Trajtimi i mjeteve juridike popullore sëmundjes periodontale


Sëmundjes periodontale - një sëmundje inflamatore periodontale (kolektivisht indet përreth rrënjën e dhëmbëve), karakterizohet nga shkatërrimi i saj. Sëmundjes periodontale është shkaktuar nga inflamacion, ulceration dhe infeksionit të mishit të dhëmbëve, PAS lidhjes rodontalnyh dhe eshtra që mbështesin dhëmbët. Dobësimin e këtyre strukturave mbështetëse, sëmundje periodontale mund të çojë në humbjen e dhëmbit. Një numër i sëmundjeve kronike (diabet, sëmundje tiroide, etj) ", disa lloje të drogës dhe duhanit rrit rrezikun e sëmundjeve periodontale.

Sëmundjes periodontale mund të zhvillohet ngadalë me kalimin e viteve, pa shkaktuar dhimbje apo simptoma të tjera të dukshme, apo të shpejtë të mjaftueshme.

Simptomat. Simptomat e sëmundjes periodontale janë: gjakderdhje mishrat kur brushing dhëmbët; Mishrat e dhimbshme dhe përflakur (e kuqe dhe e fryrë); mbetet me mishrat nga dhëmbët; excreted në hirit Plehut; Dhëmbët e zhvendosur apo të ndara; ndryshimet në rregullimin e dhëmbëve, përtypet prekshme ose kafshoj; shije konstante e keqe dhe fryma.Në fazat fillestare të sëmundjes janë metoda efektive të fizioterapi. Në sëmundje akute duhet autopsi mishrat, brenda protivobakteriaiyhye përshkruara drogës.

Metodat alternative dhe tradicionale të trajtimit

Faqja mjeteve juridike

• Mix 1 lugë çaji i çaj të thatë dhe 1 lugë çaji hudhër copëtuar, pour 1 filxhan ujë të valë. Insistojnë në një enë të mbyllur fort për 20 minuta, kullimin. Shpëlaj gojën 5-10 minuta. Më parë duhet të lahen dhëmbët mirë dhe vetëm pastaj pije mbajë. Kursi i trajtimit - 2 javë.

• shtupë i fashë leshi pambuku ose vaj pishe për të njomet dhe të aplikojnë për të dhëmbit lënduar apo mishrat e përflakur për 10-20 minuta. Nëse dhimbje dhëmbi përsëritet pas 1,5-2 orë; me periodontitis nevojë 15-20 aplikimet me normë përsëritje pas 6 muajsh.

Në periodontitis të rënda të lejojë një të tretë-vit dhe 6 muaj. Shmangni djeg Mukoza!

• Kur sëmundjes periodontale dhe karies shpëlarje gojën me një tretësirë ​​ujore e alkoolit (10-15%) Propolisi ekstrakt 20 pika në një gotë me ujë I.

• Hidh 1 lugë çaji fara qepë 0,5 litra ujë të nxehtë, të lënë, përfundoi, brenda natës, ikjen. Shpëlarje gojën 3 herë në ditë për sëmundjen periodontale dhe kariesit të dhëmbëve

• Të forcojë dhëmbët për të pirë lëng patate të papërpunuara. Pas të pijshëm të sigurt për pije gojën, sepse një lëng i drejtpërdrejtë patate hit në smalt dhëmbit shkatërruar atë.

• Merrni 25 g Propolisi shtypur atë në mënyrë që copa nuk ishin më shumë se 0,4 mm, të vënë në një shishe qelqi të errët dhe derdh 100 ml të alkoolit apo 150 ml vodka fortë, llokoçis mirë deri Propolisi tretur. Shtoni 50 g gjethe të thata pluhur e Hypericum dhe mbush 15 ditë, herë pas here lëkundje shishe. Pas filtrit infuzion. Për të përgatitur pije të shpërndarë 20-30 pika në 0,5 gota e ujit. Shpëlaj gojën 4-5 herë në ditë.

• Nëse mishrat rrjedh gjak, është e rekomandueshme që të fshij ato me pluhur olokaustin shap dhe kripë.

• Për të forcuar mishrat fshij fetë e tyre të përditshme të hudhër. Sigurisht le chenie - 2 javë. Nëse është e nevojshme, pas 5 ditësh të trajtimit mund të përsëritet.

• Për dispozicion të sëmundjes periodontale në mishrat fshij mjaltë të përzier me kripë, 20 g mjaltë 5-10 gram kripë (më mirë nëse kripa-djegur) dhe llokoçis deri tretur. Gunga e një përzierje e kripë vënë mjaltë në leckë dhe fshij dhëmbët e tyre. Herbs dhe tarifat

• Për të forcuar mishrat fshij përditshme të freskëta yarrow tyre lëng bimore.

• Mix 2 pjesë pluhur lisi leh dhe unë të pjesë ngjyra gëlqere, pour

1 lugë çaji i përzierje 1 filxhan ujë të valë, ngrohjes për të ngrohur për 3 minuta dhe tendosje pas ftohjes. Shpëlarje gojën me supë të ngrohtë me mishrat e gjakderdhje.

• Kur loosening periodontitis dhe të tjera pluhur dhëmb gomë e përzier me pluhur rrënjë ëmbël flamurit (0,5 g rrënjë flamuri i ëmbël i 1 dozë) dhe lahen dhëmbët 3 herë në ditë.

