Spote pigment - Freckles shpëtoj të mjeteve juridike Freckles popullore


Freckles - njolla të vogla të verdhë-kafe që shfaqen kryesisht në fytyrë, gjoks, armëve dhe mbrapa.

Freckles zakonisht shfaqen 5-6 vjeç, pas 30 vitesh të Freckles zmenshuyetsya.Yak zakonisht Freckles bërë pranverë të ndritshme, rrezet e diellit, shkëlqimin e tyre të mbajtur të gjithë verën dhe vjeshtën e hershme, Freckles dimrit zbehet. Për njerëz të ndryshëm, Freckles mund të ndryshojnë pak në ngjyra - ata mund të jenë të kuqe, të verdhë, kafe, kafe - por ata janë kryesisht të një errët pak se shkira.Vesnyanky përreth zhvillojë një kombinim të trendeve gjenetike (trashëgimisë) dhe diell. Rrezet e diellit natyror dhe dritë artificiale tan lëshojnë rrezet ultravjollcë. Pas rrezeve UV, shtresa e jashtme e lëkurës (epidermë) dhe trashet qelizat pigment-prodhimin (melanocytes) prodhojnë melaninës pigment me shpejtësi të lartë. (Kjo prodhimi i melaninës në fakt mund të japin disa mbrojtje ndaj ekspozimit të ardhmen në diell.)

Ka dy lloje themelore të Freckles: vetëm Freckles Freckles dhe bllok dielli. Freckles thjeshtë janë zakonisht të rrumbullakët dhe të vogla. Freckles nga dielli shpesh e errët, me kufi të veçantë dhëmbëzuar, dhe mund të jetë më shumë se një gozhdë hat. Freckles djegien nga dielli janë më të zakonshme në shpinë e sipërme dhe supet ku njerëzit më shpesh merrni djegien nga dielli.

Sigurisht, njerëzit ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme në përgjigje të rrezet e diellit. Njerëzit me kombinimet e errëta të relativisht më pak të ndjeshëm ndaj ekspozimit të diellit se sa njerëz të drejtë-skinned. Megjithatë, njerëzit me lëkurë të errët nuk është plotësisht rezistent ndaj diellit, dhe ato gjithashtu mund të bëhet ekspozimi i zgjatur në diell. Njerëzit me flokëverdhë ose të kuqe flokët, sytë e të lehta dhe të lehta të lëkurës janë veçanërisht të ndjeshëm ndaj efektit të dëmshëm të rrezeve UV.


Metodat tradicionale të trajtimit

Për të hequr Freckles përdorni krem ​​exfoliating dhe ointments për parandalimin para se të shkojnë jashtë për të vënë në një sunscreen fytyrë.

A mos presin se pas maskës së parë të gjitha Freckles në çast zhduket. Kjo kërkon 2-3 javë të maskimin vështirë.

Mix 1 lugë çaji lëng qepë me 0,5 gota e qumësht i thartuar dhe fshij fytyrën tuaj gjatë gjithë ditës. Nëse lëkura është e thatë, lyej fytyrën pas procedurës krem ​​ushqyes.

Mix 1 lugë gjelle lëng qepë me 5 teaspoons e çdo Këln, i holluar 0,5 gota me ujë të ftohtë dhe fshij lëkurën kypyachenoyi.

Merrni 1 lugë çaji lëng qepë dhe kastravec, përzierje me 1 gotë me ujë të ftohtë dhe fshij lëkurën kypyachenoyi.

Merrni pjesë të barabarta lëng limoni, lëng frutash, lëng rrush pa fara lë kumak, vaj bajame. Lyej në mëngjes lëkurës dhe mbrëmje.

Holluar lëng qepë me ujë në një raport prej 1: 1, aplikoni në fytyrë dhe do të lejojë që të thatë. Pastaj të vënë një shtresë të salcë kosi dhe të mbajë për 10 minuta. Lani fytyrën tuaj me ujë të ngrohtë.

Shtoni 1 lugë çaji lëng karrote 3-4 pika të përzierje lëng limoni për të fshirë fytyrën.

