Hani - çfarë dhe si për të ngrënë


Është e njohur se çdo sëmundje është më e lehtë për të parandaluar se sa për të kuruar. Nuk është përjashtim mbipeshë - shumë më e lehtë për të ndryshuar stilin e jetës tuaj në mënyrë që ato paund shtesë nuk u paraqit fare se sa të provoni sur­ideal vat-themeluar dhe forma. Si e agjencive të ndihmave­tysya?

Kjo është ajo që nutritionists këshillojnë:
Zgjidhni për të përgatitur enët e mishit kryesisht mish pa dhjamë. Nëse është e mundur, të përjashtuar nga dietë e ushqimeve të qarta që përmbajnë një shumë të suxhuk yndyrë (sidomos i tymosur), proshutë, i grirë. Shmang­që Pies me mish.

Për të provuar mbushjen e ngrënies zbatueshme­pambuku shtojcave të ulët-yndyrë. Një vaj konvencionale duhet të zëvendësojë­ti ulliri - kjo është më e shtrenjtë, por përmban yndyrë më pak të ngopur dhe më shumë antioksidantë. A nuk merrni kryer larg nga të naftës konservuar - Off­shembull, peshk i konservuar në vaj.

Blerja në dyqan qumësht dhe produktet e qumështit, zgjidhni ato që përmbajnë sasi minimale të yndyrës - yndyrë ose pjesë skremuar qumësht, të ulët-yndyrë kos, djathë, djathë i thartuar qumësht. Shmangni kuzhinier qumështit­Theil bërë nga tërë bankinë­kA.

Përfshini në dietë sa më shumë fruta dhe perime në çdo formë. Kur u përgatitur salads Përdorimi i mundur­vuyte nuk majonezë zakonshme ose vaj, të ulët kalori mbushje të përbërë, për shembull, jo-yndyrë kos dhe limon lëng.

Zgjidhni një breads dietë. Shërbyer makarona dhe oriz me gjalpë dhe salcat me perime - të tilla si ketchup klasik.

 
Ju ndoshta keni vënë re tashmë se këto këshilla janë shumë të ngjashme me dietë. Quite drejtë - sepse dietë zakonisht në qoftë se ajo është një dietë normale dhe jo të përpiqet një emergjence pohudinnya një seri resetting £ 10 në një javë, përveç nëse, natyrisht, të mbijetuar në të vërtetë shumë i afërt me atë që ne e quajmë një dietë të shëndetshme.

Siç e dini, ushqimin e duhur - është një shkencë. Dhe suksesi i zhvillimit të saj në masë të madhe nuk varet vetëm se si ju zgjidhni produkte të drejtë për tryezën tuaj, por edhe të faktit nëse ju keni ato gjëra. Këtu janë disa këshilla të thjeshta për t'ju ndihmuar të kthehet drekë tuaj dhe darkë në procesin e vërtetë përforcuar.

Mundohuni të mos hani asgjë pas gjashtë ose shtatë çdo mbrëmje. Edhe në qoftë se ju - buf me njëqind­Unë nuk do të shkoj në shtrat para se të 02:00-3:00 në mëngjes, ende nuk e vënë darkë në veri.

Në kohën e drekës, nuk përpiqet për të ngrënë kafene, ku ditë për ditë shërbyer të njëjtën gjë, por në një kafe normale. Ndoshta këto darka do t'ju kushtojë pak më shumë në sasi, por ju mund të ndryshojë dietën tuaj.

Asnjëherë mos nxitojnë me darkë apo drekë. Jos­pako - convert hahet në një ceremoni (nuk është çudi paraardhësit tanë shpikur enët ndryshojë, Zotëri­degët, bisedat e gjata gjatë ngrënies dhe shumë gjëra të tjera që shtrihen qëllimet drekë orë). Më shumë ju shtrirje të hahet, trupi më i mirë tuaj do të përballen me të.

Nëse ju duhet të gatuaj për të gjithë autobus­Të drejtat, nuk përpiqet për të bërë atë në natën dhe në mëngjes. Fakti se oreksi zakonisht më e ulët në mëngjes se sa në mbrëmje, dhe ju të paktën do të përpiqet atë gatim. Por testet e tilla, të cilat sigurisht nuk reflekton­transferohen kur llogaritet dietë kalori apo një dietë, kjo nuk mund vetëm të zëvendësojë mëngjesin, por gjithashtu të sigurojë kërkesat e përditshme të kalorive për op­hanizmu.

Në partive, darka solemne dhe Zakho tjetër­çati, i shoqëruar nga thithjen aktive të ushqimit, më mirë të hani sa më pak të jetë e mundur. Megjithatë, askush nuk ju ndalon të provoni çdo gjellë.

Filloni drekë dhe darkë me një sallatë. Ai jep një ndjenjë e plotësi dhe pothuajse nuk ka kalori - maj, pas HB­th rozhochetsya ju vetëm të hani. Për më tepër, salads Lehtësimin e të mësuarit e llojeve të tjera të ushqimit dhe nxjerrje e produkteve të mbeturinave që janë formuar gjatë tretjes së tyre.

Provoni ngrënie ushqim proteinave. Pule Ideal, peshk, vezë, djathë të ulët yndyrë. Vini re se përpjekje për të zëvendësuar një sallatë darkë dritë, që ka të ngjarë të çojë asgjë tashmë 2-3 orë pas një ve të tilla­Cherry kanë luajtur këtë oreksin, ju hani dy herë më shumë si zakonisht.

Shmangni produktet që përmbajnë të dy karbohidratet dhe yndyrna - të tilla si biskota me Way­Coy, çokollata apo ëmbëlsira. Ajo është e mirë për të zëvendësuar ato me një përbërje të thjeshtë - napryk­modës, biskota të thjeshta ose candies.

Mos harroni se mishi është e rekomanduar për të ngrënë veçmas nga produktet që përmbajnë sasi të mëdha të karbohidrateve (oriz, makarona, patate). Për më tepër - nutritionists besojnë se këto ushqime mund të hahen të paktën 5 - 6 orë pas administrimit­mish nd. Por mishi mirë me ovë­Çamët ose produktet e qumështit. Një prerje­është e rekomandueshme të ju verë ose lëngje frutash të kuqe, të cilat përmbajnë substanca që neutralizoj komponente të dëmshme mish.

Gjithmonë mbani veten larg nga të ujit të pijshëm apo pije të lehta '. Kjo do t'ju ndihmojë të vazhdueshme­Trupi bezpechuvaty nevojshme ajo më fluide, e cila, që ra fjala, ul oreksin.

Dhe nuk harrojmë se. se njeriu duhet­për të ngrënë për të jetuar, nuk jetojnë për të ngrënë!