Trajtim TB për Popullit


Tuberkulozi - infeksion ka pasoja të rrezikshme për pacientin dhe për të tjerët. Sot sëmundje është plotësisht i shërueshëm, por vetëm me pjesëmarrjen aktive të pacientit. Fati juaj - në duart tuaja. Kjo është deri tek ju për të rimarrë dëshirën tuaj, disiplinën tuaj në performancën e receta mjekësore të varet rezultate.
Mos harroni se një trajtim modern profesional mund të kuruar plotësisht tuberkulozit në 95% të rasteve; të zvogëlojë rrezikun e komplikimeve dhe efektet anësore, të shkurtojë qëndrim në spital.
Tuberkulozi është shkaktuar nga Mycobacterium tuberculosis, i quajtur gjithashtu bacil Koch. Forma më e zakonshme e sëmundjes - tuberkulozi pulmonar. Por kjo sëmundje mund të ndikojnë në veshkat, fyt dhe organet e tjera. Bacil Koch shpesh hyn në trup nëpërmjet sistemit të frymëmarrjes, duke shkaktuar tuberkulozi pulmonar.

Në sistemin imunitar një trup të shëndetshëm e shkatërron mikobakteret - atëherë sëmundja nuk ka të zhvilluar. Kur sistemi imunitar është dobësuar për shkak të comorbidities (diabet, HIV, etj), stresi, kequshqyerja - mund të zhvillojnë tuberkuloz.
Në fillim të sëmundjes ka ankesa për dobësi, lodhje, kollë dhe humbja e oreksit. Sëmundja mund të zhvillohet në afat të shkurtër, si dhe shumë vite.
Nëse keni tuberkuloz pulmonar - ju mund të infektojnë të tjerët. Pa trajtim, pacientët me tuberkuloz mund të infektojnë 10-15 njerëz në vit.

Trajtimi Tuberkulozi për Popullit

Boil hudhër 100 gram e fasule dhe të marrë gjatë gjithë ditës në 2 doza të ndara në sëmundjet e mushkërive, të shoqëruar nga lirimin e purulent pështymë.

Lëng dhe ekstrakt ujor i hudhër të ketë një efekt të fortë antibacterial mbi tuberkulozin, të ndaluar rritjen dhe zhvillimin e tyre.

Dietë e pacientëve TB duhet të jetë hudhër. A është e rekomandueshme 1-2 karafil çdo 2 orë.

Crush një karafil pak e hudhër, ata vënë në një tigan me një fund të trashë dhe i hedh pak ujë. Vendos në ngrohje të ulët dhe ngroh paraprakisht atë për 20 minuta. Pastaj pan off ngrohjes dhe pak përmbajtje të freskët. Thith hudhër avull, inhalatore e tyre, të mbuluara me një peshqir. Frymarrja avujt çaji hudhër duhet të jetë 15 minuta dhe pastaj zakutatysya ngrohjes dhe të shkojnë për të fjetur.

Mjekësi tradicionale kineze në trajtimin e tuberkulozit këshilluar që të përfshijë në dietë të hudhër pacientit: dita e parë duhet të merret
30 g hudhër. Pastaj gradualisht mbi 1,5 muaj rritur dozën, duke e çuar atë në 90-120 g pastaj 1,5 muaj dozë tjetër hudhër është reduktuar gradualisht në origjinal 30 gram në ditë. Në të njëjtën kohë rekomanduar disa herë në ditë për të marrë frymë palë hudhër, dhe mbrapa dhe fshij gjoks lëng hudhër të freskët të përziera në një raport prej 1: 1 me vaj perimesh.

Pound 1,5 lugë gjelle sheqer të përzier me 4 karafil grimcuar hudhër, enët me një përzierje të vënë në zjarr dhe llokoçis pidrum'yanyty, atëherë hiqni nga të nxehtit dhe
llokoçis deri cool. Pjesë fllad i kësaj përzierje për të ngrënë në mëngjes dhe në mbrëmje, në tuberkulozit të mushkërive.

Të përziera tërësisht me 400 g rrikë dhe hudhër, njëpasnjëshëm në qull me miell misri, 1 kg gjalpë dhe 5 kg mjaltë, këmbëngulin për një dush të vluar me ujë për 5-10 minuta, nxitje herë pas here përmbajtjen. Merrni tuberkulozi pulmonar 50 gram para ngrënies.

