Metodat tradicionale trajtim stomatiti


Stomatit - inflamacion i mukozës orale. Shkaku i sëmundjes mund të zeroja, kafshoj, siç duhet protezat përshtatshëm, depozitimin dentar gur e merkur helmimit, plumb, bismut, antibiotikëve, jod, sulfonamides, mangësi vitaminë, leukimi, candidiasis, dhe sëmundjet infektive - fruthi, ethe flakë të kuqe, së gripit.

Nxitje faktor për ndodhjen e stomatiti është pirja e duhanit, pirja e alkoolit, rëndim të sëmundjeve kronike të organeve të brendshme dhe të sistemit nervor, kequshqyerja, stresi nervor. Sëmundja shfaqet në forma të ndryshme, por ata të gjithë simptomat e aksioneve të zakonshme: skuqje dhe ënjtje e mukozës së gojës, dhimbje në rritje dhe nyjet limfatike submandibular.
Sëmundje akute është shoqëruar me një rritje të mprehtë në temperaturën e trupit të pacientit (40 ° C), të rënda nyjet limfatike sëmundshmërisë. Sëmundja zgjat 7-14 ditë.

Në stomatiti kronike ka një tension ndjenjë e mukozën në vendin ku e ardhmja duket enë të vogël të mbushur me lëng të qartë. Dhimbje mëngjes kur të hahet.

Simptomat. Stomatitit akute ndodh me rritje të temperaturës 38-39 ° C, dhimbje në gojë ndërsa ngrënies. Mukoza shfaqen fshikëza të vogla (ulçerë të vogla në gojë), e cila lopayuchys formë e erozionit, ulcerat. Ënjtje e mukozës, gjuhë të veshura.

Formë bluetongue. Karakterizohet nga skuqje të ndritshme e mukozës, jargëzim tepruar, ënjtje e mukozës, dhimbje, fryma e keqe. Temperatura Patient rritet, është e vështirë të përtypë ushqim.

Formë Aftozkaya. Kjo ndodh kryesisht në fëmijët. Ajo fillon me një gjendje e sëmurë e përgjithshme. Pastaj mukozës së gojës shfaqen ulçerë të vogla në gojë - plagë të dhimbshme apo e bardhë-gri ngjyra purulent verdhë me rim të kuqe të ndritshme.

Ulçerë-necrotic formë. Ajo prek mishrat dhe gjuhën. Mëngjes i mbuluar me lulëzim gri. Ulcerative paperpunuar stomatiti aq thellë ndikon mishrat, ajo çon në loosening dhe humbja e dhëmbëve.

Formë fungale ("mëllenjë"). Shkaku është kujdes me gojë fëmija i varfër pak. Mukoza është e thatë, e kuqe, të dukshme e bardhë dot formimi i saj, pak ditë më vonë të shkrihen në një film të vazhdueshëm. Zakonisht film është hequr lehtë, duke lënë një të ndritshme erozovanyh kuqe ose i paprekur (ulcerat) sipërfaqe.

Trajtim stomatit duhet të kryhet nga një mjek. Po aq e rëndësishme është parandalimi i sëmundjeve, higjienën personale, kujdesin e duhur dhe sistematike me gojë, masat tonik. Kur trajtimin stomatitit përdorur antiseptik, analgjezik, drogë anti-inflamator. Të gjitha zgjidhjet për pije duhet të merret në formën e nxehtësisë. Gjatë trajtimit, ju duhet të hani ushqim të butë - butë, pureed, jo të nxehtë, jo të mprehtë dhe acid.


Faqja mjeteve juridike

Goja Shpëlaj nsskolks çdo ditë me ujë të pastër të nxehtë.

Për të reduktuar dhimbjen e zgjidhjes me gojë Mukoza e shpërlarë e peroksid hidrogjeni 1 lugë çaji në 0,5 gota e ujit.

Chew gjethet e aloe ose shpëlarje gojën me lëng të freskët të lë aloe.

Shpëlaj gojën lëng Kalanchoe.

Kur malcim nullesh, stomatit, fazat fillestare të sëmundjes periodontale, candidiasis, dhe kështu me radhë. P. raws peroksid hidrogjeni shpëlarje, aktual thatë ngrohtë e ajrit, atëherë tubth pikoj disa pika 50% Propolisi tretësirë ​​dhe përsëri thatë në formimin e një propolysnoy film i hollë

Merrni 3 karafil hudhër të mëdha, fshij dhe kombinojnë 2 lugë kos. Përzierje është pak më i ngrohtë dhe për të mbajtur gojën, gjuha u përpjekur të shpërndajë atë për të gjithë personat e prekur. Injorimi djegien e pashmangshme, të përsëritur procedurën disa herë. Trajtimit - 4 -5 ditë.

Pound në qull me miell misri 3 karafil hudhër, i përzier me lugë 1 ëmbëlsirë e qumësht i thartuar. Përzierje është marrë në gojë dhe përmes gjuhës të zbatohet për të gjitha vendet e prekura plagë mbi mishrat dhe indeve të buta të gojës. Për herë të parë do të ndjeni një ndjesi djegie, por duhet të presë. Procedurat për të kaluar 3 herë në ditë deri në shërim të plotë.

Për mishrat e përflakur të vënë patate të papërpunuara, njëpasnjëshëm në qull me miell misri ose me feta.
Shpëlaj gojën 3 herë në ditë përgatitur fllad lëng karrota. Lëng mund te hollohet me ujë në një raport 1: 1.

Përgatitja lëng të freskët lakër, të holluar atë ujë gjysmë të zier. Gojë pije.