Pastrimin e trupit - metodat tradicionale


Kur trupi është pastruar, më shumë ushqim do, më shumë ju do të kullosin sëmundjen e tij. Çdo natyra tepërt keqe.
Bragg

Shëndetin fizik dhe mendor durim është faktorë të pamohueshme të jetë e gjatë dhe shëndetin. Prandaj, të jetë i shëndetshëm dhe i lumtur është një i besueshëm dhe prestigjioze. Siç tregohet nga vëzhgimi klinik, shkaku i problemeve më të madhe shëndetësore fillon me funksione spastrim shkelje të trupit.

Kanalet përmes të cilit organi i toksinave dhe mbeturinave të dëmshme janë: poret e lëkurës, veshkat, mushkëritë dhe zorrët.

Djersitje - është një nga mekanizmat fiziologjike të pastrimit, e cila është e lidhur me veprimin e gjëndrave të djersës që lëshojnë trupin e toksinave të dëmshme për të. Veshkat janë hequr nga produktet përfundimtarë të përpunimit të ushqimit dhe metabolizmit (mbeturinave azotike). Zorrë heq mbeturinave jo vetëm ushqim, por edhe të humbim produktet e të gjithë organizmit.

Kusht themelor për çdo organizëm të shëndoshë është pastërtia e saj. Çdo akumulim apo mbajtja brenda trupit kalbur e mbeturinave komplikon rrugën për shëndetin.

Pse njerëzit e sëmurë kështu ilaç i keq ndihmon ilaç më zyrtar, madje metodat bimor dhe tradicionale jo gjithmonë sjell shërim? Përgjigjja është e thjeshtë. Sepse ne e trajtojmë dehur, i helmuar nga toksina në trup. Pra, para se të filloni trajtimin (veçanërisht në lidhje me sëmundjet kronike), është e nevojshme për të pastruar trupin, hedhin jashtë çdo gjë që pengon jetën e saj normale.

Pastrimi është e vlefshme jo vetëm si çlirimit të trupit të produkteve të tij të jetës dhe substancave toksike, ajo lejon trupin tuaj për të absorbuar ushqyesve më mirë.

Është e këshillueshme për të filluar çlirimin e trupit të tij të toksinave, pastrimin prioritetin zorrët. Së pari, kjo është mënyra më e natyrshme e pastrimit shpikur Nënë Natyra. Së dyti, kjo e bën të mundur për të liruar rrugën për trajtimin e organeve të mëdha dhe sistemet e përfshira në metabolizmin dhe detoxification (hepatobiliary, urinar dhe sistemit limfatik).

Ngrënia gatim të shpejtë, i rafinuar dhe të përpunuara, të ulët të ushqimit në yndyrë, miell të bardhë, shumë sheqer, preservatives dhe ngjyra artificiale - armiqtë tanë. Asnjë program shëndetësor nuk mund të jetë plotësisht efektive derisa trupi ynë është pastruar nga toksina që shpesh grumbullohen shtresa mbi shtresë gjatë viteve.

Në çdo dietë, veçanërisht në të ndotur, stilin e jetës mbështetur, trupi duhet në kohë dhe në mënyrë të mjaftueshme shpëtoj e substancave të mbeturinave trup. Ky pastrim është dhënë funksionon në trupin tonë sistemet fiziologjike hepatobili Arnaud, përmes aktivitetit të vazhdueshëm ritmike të traktit biliar, veshkat dhe zorrët. Por pastrimi nuk është kryer gjithmonë në një tension të këtyre sistemeve. Për këtë funksion kullimit nxjerrës Një trup i balancuar nevojat ushqim të përshtatshëm. Kjo dietë duhet të përfshijnë produkte të përditshme të lëngshme qumështit, vaj vegjetal, miell i pasitur pjekje, dozen e perimeve të freskëta dhe fruta që përmbajnë acid Askorbik dhe acide të tjera që pengojnë procesin nitrozimi në trup.

Nëse mekanizmat e pamjaftueshme natyrore fiziologjike të spastrimit shkaktuar mbingarkesë të konsiderueshme për shkak të kequshqyerjes kronike ose praninë e sëmundjeve të trupit të traktit të tretjes ka nevojë për procedura shtesë të trajtimit.

Pastrimin e trupit është arritur me metoda të ndryshme: nëpërmjet ushqimit, përmes përdorimit të shtojcave ushqimore, herbs takim i veçantë duke përdorur procedurat e trajtimit Bragg, Malakhov, Semenova përmes trajtimit homeopatik.

Duke përdorur ushqim. Ajo është e mirë për të filluar pastrimin e trupin e mëposhtme ushqimit: trangujve, shalqi, mollë dhe limon. Trangujve butësisht çhelmoj trupin, edhe pse për një kohë të gjatë - gjatë gjithë verës, ndërsa ata vazhdimisht menu. Shalqi pastrohet shtysë për marrjen e këtë efekt duhet të merret paund menjëherë të paktën një gjysmë shalqi. Molla - vetëm produkt që mund të hani të gjithë ditën pa frikë nga çfarëdo e keqe trupore, oholodyvshy atë. Dhe atë ditë - një ditë të agjërimit dhe pastrimin e trupit. Këto ditë ajo është e dobishme për të përsëritur një herë në javë, por një herë në muaj - me siguri. Ditë është përdorur në raste të tilla në pesë paund mollë. Kjo është vetëm për varietetet e bardha (antonovka, Symyrenka, holdon). Lemons thellë të pastruar trupin, shërimin, shëndetin, ndër të tjera, sistemin musculoskeletal. Si të tilla, ato janë përdorur si kurs mjekësi. Kursi zgjat dy javë, gjatë të cilave çdo ditë në tri doza të ndara pas ngrënies përdorur një limon dhe mjaltë. Përsëriteni këtë kurs kërkuar çdo 3 muaj.

Një herë në javë është e dobishme dhe e nevojshme në tendencën për kapsllëk marrë tarifë bimor laksativ.

Një herë në javë Tendenca për ënjtje tarifat diuretik bimor të dobishme dhe të nevojshme. Në mbrëmjen e kësaj dite duhet të marrë një lugë gjelle rrush të thatë apo kajsi të thata për të rivendosur ekuilibrin kalium-natriumi në trup.

Një herë në javë është tarifa të dobishme dhe të domosdoshme bimore choleretic. Si të dobishme choleretic dhe ujë mineral alkaline. Efekti Bile është zgjeruar në qoftë se gënjeshtër në të djathtë dhe shishe të nxehtë me ujë të ngrohtë (jo të nxehtë!) Të fshikëz fshikëz e tëmthit. Mos e quaj të njëjtë pastrues ditor, diuretik dhe efektet choleretic.

Trajtim të ujërave të zeza për të trupit dhe ushtrim. Dhe herë pas here, për një herë ose dy herë në muaj duhet të doja për të testuar trupin tuaj, duke i kërkuar atij që të punojnë në pushtet të plotë, të djerse, lodhje, stres në të gjitha sistemet, të gjitha forcat fizike dhe psikologjike. Kjo mund të jetë bahatokilometrovyy hedhin një biçikletë, duke notuar në pishinë me shpejtësi, dru zjarri, që mbante pesha, vraponte për sport ose kandidon një të ndryshohet shpesh për tre kilometra, me rritje të plotë si një mjet natyrore pastrimin e trupit.

Në mënyrë që të pastrohet, propotivshy, mirë dush ruse me avull ose sauna. Megjithatë dush dhe sauna janë të kundërindikuar në kardiovaskulare patologjisë, sëmundje të veshkave, për kancer në fazën akute të infeksionit.