Shkaqet e Sëmundjeve


Prania e të paktën një faktori akoma çon në sëmundje. Kjo është shumë frustruese, por ajo është. 1. Psikologji. Instalimi i gabuar, mungesa e besimit, mungesa e programeve të rënda mendore kanë të bëjnë me vetë-zhvillimit dhe vet-edukimit. Kur trupi ynë fillon të flasë gjuhën e sëmundjeve tona, Sëmundjet dhe probleme të tjera fizike, ajo dëshiron që ne për të realizuar dhe për të ndryshuar të menduarit dhe veprimet e tyre. Nëse një person nuk është i kënaqur në qoftë se askush nuk e pëlqen atë, ose askush nuk i pëlqen, e bën atë të ndikojë në shëndetin e tij? Sigurisht. Ajo do të ndjehen një përzierje e më destruktive imazhit emocion, zilia, frika, zemërimi apo bujë. Këta njerëz nuk janë edhe të ngjarë të jenë të shëndetshme. Psikologji - është faktori më i fuqishëm dhe duhet të fillojë me të. Ju duhet të përcaktojë prioritetet në jetë. 2. Ushqyerit. Rreth këtë arsye, më flasin dhe të shkruajnë, por pak prej të gjithë bëjmë. Në të vërtetë, të drejtën për të filluar dhe të vështirë për të ngrënë mirë. Nevoja për të shkruar një listë të ushqimeve që ju kurrë nuk do të hani. Në njerëz, nuk ekzistojnë të algoritme specifike, ne do të shkojnë në restorante, në shtëpitë e njëri-tjetrit. Por nuk janë produkte që nuk mund të përdoren në asnjë rrethanë. Ju nuk mund të hani ushqime që nuk do të prishin. Për shembull, rrush. Ajo duhet të qëndrojnë 3-5 ditë dhe e korruptuar. Sot ai është në raftet për muaj. Nuk ka asnjë nuk është fryt me krimba. Ju nuk mund të hani MIVINA pini kafe çastit, lëng nga dyqani. Në lëng domate shtoni Antifoam. Në croutons shtoni msg, kripë sa më shumë. Për ruajtjen e havjar kuqe karburantit derivativ dhe acid citric, formal është marrë. Kompani e njohur për të prodhuar jogurt ofrojë reklama për bakteret që jetojnë. Bakteret jetojnë prej 3 deri 6 ditë, dhe kompanitë e prodhimit mbahen 3-4 muaj. Ata ulen për ekzaminimit kos dhe çdo gjë është e mirë, dhe pastaj rrezatuara. Në të njëjtën mënyrë, amerikanët zgjidhur problemin e salmonellozave, vezë rrezatuara, me disa Izotopet është ende në produkt. James: mjedër, kajsi, qershi përmbajnë një shumë të kimikateve, ngjyra. Bllokim Homemade qershi nuk është kuqe, në prezencë të oksigjenit dhe sheqer, kjo bëhet oksiduar dhe errët kafe. Ju nuk mund të hani majonezë, veçanërisht në enë plastike. Uthull pikat kryesore të substancave më kancerogjene plastike. Majonezë përmban një sasi të madhe të preservatives dhe stabilizant. Dhe, edhe shtresë e yndyrë të mbuluar muret e brendshme të enëve tuaja të gjakut. Ju nuk mund të hani produktet e tymosur, salcice dhe sallam të thata. Ajo është një iluzion - hani i zier me kripë dhe letër ngjyra dhe mendoj në qoftë se ne të merrni proteina. Natyrisht, e gjithë kjo mund të mbyllë sytë tuaj, sepse unë dua të, kështu mësuar. Por kjo është psikologjia - shih paragrafin e parë. Nëse vdesin mbledhur - nuk i hutuar. 3. Ujit. Shkaku i tretë i të gjitha sëmundjeve dhe pije ujë. Truri është 90% ujë. Është e vështirë të imagjinohet se çfarë do të ndodhte nëse ajo pushon të rrjedhë atje. Asnjë Pepsi-cola, çaj ose lëng në tru nuk janë në dispozicion. Me 96.000 qenieve të gjalla në Tokë vetmi person ha gatuar ushqim dhe të pijshëm asgjë përveç ujit. Ne mund të gjatë të debatuar në temën: Mund të pijshëm të gjelbër dhe të zi çaj, kakao, kafe, lëng? Eshtë e panevojshme të fëmijëve çaj? A do të jetë kjo e shëndetshme? Zotërinj, ne nuk jemi çaj im kokë? Mos i lani rrobat në lëng? Jo kafe im kat? Na duhet një tretës universal - ujë. Kjo është qelizat tona duhet vetëm ujë. Ata gjithashtu duan të larë. Sa ujë duhet të pini? Nëse ju hani fruta, perime, drithëra dhe proteina lehtësisht të tretshëm, atëherë ju vetëm një litër ujë të pastër në ditë. Nëse hani mish, peshk, vezë, bukë, shumë e me erëza dhe e mprehtë, ajo kërkon shumë më shumë ujë - 1,5-2 litra. Më shumë një person ha, më shumë ai ka për të pirë. Nëse ju kaloni në vakt të pjesshëm, sasia e ujit do të bjerë. Në njerëz, nuk është një gjë unike të quajtur etje. Por etje - kjo nuk është shenja e parë e