Trajtimi i metodave popullore urth


Urth - ndjesi djegie në stomak, duke rezultuar hedhur përmbajtjen acid stomak për të cilat irriton rreshtim të ezofagut. Zakonisht urth ndodh në aciditetit të lëng stomakut, por mund të ndodhë edhe në pH të ulët për shkak të ndjeshmërisë veçantë të mukozës së ezofagut dhe stomakut. Më të urth shoqëron sëmundje të ndryshme të stomakut, por lind në sistemin nervor (menjëherë pas një vakt).

Urth mund të shoqërohet me gastrit me aciditet të lartë, ulçerë gastrike dhe duodenale ulçerë, cholecystitis, toksemisë të shtatzënisë, ndodh në hernie diafragmës, intoleranca e substancave të caktuara ushqimore. Kur kombinohet me hiccups belching (sidomos acid), ajo mund të jetë një shenjë e gastrit ose ulçerë stomakut. Nëse dhimbja rrit në pozicionin e shtrirë në shpinë, është e mundshme se problemit në ezofag.

Këshilla Përgjithshëm

• Shmangni kafe, çaj, alkool
• Duke marrë aspirinë apo ibuprofen mund të përkeqësohet me urth.
• Urth mund të shkaktojë duhanin apo stresi.
• Mos shtrihem pas hahet leans prapa.
• Leviz ballë krevati 10-15 cm.
• Mos vishni rroba të ngushta (rrip, xhinse).
• Brenda 2 orësh para gjumit, mos hani ose pini.
• Nëse urth vazhdon për më shumë se 3 ditë, konsultohuni me një mjek.

Faqja mjeteve juridike

Përtyp për 30-40 minuta një kokrra disa prej elbi apo të kënaqur, gëlltitjes pështymë. Pastaj nxjerr nga goja e kosit.

Merrni 1 lugë gjelle grimcuar në një llaç ose kernelit pure arra ose bajame të ëmbël.

Pirja e me stomak bosh 1-2 herë në ditë për 1-2 lugë lëng të freskët e patate. Mos pini Raw patate lëng 1 lugë ëmbëlsirë 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.

Zakonisht sjell lehtësim për alkali pritjes urth (pjekje sode, magnezi, etj) dhe minerale alkaline Veda (p.sh. "Borjomi").

Hypericum barishte - 20 g, gjethe delli - 20 gram, lule kamomil - 5 g
Merrni një lugë gjelle tretësirë ​​3 herë në ditë.

Hypericum barishte - 20 g barishte yarrow - 20 g, kënetë bari i tharë lule - 20 g
3 lugë përzierje insistojnë 2 orë në 1 litër ujë të vluar, të ikjes. Pini 1/2 filxhan 4-5 herë në ditë me dhimbje në stomak me bloating dhe urth.

Pirja e ujit mineral alkaline.

Merrni 3 herë në ditë për 0,5 lugë çaji pluhur i grimcuar eggshell vezë të ziera.

Merrni sode, tretur në 0,2 lugë çaji 0,5 gota e ujit.

Hani 3-4 copa e bizele, të freskëta apo të thata ngjyhet, por jo të konservuara ose të ziera.

Nëse urth përsëritet çdo ditë, ju duhet një stomak bosh për të ngrënë hikërror, pini shumë ujë, hani ushqime më pak të yndyrshëm.