Metodat Diarre Trajtimi popullore


Diarre - lëvizje të vetme ose të shumëfishta zorrë e stol të lëngshme.
Shkaqet diarre, shqetësim i tretjes, infeksion, helmim, dietë të varfër, stresi.
Diarre mund të shoqërohet me të vjella dhe temperaturë. Të vjella dhe temperaturë mund të rritur më tej dehidratim.
Simptomat. Dhimbje barku, ndjenjë ankoni, transfuzioni, bloating.

Diarre gjithashtu shfaqet në inflamacion mukozën e zorrëve (enterit, kolit) për shkak të çrregullimit të balancës dhe proceseve putrefactive fermentimit të parashikuara mikroorganizmave jetojnë në traktin e zorrëve. Kur diarre kalbur janë të errët në ngjyrë, me një erë të mprehtë faull. Kur inflamacion i mukozën e zorrëve, veçanërisht akute, zakonisht janë tre faktorët që shkaktojnë diarre: rritur aktivitetin sekretore e zorrëve, duke reduktuar thithjen, rrisin formimin mukusit.
Diarre e zezë ose të përgjakshme mund të sinjalizojë një gjakderdhje të rëndësishëm brendshëm nga stomak ose zorrët.
Në këtë rast, mjeku nevojë për ndihmë të menjëhershme.

Parandalimi është dietë e drejtë, produktet kujdesshëm trajtimit, higjienën personale. Ushqim duhet të përtypur tërësisht, jo në një nxitim dhe vsuhom'yatku.
Trajtimi shpesh kanë diarre duhet të merret vetëm me mjekun, pasi është e rëndësishme për të përcaktuar shkakun e sëmundjes dhe trajtimin e duhur. Rekomandimi i përgjithshëm është se në qoftë se ju dëshironi të kufizoni diarresë fermentative ushqime karbohidrate dhe është kryesisht proteina (djathë, vezë, mish dhe peshk), me i kalbur - e ndaluar ushqime proteinike (sidomos proteina të kafshëve) dhe uhlevodystaya caktuar (sheqeri, fruta dhe perime në një lemerishme, drithëra). Përdorimi i dietat me çdo dietë përjashton shumë ushqime dhe ushqime të përdoren vetëm në formë pluhur dhe i gatuar mirë, për një kohë të gjatë është e dëmshme për shkak se ushqimi i tillë nuk përmban shumë substanca të nevojshme për aktivitetin e plotë të organizmit.

Faqja mjeteve juridike

Merrni çdo orë për të ndaluar diarre dhe 1 lugë çaji niseshte tretur në 1 gotë me ujë të ngrohtë.

Përgatitja e një përzierje të 3 lëngje të karrota, panxhar 1 dhe 3 gjeth selino. Merrni 3 herë në ditë për 0,5-1 xhami për 30 minuta përpara se të hahet.
Lëng nga manaferrat e gooseberries dhe manaferrat pure marrë 1 lugë gjelle 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.

Njerëzit të cilët nga natyra kanë një stomak të dobët dhe vuajnë nga diarre arsye të vogël,. ajo është e nevojshme për të forcuar stomakun dhe zorrët dhe pini hinnuyu tretësirë ​​është hudhër çdo ditë, të paktën gatuar (por në këtë rast është e nevojshme për të pirë dhe ujë në të cilin është gatuar). I papërpunuar me siguri punon më mirë. Gjithashtu, pini 1-2 gota në ditë të infuzionit të pelin dhe urtë bimëve të marra në sasi të barabarta.
Në zgjatur, diarre kronike është shumë e rekomanduar për të parë një mjek për të përcaktuar shkaqet e saj si diarre mund të shoqërojë një shumëllojshmëri e sëmundjeve inflamatore të traktit gastrointestinal, të tilla si gastrit (gastrit) dhe kolit.

• Merrni një pluhur gëlqere qymyr druri 1 lugë çaji me ujë.
• Pini 0,5 gota e zgjidhje të dobët të Permanganat kalium (rozë).
• krisur Thekër shtoni ujë dhe le të krijoj, pi pak ujë gjatë ditës.
• A është pelte, oriz-ujë, elb kafe dhe acorns.
• Ka produkte të thata - i krisur, e thatë, cookies dhe kështu me radhë D..
• pini çaj të fortë.
• Supë me komposto dardhë dhe pronat astringent. Mishi nuk duhet të hani dardha, sepse fibrat e saj rritet peristaltikės.

Por nëse pas të gjitha masat e marra nuk do të ndalet diarre dhe barkut ende keni dhimbje, dhe stools përlotur apo të gjelbër, kjo tregon se ka filluar një sëmundje të rëndë të zorrët. Ne duhet të paguajnë mjekun Xia.