Mix lëng qepë dhe mjaltë në proporcione të barabarta (nëse lëkura është me vaj, mjaltë mund të zëvendësohet 6% uthull -s). Përzierje të lagur pecetë dhe e vënë atë në fytyrën tuaj për 15-20 minuta. Mjetet e mjaltë është më i përshtatshëm për lëkurë të thatë.

Nëse ju keni të thatë shpifjeve lëkurë pranverë përzierje me 2 lugë lëng patate të freskëta dhe 1 lugë çaji qumësht.

Fshij fytyrën 1-2 herë në ditë me një zgjidhje prej 6-7 teaspoons e sode buke në 1 gotë me ujë.

Shkumë whipped bardhë veze të përziera tërësisht me lëng i 1 limoni, shtoni 1 lugë çaji glicerinë dhe 0,5 gota e Këln. Fshini këtë dekor locion brenda natës.

Prerë në majdanoz vogël bandë, shtrydh lëng dhe përzierje me sasi të barabartë të nekypyachenoho qumështit. Përzierje çdo ditë për të lyej lëkurën dhe mbajtjen për 15 minuta, pije me ujë në temperaturën e dhomës.

Më i ulët 30 kernelit e bajame në ujë të valë dhe rreth 10 minuta për të hequr ato, zhvishem dhe të kalojë përmes një mulli mishit. Për të shtuar bajame terren rënie nga rënie, nxitje tërësisht, 1 lugë çaji kypyachenoyi me ujë të ftohtë dhe 15 g mjaltë. Përzierje duhet të paktën 1 herë në ditë për të lyej lëkurën dhe mbajtjen për 15 minuta, pije me ujë në temperaturën e dhomës.

Mix 1 lugë çaji oksid zinku, 1 lugë çaji argjile të bardhë, 2 teaspoons e 10% perhidrolyu dhe 2 teaspoons lëng limoni. Kjo maskë mund të mbahen në fytyrën tuaj gjithë natën.

Luleshtrydhe Mash dhe i vuri në një maskë. Pas 20 minutash, pije me ujë të ngrohtë.

Shpëtoj Freckles mund të lahen kos. Ky ilaç i vjetër popullore.

Rub gjysmë speca pod dhe të aplikojnë slurry në fytyrën para-larë për 30 minuta. Shpëlaj me ujë të ftohtë dhe të lyej krem ​​të lëkurës.

Fshij lëkurës ngrirë lëng majdanoz. Pas fërkim lëng menjëherë lani nuk është e nevojshme, është e nevojshme për të lënë atë në fytyrën tuaj për 15-20 minuta dhe pastaj del me të larë.

Është e dobishme për të aplikuar lëkurën me shalqi Freckles lëkurës. Pjepër zhvishem për të vënë në fytyrën tuaj para se të shkojnë në shtrat dhe të rregulluar ato fashë.

Mix 1 lugë çaji lëng limoni 25 g maja dhe 1 lugë gjelle e qumështit të papërpunuar, llokoçis dhe të aplikojnë përzierje në fytyrën tuaj. Pas 20 minutash, del me të larë maskë me ujë të ngrohtë.

Grease fytyrë krem ​​yndyrë. Lemon prerë në feta të holla dhe i vuri në fytyrë. Mbani limon mund të jetë e gjatë, përndryshe lëkura mund të skuq. Lemon hequr, lani fytyrën tuaj me ujë të ftohtë dhe të fshijë me një shtupë pambuku zhytur në qumësht.

Mix lëng limoni të përzier me salcë kosi. Përzierje është vënë në fytyrë për 15-20 minuta.

Mix lëng të rrikë të përziera me salcë kosi. Përzierje është vënë në fytyrë për 5 minuta.

Holluar lëng rrikë me ujë në një raport prej 1: 1 përzierje dhe lani lëkurën.

Rub ftua e pjekur dhe shtrydh lëng. Fshij fytyrën shtupë zhytur në lëng.

Mix 2 lugë bizele të freskëta jeshile 2 lugë e hirrë. Mash, në masë të aplikoni në fytyrë. Pas 15 - 20 minuta pije me ujë.

Per me vaj diskreditimi lëkurë pranverë përzierje me 1 lugë gjelle lëng patate të freskëta dhe 5 pika limon.