Trajtimi i ulcerat deje metodat tradicionale


Ulcerat trofike - një grup i madh i ulcerat, që ndryshojnë kurs i ngathët, një tendencë të fortë korrente kurs të trajtimit konservativ.
Shumica ulcerat deje janë komplikimet e sëmundjeve të fituara apo të lindura dhe lëndimet e nerva, enët e gjakut, indeve të buta dhe kockave. Shkaqet e ulcerat deje ndryshme si ka shumë shkaqe të shkeljeve të indeve trofik.

Shumica ulcerat trofike të zhvillohet si pasojë e sëmundjeve dhe lëndimeve të arterieve dhe venave (sëmundje obliterative vaskulare e gjymtyrë, venat me variçe, sindromi posttromboflebiticheskiy, aneurizëm, hematoma, etj), lëndimet dhe sëmundjet e sistemit nervor qendror dhe nervave periferike, djegje dhe ngrirja, sëmundjeve metabolike (diabeti) , dëme rrezatimi.
Elementet kryesore të Patogjeneza e ulcerat deje është një rënie të konsiderueshme në rrjedhjen e gjakut në kanal mikro-qarkullimit të gjakut, që rezulton në zhvillimin ishemi, hypoxia dhe nekrozë të indit.
Kjo mund të jetë për shkak të një shkelje të rrjedhjes së presionit të gjakut dhe rritjen e venules (patologji venoz, djegieve) ose fluksi rëndë shqetësim të gjakut arterial (diabeti, lezioneve vaskulare kontabilitetit-riruyuschie, dhëmbëza pas djegie).
Në të dy rastet të reduktuara ndjeshëm rrjedhjen e gjakut kapilar, anastomoses arteriovenoze zbuluar; është një qelizat e deponimit shkelje e ushqyesve nga gjaku, si rezultat i çrregullimeve innervation (çrregullime neurologjike).
Simptomat. Lëkura rreth ulçerë i fryrë, e mbyllur. Shpesh nuk janë të qara ekzemë, pezmatim i lëkurës.

Faqja mjeteve juridike

Poultices hudhër apo kompresa aplikuar në plagë të hapura. Merrni një garzë multilayer ose peshqir, zhytem në supë të nxehtë e hudhër, shtrydh lëng të tepërt dhe të zbatohen menjëherë në vend të lënduar. Në vë llapë ose compress vë fashë të thatë fanellë dhe një ngrohje jastëk apo shishe me ujë të nxehtë për të mbajtur ngrohtë gjatë.

Nakaadyvat në spote lënduar multilayer (8-10 shtresa) zakonshëm garzë ngjyhet lëng patate. Top salcë duhet të mbulojë nënshkrimin letër dhe zabyntovuvaty. Dressings duhet të ndryshohet pas 4 - 6 orë dhe të lënë gjatë natës.

Efekti qetësues për pacientët që vuajnë nga ulcerat vazhdoi, duke siguruar infuzion lë ferrë (10 g për 200 ml ujë të vluar, të lënë për 20 minuta dhe tendosje), të cilat marrin 100 ml në formën e ngrohjes në mëngjes dhe në mbrëmje. Kjo pastruar shpejt dhe shëruar plagët.

Hekura përshesh qepë përfundoi në garzë dhe të vënë ulçerë llambë pastron plehun nga ulcerat, zvogëlon dhimbjen dhe ënjtje.

Mix slurry 1 qepë të mesme, 1 lugë gjelle të thata lule kumak grimcuar, 1 lugë gjelle e thatë leh pluhur shelg, derdh 200 ml ujë, të lënë, përfundoi, brenda natës, kullimin dhe përzierje në pjesë të barabarta të mjaltit të valë. A fashë me melhem për plagë që nuk shërohet plagë.

Bluaj lë kumak dhe t'i zbatojnë në ulcerat, fiksimin fashë.

Hidh 20-25 g lule të freskëta grimcuar përziera me Hypericum lë 200-250 ml ulliri, luledielli ose vaj liri. Mbush për 2-3 javë në një vend të ngrohtë, nxitje të vazhdueshme. Pastaj tendosje të naftës përmes 2-3 shtresa të napë. Shitore në një shishe të errët. Vaj Hypericum për të lyej lëkurën e prekur, plagët dhe ulcerat.

Hidh 50 g gjethe të freskëta të grimcuar arre 300ml zier vaj luledielli, të lënë në temperaturën e dhomës për 15-20 ditë dhe tendosje. Rezultuar infuzion njomet garzë dhe aplikuar në ulcerat shpëlarë sipërfaqësore. Ligation bërë 1-2 herë në ditë.

Hidh 3/2 lugë rrënjë në terren bezdis 2 gota ujë të vluar, vlim për 15 minuta, të lënë për 30 minuta, pastaj thahet. Merrni 0,5 filxhan 3-4 herë në ditë 30 minuta para ngrënies. Infusion ka efekte anti-inflamatore, redukton pėrshkueshmėrisė kapilar dhe brishtësinë, heq dhimbjen.

Hidh 1 lugë gjelle copëtuar leh e bardhë shelg 1 filxhan ujë të valë, i nxehur në një banjë me ujë për 30 minuta, për 10 minuta, kullimin. Aplikoni topically për ulcerat larëse 1 - 2 herë në ditë.

Merrni pjesë të barabarta lule kamomil, bar, yarrow, horsetail bar. Përfundojë në napë 2-3 lugë përzierje për 3 minuta zhytur në një gotë me ujë të valë, butësisht shtrydh dhe aplikuar në ulcerat.