Trajtimi i mjeteve juridike popullore pancreatitis


Pancreatitis - një inflamacion i pankreasit. Pankreasit sekreton lëngje ndihmon tretjen e ushqimit, apo enzimat në duodenum përmes një tub të quajtur kanal pankreatik. Enzimat pankreatike bashkohet me biliare - lëng është bërë nga të mëlçisë dhe të depozituara në fshikëz e tëmthit - për tretje. Pankreas gjithashtu liron insulinën hormonet dhe glukagonit në gjak. Këto hormone të ndihmuar trupin të rregullojë glukozës ajo merr nga ushqimi në energji.
Normalisht, enzimat e tretjes nga pankreasi nuk bëhet aktiv deri sa të arrijnë në zorrë e vogël.
Pancreatitis mund të jetë akute ose kronike. Çdo formë janë serioze dhe mund të çojë në komplikacione. Në raste të rënda, gjakderdhje, infeksion dhe indeve dëmtimi mund të ndodhë.
Pancreatitis akute është inflamacion i pankreasit që ndodh papritmas dhe zakonisht shkon larg pas pak ditësh të trajtimit. Pancreatitis akute mund të jenë të rrezikshme për jetën sëmundje me komplikime të rënda. Shkaku më i zakonshëm i pancreatitis akute është prania e gurëve të tëmthit - substancave të vogla halkapodobnyh bërë nga biliare thekur - se shkaku inflamacion në pankreas. Pancreatitis akute mund të ndodhë brenda orëve apo brenda 2 ditëve pas konsumimit të alkoolit. Shkaqe të tjera të pancreatitis akute përfshijnë trauma barkut, medikamente, infeksionet, tumoret dhe çrregullime gjenetike të pankreasit.
Simptomat. Pancreatitis akute zakonisht fillon me dhimbje graduale ose e papritur në bark e sipërme që ndonjëherë kalon nëpër pjesën e prapme. Dhimbja mund të jetë i butë në të parë dhe të ndjehen më keq pasi të hahet. Por dhimbja është shpesh i ashpër dhe mund të bëhet i vazhdueshëm dhe të zgjasë për disa ditë. Një person me pancreatitis akute zakonisht duket dhe ndjehet shumë i sëmurë dhe ka nevojë për kujdes të menjëhershëm mjekësor. Simptoma të tjera mund të përfshijnë:
i fryrë dhe e tenderit bark
të përzier
të vjella
ethe
impuls i shpejtë

Udhëzues mbi Ushqyerjen

• Limit futje e gjalpë.
• Konserva vlim vetëm ujë.
• Përjashtojë supave ushqyes e lëngjet e mishit, mish yndyrore, kërpudha, turshi konservuar, turshi, lakër, fasule, qepë, hudhër; radishes, ëmbëlsira, pies, ëmbëlsira, candies, sodas, kafe.
• djathë dhe djathë të dobishme produkteve.

Faqja mjeteve juridike

Oats bust, dhe zhytem në një vend të ngrohtë. Në kokrra dytë ditë mbin. Ata duhet të larë thatë dhe pastaj bluaj. Pastaj të shpërndarë miell me ujë të ftohtë, i mbushur me gjithë ujit të valë dhe vlim për 1-2 minuta. Një tjetër 20 minuta këmbëngulur pije. Pastaj tendosje dhe pije të freskëta. Përgatitja puding paraprakisht është e pamundur.
Merrni pjesë të barabarta të bimëve të urtë, rrënjët Hypericum konfuze bari, lule kumak, rrënjë rodhe, barishte pelin, lule kamomil, herbs, lule të thata, horsetail me bar, vazhdimësisë bar. Mbledhja e 1 lugë gjelle pour 1 filxhan ujë të valë, thahet. Merrni 100-150 ml 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies me pancreatitis kronike.