Trajtim Pneumonia për Popullit


Pneumonia - një infeksion ose inflamacion i njërit ose të dy mushkëritë e cila është zakonisht shkaktohen nga bakteret, viruset ose kërpudhave, por ajo mund të shkaktojë kimikate të bllokuar në mushkëri me ajër, e cila ndodh si një sëmundje të pavarur ose si një komplikacion pas sëmundjeve të tjera. Para zbulimit të antibiotikëve, një e treta e të gjithë njerëzve të cilët e zhvilluara pneumoni më pas vdiq nga infeksioni.
Simptomat. Ajo karakterizohet nga ethe dhe të dridhura, kollë, gulçim dhe ankthit që mund të zhvillohet ngadalë ose të shfaqet papritmas. Ajo është gjithashtu e mundur lodhje, fyt i përflakur, dhimbje gjoksi.

Ka dy lloje kryesore të pneumonisë - croupous dhe fokale (pneumoni).

Reduktimi rezistencën e trupit (për shembull, si rezultat i ftohtë) aktiviteti mikrobike dhe Pneumococcus krijojnë kushte për zhvillimin e sëmundjes.
Në pneumonia lobar është tronditur shumë i mushkërive. Ajo fillon zakonisht me një rritje të mprehtë në temperaturë (40 °) dhe të dridhura. Ekziston kollë shpeshtë thatë dhe dhimbje në anën e, më keq gjatë frymëzimit, kollitjes dhe teshtitjes. Frymëmarrja është i shpejtë (gulçim). Gjendja e përgjithshme është serioze. Në 2-3 ditë sëmundje me kollë fillon për të ndarë pështymë karakteristike kafe-ndryshkur ngjyra, shumë ngjitës. Urina ishte ajo e errët në ngjyrë, shpesh përmban proteina. Në raste të rënda, mushkëritë mund të ndodhë ngecja e gjakut që të çon në edemë. Zbehet oreksin. Me një rezultat të favorshëm për 7-9 ditën e sëmundjes në vijim përmirësimin e pacientit (e ashtuquajtura krize).
Kur pneumoni fokale (bronkopneumoni) ndikon vetëm disa zona të vogla të mushkërive. Më inflamacion ndodh si komplikim pas sëmundjeve të tjera (kryesisht infektive) dhe është i lidhur ngushtë me dobësimin e sëmundjes trupore paraprak ose kushteve të pafavorshme të jetesës. Fëmijët e vegjël dhe të moshuarit shpesh vuajnë për sëmundjen e fundit është veçanërisht e rrezikshme. Ndryshe nga inflamacion croupous ajo fillon gradualisht dhe të gjitha manifestimet e sëmundjes janë shprehur jo aq e ndritshme. Kollë të vazhdueshme ose konvulsiv, me mukozë gëlbazë zakonisht e gjelbër. Temperatura mund të jetë i ulët. Ndonjëherë pneumoni merr një e zgjatur me acarimin periodike. Rimëkëmbjes është gradual. Disa sëmundje SLUCH mund të shkoni në një formë kronike.

Trajtimi i të gjitha llojeve të pneumonisë duhet gjithmonë të kryhet si për qëllim dhe nën mbikëqyrje mjekësore.

Mjetet juridike në shtëpi duhet të drejtohen për respektimin e duhur të kujdesit ndaj pacientit dhe për të lehtësuar gjendjen e saj në kollë të fortë, dhimbje koke, temperaturë të lartë.
Por nëse ju ende kanë diçka për të trajtuar pacientin apo nga mungesa e një mjeku, ju duhet të marrë hapat e mëposhtëm: Pastroni stomakun sëmurë ndonjë pastrues, dhe pastaj, nëse është e mundur, vendin e saj në një të ngrohtë, por jo oferta nxehtë dhomë supë ose qumësht i nxehtë, por jo i detyruar për të pirë më shumë se ai dëshiron. Temperatura e ujit ndihmon me limon ose lëng boronicë. Gjoks, anët dhe përsëri ngrohja përfundojë compress, ndryshuar atë dy herë në ditë. Para krizës mirë t'i japë ndonjë gjë pacientit bën të dalë djersë, infuzion "çel bli", nenexhik, i urtë. Në fillim të inflamacionit fokale dobishme qumësht të nxehtë ose të ngrohtë me një kashtë në një gotë me terpentinë pastruar.

Kur pneumoni mirë të ndihmojë mustardë hudhër. Organizoni hudhër copëtuar në zhele para-greased dhe i vuri në gjoks ose mbrapa. Nëse keni lëkurë të ndjeshme, ju duhet së pari të vënë në rroba të trupit të lagur me vaj perimesh, por ajo ka për të imponuar hudhër mustardë suva. Mbani këto duhet mustardë 15-20 minuta që të ketë siklet eshte rritur dhe overstimulation.

