Metodat popullore Trajtimi Osteoporozën


Osteoporozën është një gjendje e karakterizuar nga densitetit të reduktuar të kockave, duke ulur fuqinë e saj si rezultat eshtra të bëhet i brishtë. Osteoporozën fjalë për fjalë të çon në porosity kockave. Ky çrregullim i skeletit dobëson kockat dhe çon në thyerje të shpeshta.
Kockave normale përbëhet nga proteina, kolagjenit, dhe kalcium, të gjitha të cilat japin forcën e kockave. Bones që janë të prekur nga osteoporoza mund të shpërthejë (thyerje) me lëndime relativisht të vogla që zakonisht nuk të çojnë në shkatërrimin e kockave. Shkatërrimi mund të jetë ose në formën e plasaritje (si në një frakturë hip) ose kolaps (si në një frakturë compression të rruaza të shtyllës kurrizore). Shpinë, hips, brinjë dhe frakturat dore janë kockat e përbashkëta të rajonit nga osteoporozën edhe pse thyerje osteoporozën të lidhura mund të ndodhë në pothuajse çdo kockë skeletik.

Osteoporozën mund të jetë e vërtetë pa asnjë simptomë për dekada të tëra sepse osteoporozën nuk shkakton simptome deri fraktura. Përveç kësaj, disa fraktura osteoporotic mund të mbesin të pazbuluara për shumë vite si ata nuk shkaktojnë simptoma.
Më të zhvillimit të osteoporozën në gratë. Kjo zakonisht ndodh pas 45 vjetësh. Me moshën, incidenca e çrregullimeve të rritet. Kur X-rrezet në çdo 9 nga 10 femrat mbi 75 vjet tregon shenja të osteoporozës. Fakti se femër estrogjenit hormon seksi prodhuar nga vezoret para menopauzë, duket të luajë një rol të rëndësishëm në ruajtjen e kalciumit në eshtra dhe për të ruajtur në masë e kockave.
Pas ndërprerjes së menstruacione apo heqjen e të dy vezoret estrogjenit në trupin e femrës në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon. Si rezultat, rrjedhje e kalciumit nga kockat dhe intensifikuar manifestimet e osteoporozën.
Meshkujt, ndryshe nga femrat, kanë masë më të madhe kockave dhe nuk janë subjekt i këtyre ndryshimeve të papritura të hormoneve.
Ka një numër faktorësh të tjerë të rrezikut për osteoporozën. Këto përfshijnë: madhësinë e vogël e trupit dhe physique të brishtë; predispozicion gjenetik, mungesa e ushtrimit të duhur dhe të rregullt (në këmbë, vrapim, duke luajtur tenis); mënyrë jetese i ulur, duhani; Përdorimi i zgjatur i alkoolit; kalcium pamjaftueshme dhe vitaminë D në dietë për një kohë të gjatë; crregullime të tilla si sindroma kequshyeshmërisë në traktin gastrointestinal; veshkave dhe mëlçisë; Pjesa tjetër e zgjatur krevat; Çrregullimet endokrine - hyperparathyroidism, hyperthyroidism; Përdorimi i zgjatur i drogave të tilla si heparin (një mjet për të ulur koagulimit të gjakut), steroide dhe disa Anticonvulsants, antibiotikët.

Simptomat. Dëshmi e osteoporozës përfshijnë dhimbje në më të ulët mbrapa dhe legen, dhe thyerje të lehtë, veçanërisht i legen, dore dhe rruaza (zakonisht vërejtur fraktura vertebrale compression).

Këshilla Përgjithshëm

• Pini lëngje frutash dhe perimesh janë shtëpi.
• Pini qumësht, hani më shumë produkte të qumështit.
• Merrni çdo ditë për 1 lugë çaji balta
• Hani më shumë perime, drithërat dhe arra.
• Të heqë dorë nga pirja e duhanit.
• Konsumi Limit i kafesë, çajit dhe alkoolit.
• Merrni tableta kalcium.