• Kur gjakderdhje mishrat Mix 5 tablespoons copëtuar hala pishe (nuk ka degë), 2 lugë njëpasnjëshëm hips dhe unë lugë gjelle qepë copëtuar. Hidh përzierje 1,5 litra ujë të vluar, të miratuara nga qeveria dovazhyly një çiban dhe vlim për 5 minuta. Kjo Islands përditshme normë. Supë te pije në formën e nxehtësisë si një çaj.

• Hidh 30 g të rrënjëve të thatë calamus 0,5 litra vodka ndërsa në një tas, derdh 30 g Propolisi si 0,5 litra vodka. Secili komponent të këmbëngulë për 2 javë, pas cila Korijen të profilit. Mix 1 lugë çaji tretësirë ​​të Propolisi dhe 2 lugë tretësirë ​​të Acorus kësaj përzierje dhe shpëlarje gojën tuaj për disa minuta. Kjo përzierje heq granuloma në rrënjët e dhëmbëve, si në qoftë se dhëmbët balzamuye dhe forcon mishrat, shëron sëmundjes periodontale.

• Hidh 2 lugë copëtuar (të zezë) Bergenia crassifolia lë 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për 4 orë, tendosje. Pije

2 lugë 3 herë në ditë, pas ngrënies. Njëkohësisht infusion përdoret për tabaka orale para ngrënies.

• Hidh 1 lugë çaji i ri leh lisi 1 gotë me ujë të zier, 1 orë, ikjen. Mbani gojën 2 ^ 3 herë në ditë për 2-3 minuta.

• Hidh 3 lugë barishte të freskëta Polygonum zog (knotweed) 1 gotë me ujë të zier, 1 orë, ikjen. Bëni dush për gojën 3 herë në ditë, atëherë pini 1 lugë gjelle infuzion. Kur gjakderdhje de-Seine.

• Hidh 1 lugë gjelle e lë grimcuar e hithër 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për 30 minuta, kullimin. Merrni një tretësirë ​​0,5 filxhan 3 herë në ditë, pas ngrënies. Kur gjakderdhje mishrat.

• Hidh 3 lugë copëtuar rizomat i drejtë cinquefoil (Kalgan) 0,5 litra ujë, të sjellë një çiban dhe vlim për ngrohje të ulët për 15 minuta, të lënë për 4 orë, tendosje. Zierje e rrënjët që përdoren për banjot me gojë dhe kremra në mishrat e prekura, ajo është e detyrueshme, anti-inflamator, analgjezik dhe efekt hemostatic.

• Hidh 1 lugë çaji barishte të thata Polygonum pochechuynogo 1 filxhan ujë të valë, të lënë për 2 orë, ikjen. Merrni 0,3 filxhan 3 herë në ditë para ushqimit. Kur abscese rekomanduar zbatimet apo banjot e nxehtë infuzion oral.

• Hidh 2 lugë copëtuar të thata ose të freskëta herbs lugë (lugë rrikë) 1 filxhan ujë të vluar, të ndezur në një banjë me ujë në një enë të mbyllura 15 minuta, të lënë për 30 minuta, kullimin. Shpëlarje gojën 2-3 herë në ditë.

• Hidh 2 lugë bimëve të freskëta ose të thata suripky zakonshme 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për 2 orë, ikjen. Pini 1 lugë gjelle 3 herë në ditë, pas ngrënies. Në mes të ngrënies dhe domosdoshmërisht në mëngjes dhe natën për të bërë kremra shtupë lagur në tretësirë ​​suripky. Kur pidyasnevyh abscese.

Finger mishrat e vetë-masazh

Vetë-masazh bëni këtë. Një sasi e vogël e pastë dhëmbësh aplikuar për të gishtit tregues dhe gishtit të madh.

Masazh të fillojë nga qendra e nofullës, gradualisht duke lëvizur gishtat veç e veç.

Lëvizja e tyre në nofullën e sipërme - poshtë (nga mishrat ndaj dhëmbëve), dhe në fund - nga poshtë lart.

Massaging në një stërvitje rrethore lëvizje.

Masazh mëngjes është bërë clockwise në mbrëmje - në drejtim të kundërt.

Presioni mbi mukozën duhet të jetë pa dhimbje, dhe më thellë në mëngjes sesa në mbrëmje. Kohëzgjatja e mishrat e vetë-masazh - 5-7 minuta dhe të bëjë atë pas brushing dhe gargarë.

Pas vetë-masazh për 2-3 minuta duhet shpëlarje gojën me gargarë ose infuzion të bimëve rigon, trumzë, eukalipt, i urtë.

Gjimnastikë për dhëmbëtNë mënyrë që të forcojë dhëmbët merren këmbët, të shpëtoj të sëmundjes periodontale, mjekësi tradicionale ofron një "dhëmb" të veçantë ushtrime, e cila është për të kistochkoobraznoho twigs përtypet ose shkopinj shtet. Gjimnastikës përfshin tre ushtrime.

1 degëz nduk nga lart-poshtë
2. Pas 2-3 javë të shtoni këtë ushtrim: mbajtja në mënyrë të vendosur degëz e dhëmbët e parë, grykë lëvizin alternuar mbrapa dhe me radhë dhe anë në tjetrën. Kryen 1 muaj.

3. Pas 1 muaj ju mund të filloni ushtrimin e tretë, duke mbajtur në mënyrë të vendosur një fund të twigs anë dhe dhëmbët e tjera, tërheq modë, duke u përpjekur për të shkëput një pjesë të saj. Në procesin e përtypjes muskujt e tendosur nofulla dhe rrjedhjen e gjakut për të krijuar mishrat, dhëmbët, gjëndrat pështymore.