origjinale të destinuara kryesisht për të shëndetshme, por njerëzit i trashë që janë të lehta për të kryer në shtëpi. Në të njëjtën kohë ne nuk duhet të harrojmë se gjimnastikë Përfitimet në të rregullta, ushtrime ndoshta përditshme. Gjimnastikës është intermittently, veçanërisht gjatë, disa ditë krejtësisht e padobishme për humbje peshe.

Në mëngjes, ende shtrirë në krevat, hedhin duart prapa kokës dhe disa herë deri, gishtat e prekur me të këmbët (përkulem gju) Pastaj, të shtrirë në të njëjtin pozicion, tërheq një gju në gjoks tuaj, uji, pastaj një tjetër prehër, më në fund, të dy së ​​bashku, ngadalë heshtje. Bëni këtë disa herë.

Vpertysya duart në sediljen karrige dhe lëvizin këmbët në barrën e trupit ra në duart dhe këshilla e këpucë me majë. Gjoks pastaj ngadalë ulët në ulësen karrige dhe pastaj

Dietë Lindore për humbje peshe

Një dietë e projektuar për 10 ditë. Në përputhshmëri të plotë me njerëz dietë të humbasin gjatë kësaj periudhe 4 kg. Pas 4-5 muajsh kurs mund të përsëritet.
8,00 - filxhan çaj ose kafe me një fetë e sheqerit.
11,00 - vezë, vështirë të ziera dhe 8 manaferrat kumbulla të thara.
14,00-200 gram gatuar kockave të mishit (ju ndonjëherë mund të zëvendësojnë suxhuk qumësht) dhe 100 g garniturë me lakër ose karrota, mollë apo portokall.
17,00-30 g djathë, portokalli ose mollë.
20,00-1 dhallë filxhan ose qumësht i thartuar.

Acupressure

Kur oreksi duhet të jetë brenda 30 sekonda, lëvizje të lehta rrethore për masazh pikë mbi supe.
Pikët për masazh të dy duart alternuar.

Trajtimi mudras


Kur metabolike të dobishme për të kryer në vijim të urta: kornizë e mesme dhe unazë qëndisje dorën e djathtë vë në gishtat përkatëse të majtë gishtin e tij të vogël të dorës së tij të majtë vë pranë dorsum bazë e të mesëm dhe unazë gishtat e dorës së tij të djathtë të, atëherë të gjithë regjistruar pak gishtin e dorës së tij të djathtë. trupë terminal i gishtit tregues të dorës së tij të djathtë clamped në mes të gishtit të madh dhe gisht tregues të dorës së tij të majtë.