Ndihma e parë për zalisur


Fikët - papritur humbje e shkurtër e vetëdijes, i shoqëruar nga një dobësim të zemrës, frymëmarrja është për shkak të një rënie të mprehtë të fluksit të gjakut në tru.


Zakonisht shkaku i fikët është një përçarje e përkohshme e tonin e enëve të gjakut, pishina e gjakut në bark, dalje e saj nga të trurit, lëkurës dhe muskujve, rënie e tensionit të gjakut.
I dobët mund të ndodhë kur një goditje e fortë nervor, lemeri, të shpejtë lëvizin pozicionin ulët-shtrirë me të pacientit në një ulur ose në këmbë, të zgjatur qëndrimin në një dhomë të zihet fryma, lodhje, lodhje. Shpesh ajo është rinjtë me rritjen excitability nervor.

Simptomat. para se të zbehej nganjëherë ndjerë marramendje, dobësi, vjellje, zbehje të shënuar dhe buzët, gjymtyrë të ftohtë, pulsin e dobët të shpejtë.
Kjo gjendje zgjat nga disa sekonda deri në 5-10 minuta ose më shumë. Pavetëdije i zgjatur është një rrezik për jetën, dhe në këtë rast ka nevojë për ndihmë urgjente mjekësore.

Ndihma e parë për zalisur.

Dhomë menjëherë dritaret e hapura dhe dyert për të siguruar ajër të pastër. Pacienti është vendosur në mënyrë që kreu i saj ishte bust i ulët. Pastaj ai kishte për të zbërthej veshje, llak fytyrën tuaj me ujë të ftohtë, fshij uthull uiski, Cologne, amoniak (erë është dhënë, por jo në një flluskë, dhe duke ngritur hundë lagur leshi pambuku apo një shall, ju gjithashtu mund të përdorni uthull ose rrikë). Pacienti duhet të përfundojë ngrohtësisht, të vënë një këmbë pad ngrohje. Kur është fjala për veten tuaj, pirë kafe të fortë, çaj, verë ose raki me qumësht, me pak fjalë, diçka emocionuese. Well vënë klizmë të ngrohtë me 4 gota me ujë dhe një lugë çaji kripë.

Nëse të fikët zgjat më shumë se 15 minuta, ai bëhet i rrezikshëm. Ne duhet, pa humbur kohë, para ardhjes së mjekut të bërë gjak distilim nga gjymtyrë për zemër kështu që i bie në dorën e djathtë të pacientit dhe le dikush tjetër në atë pozicion ai mban, dhe këmbën e tij të majtë, heqjen pak, të përfundojë fort, duke filluar nga gishtërinjtë në kofshë. Kjo do të dërgojë gjakun në kokë. Pas një çerek ore (nuk) dora e djathtë le të shkojë razbintovat up dhe të bëjë të njëjtën gjë me dorën e majtë dhe këmbën e djathtë.
Nëse pacienti fillon të vjella, ju duhet të kthejë atë në anën në të vjellat në masë nuk e goditi laring.

Nëse shpesh i përsëritur i dobët për të mbrojtur veten e tyre, duhet barishte dhe gentian rrënjë të mushkërive. Për ta bërë këtë, 2 teaspoons sheqer grirë të para dhe 1 filxhan ujë të vluar, vlim për 10 minuta. Merrni 0,5 filxhan 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.

Nëse shpesh i përsëritur i dobët origjinën nervor duhet të pini çaj nga barishte të thata Wort Shën Gjonit, ca balsam, oe limon, lule bli.

Pas zbehej pacienti duhet të pini çaj të fortë, kafe, verë ose raki. Çaj i dobishëm me kamomil ose nenexhik.