Lëng qepë në pjesën e bardhë të leeks të përziera në një raport prej 1: 1 me mjaltë dhe për të marrë 1 lugë çaji 3-4 herë në ditë para ushqimit. Ajo është gjithashtu një ilaç i mirë për traktin e sipërm respirator, bronkit kronik me kollë të dhimbshëm, pneumoni, dobësim të përgjithshëm të trupit kur vuan një sëmundje të rëndë.

Hani patate gatuar në lëkurat e tyre të paprekur, dhe prej korrikut deri në shkurt, për të pirë lëng patate të papërpunuara.

Pan 2/3 të mbushur me një përzierje të kënaqur dhe elb, të marra në pjesë të barabarta, veç e veç ose tërshëra apo elbi, mbulojnë qumësht pothuajse të plotë të freskët unpasteurized dhe shtoni një shtresë e sallo si trasha si një gisht, pastaj të ngushtë pan me një kapak, vend në furrë dhe kuzhinier, herë pas here duke derdhur qumësht derisa të zier kënaqur butë (elbi). Marrë 100 gram të përzierjes 3 herë në ditë.
Kur pneumonia dhe tuberkulozi pulmonar aplikojnë tretësirë ​​tërfil (Arum, Alokaziya). Pasi në fabrikë do të jetë fletë katërt, më e vjetër e gjethet fillojnë të thatë dhe të vdesin. Ajo duhet të jetë prerë me kujdes së bashku me rrjedhin, pa pritur për tharje të plotë, të pres dhe të shtoni 100 ml 70% alkool - kështu që ajo duhet të jetë letër palme-sized i rritur. Insistojnë në një vend të freskët të errët për 10 ditë, tendosje dhe për të marrë 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies; 1 lugë gjelle ujë në mënyrë rigoroze sipas skemës: 1 ditë - 1 pikë tretësirë, 2 - 2 pika; 3 - dhe - 3 pika etj D. Rritja e infusions dozë Shamrock në një rënie të përditshme, të sjellë në 52 pika të marrjes - 1 lugë. Dhe nga ai moment për të marrë 1 lugë çaji, derisa të gjithë tretësirë. Një kurs i trajtimit duhet të jetë 150-200 ml tretësirë.
Kujdes Dozimin Teprica e rrezikshme.

Mjekësisë tradicionale rekomandon tuberkulozin mjaltë jo vetëm qumësht, por edhe me yndyrna të ndryshme dhe ushqime të tjera të lartë kalori. Shpesh, kjo ka shtuar lëng aloe.

Muzik duart 4 aloe fletë, pour 0,5 litra alkool ose vodka dhe këmbëngulin javë. Merrni 40 pika 3 herë në ditë.

Lahen gjethe aloe, bluaj ato dhe shtrydh lëng 150ml lëng aloe të përzier me 250 g mjaltë dhe 350 ml verë (verë Cahors), insistojnë në një vend të errët në një temperaturë prej 4-8 ° C për 4-5 ditë. Merrni 1 lugë gjelle 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.

Gjethet e aloe të moshës 3-5 vjet të qëndrojë në errësirë ​​në 4-8 ° C për 2 javë, pastaj pije e tyre në ujë, pres dhe i hedh ujë të vluar në një raport prej 1: 3. Tabitha OC-1 - 1,5 orë. Rezultuar shtrydh lëng. 100 ml lëng të përziera me 500 g arra copëtuar dhe shtoni 300 g mjaltë. Merrni 1 lugë gjelle e nxehtë qumësht 1 filxhan 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.

Fara mustardë janë konsideruar një ilaç i mirë kundër tuberkulozit pulmonar fillon. Në këtë rast, ata duhet të ha 1 çikë 3 herë në ditë.

Pacientët TB Feed duhet të jenë produkte të ngjitet: bukë e bardhë, petë, mel qull. Ju mund të hani mish i pjekur në skarë, por mos i kripur. Karrota gatuar konsiderohen ushqim i shëndetshëm për i dobët dhe vuajnë nga gulçim, kollë, tuberkulozi pulmonar. Kur fyt gërvisht dhe hemoptysis ndihmë me vezë të ziera butë-. E mirë për të pirë dhi dhe qumësht dele, hahet mish karavidhe.