Triko përsosur që ka një baktericid i fortë, veprim anti-inflamator: 5 buds karafil (erëz), 4 karafil të hudhër, 1 lugë gjelle sheqer, pour 0,3 litra ujë dhe 0,3 litra lloji të kuqe verës "Cahors". Ziej në një enë të mbyllur në ngrohje të ulët deri gjysmë mbetjeve të lëngshme. Tendosje. Pije infuzion menjëherë si një të nxehtë, të shkoni në shtrat me një shishe të nxehtë me ujë dhe të mbyllë mirë.

Merrni 300 gram hudhër, njëpasnjëshëm në qull me miell misri, të lënë në një enë të mbyllur fort për 30 minuta. 200 g vendosën slurry për të mbledhur në pjesën e poshtme, i hedh 1 litër Cahors tipit verë, të lënë për 2 javë, herë pas here lëkundje përmbajtje filtri. Merrni e nxehtë 1 lugë gjelle çdo orë. Njëkohësisht fshij 1-2 herë në ditë kjo tretësirë ​​në gjoks dhe mbrapa.

Hidh 1 filxhan kokrra tërshërë dhe 1 copëtuar hudhër 2 litra qumësht dhe torturës për 1,5-2 orë të tëra në furrë ose furrë, thahet. Merrni sips ngadalshëm tolerojë nxehtë 1 gotë para shtrat. Infusion ka një expectorant, antitussive, efekt të mirë tonik. Është gjithashtu e rekomanduar për pacientët debilitated.

Get 4 patate të mesme, të larë, sytë e të prerë, por nuk pastrohen, të prerë në kube, shtoni 2 lugë fara liri, hudhër copëtuar në qull me miell misri, i hedh 1 litër ujë dhe kuzhinier në një tigan të mbyllur për ngrohje të ulët për 20 minuta. Pas ftohjes në 30 ° C për përdorim zierje klizmë. Cleese vënë 2 herë në ditë deri në shërim të plotë.

Mix 100 g tul hudhër nga yndyrë 500g patë. Vënë në një banjë me ujë të valë. Në kronik dhe i vështirë për përzierje pneumoni ndodh shpesh vënë në letër pergamenë dhe të bashkangjisë në gji, të lidhura me kujdes shall leshi. Ngjesh vendosur brenda natës. Pini 1 gotë para gjumit tolerojë nxehtë përzierje ovsyano-hudhër të qumështit. Për gatim, derdh 1 filxhan kokrra tërshërë dhe 1 copëtuar hudhër 2 litra qumësht dhe vë në 1-2 orë në furrë. Tendosje. Set paketat një ditë për 2 javë. Pastaj merr një pushim për 1 javë. Nëse trajtimet e nevojshme të vazhdojë deri në shërim të plotë.

Shtoni 3-4 pika vaj pishe në një tenxhere smalt ujë të vluar, të marrë frymë avujve, duke mbuluar kokën. Pas gjoksit mbytje dhe fshij gjalpë nakrytysya batanije të ngrohtë. Për inhalimi mund të përdoret edhe aparat për thithje ilaçi Maholda.

Përveç trajtimit kryesor është rekomanduar mbështjellës patate, qep qese, e vënë atë në patate të ziera vetëm në lëkurat e tyre, pure atë dhe para-mix me 1 lugë gjelle vaj perimesh, 1 lugë gjelle e alkoolit dhe 1 lugë gjelle mustardë. Qese maksimal nxehtë bashkëngjitni për xhepat e sëmundjes (duke anashkaluar zonën e zemrës, si në të gjitha procedurat e jashtme termike), celofan përfundojë, të mbuluar dhe të ngrohtë krye pribintuyte veshje. Vendos një kompresë në natën do të jetë e nxehtë në mëngjes.

Pritini vrimë redtsi dhe derdhe në 2 lugë mjaltë të lëngshme. Rrepkë vënë në një tas, mbuluar letër bëhej gjithnjë ose prerë maja, të qëndrojë për 3 orë. Një kollë e fortë, të marrë 1 lugë çaji lëng disa herë në ditë para ushqimit.

Lëng qepë të përziera në një raport prej 1: 1 me mjaltë dhe për të marrë 1 lugë çaji 3-4 herë në ditë për 15-20 minuta para ngrënies.

Qepë gjysmë finely copëtuar, të ziera në 1 filxhan qumësht, të këmbëngulin, e mbështjellë, 4 orë, tendosje Merrni 1 lugë gjelle çdo 3 orë. Një kollë e fortë për 2 qepë 1 filxhan qumësht.

Fshij në gjoks ose mbrapa melhem në vijim Përbërja: bluaj dhe përzierje 1 dylli pjesë dhe 4 i patë yndyrë (ju mund të zëvendësojë atë me yndyrë pule ose yndyrë dele) për të marrë krem ​​të trashë.

Për të hequr qafe kollë pas pneumonia, vlim 1 filxhan qumësht të freskët unpasteurized me 2 fruta të bardha të thata fiq. Hot pije 2 herë në ditë për 1 filxhan pas ngrënies.

Vaj bajame është përdorur për pneumoni, ajo ka ohlazhdayusche. Pacientët duhet dhënë 1 lugë gjelle vaj 3-4 herë në ditë.