dehidrimit, dhe i katërt apo të pestë. Prandaj, kur thatë gojë - është thellësisht hydrated. Mbani mend ligjin e përqendrimit të klasave kimike. Nëse një person ka gurë në veshka, kështu që përqendrimi urina është shumë e lartë dhe kripërat e beftë. Nëse ju vendosni një çaj ?? një lugë çaji sheqer, kjo është në rregull. Nëse 10 është i mbështjellë në mbetje të sheqerit. Nëse pas erë njeriu në banjë, pas një mace, dhe nuk mund të shkojnë, kjo do të thotë se ai nuk është i pijshëm ujë dhe urina është shumë e koncentruar. Nëse një person djersitje dhe erë fort, ju duhet të pini ujë dhe të mos përdorni deodorant. Uji duhet të jetë i dehur e mjaftueshme për të erë e djerse kapur me erën e trupit. Për shkak të numrit të madh të limfatike larg helmeve dhe helm mund të shkrihet vetëm në ujë, dhe jo ndonjë gjë tjetër. Në mënyrë të ngjashme me acid klorhidrik, i cili gjendet në stomak. Rritja e aciditetit të stomakut - një çështje shumë e diskutueshme. Askush nuk do të japë stomak rritje të numrit acid, çfarë ai do të prodhojë atë? Vendos ndajë 2,5 gram acid klorhidrik - stomaku ndajë shumën e tillë. Por në qoftë se ka 2 gram ujë në vend të njëqind gram, përqendrimi do të jetë e përshtatshme. Një njeri u ankua se ai kishte urth, dhe ai tha se ai kishte hyperacidity dhe shtoni kripëra alumini. Stupid pamundur për të menduar. Kur kemi ardhur tek mjeku me diabet nuk duhet të fillojë me tableta tsukroznyzhayuchoyi. Imagjinoni gjakun dhe tretur 3 lugë sheqer, gjaku është i ëmbël. Çfarë pilula mund të hiqni sheqer? Ku e bëri ai të shkojë larg? Ajo ka një gotë. Ky iluzion në psikologji. Çfarë mund të bëj me gjak të ëmbël? Ajo mund të jetë i holluar me ujë. Sheqeri mund të lahen përmes veshkave? Ju mund. Vetëm në këtë mënyrë mund të shpërbëhet. Prandaj, simptomë e parë që shfaqet tek njerëzit - etje, ai dëshiron për të shpërndarë këtë sheqer. Megjithatë, mjeku asnjëherë nuk thonë se ju piu më shumë ujë, më shumë se kaq, ajo do të parandalojë edhe të pirë ujë. Në shumë sëmundjeve nevojë për të ndryshuar pamjen tuaj. 4. ABVHNP - bakteret agresioni, viruset, kërpudhave, protozoare, parazitë. Nëse ju doni atë apo jo - ata janë të gjallë dhe ata të kenë sa më shumë të drejtë të ekzistojnë si jeni. Vrasin ata pamundur. Më saktë, ata do të ju vrasin, por ata nuk e bëjmë atë. Qëllimi i tyre - për të na shfrytëzojnë dhe të marrë produktet për jetesën e tyre. Nëse ndonjë worms do të na vrasin, ata do të kishin bërë shumë kohë më parë. Ata nuk kanë asgjë për të shkatërruar anijen e madhe, ata jetojnë në heshtje. Një tjetër gjë është se ne nuk duan të jetojnë me ta, kështu që ne kemi nevojë për të krijuar për ta një ambient armiqësor. Bakteret, viruset dhe kërpudhave mund të trajtojë sistemin tonë imunitar, dhe vetëm atë. Një tjetër gjë - më e thjeshtë dhe krimba. Për qelizat e sistemit imunitar - një kafshë të mëdha, kështu që të merren me ta, ne duhet të aplikojnë veprime specifike. 5. Trashëgim. Për fat të keq, pas 40 vjetësh, mjeku, personi bëhet një viktimë e moshës dhe trashëgim. Shumë sëmundje të trashëgueshme të tilla si gur tëmthi dhe sëmundje urinar guri, diabet tip 2, hipertension, artrit, është rezultat i hahet qëndrimet në disa breza. Shumica e sëmundjeve të trashëgueshme të ndodhë në 10-15 vitet e para të jetës. 6. Mjekësi. Edhe nëse përparimi mjekësor të investojë shuma të mëdha parash, jeta e popullsisë njerëzore nuk do të rritet. Kjo nuk varet nga niveli i mjekësisë në vend. Jetëgjatësia varet nga kultura e ushqimit, stilin e jetës dhe dashurisë për veten tuaj. Një numër i madh i barnave që ne kemi marrë në shekullin e fundit - analginum, tsitramon, diphenhydramine, ka kohë që janë jashtë prodhimit në vende të tjera për shkak të efekteve të tyre toksike. Për shembull, dekaris drogës, i cili për shumë vite u përdorur si një imunomodulator, duke shkaktuar leukimi në fëmijët. Këto studime janë kryer në Shtetet e Bashkuara. Ne nuk po flasim për përdorimin pakontrolluar i drogës nonsteroidal anti-inflamator, antibiotikët dhe barnat që ulin presionin e gjakut. Vetëm ju vendosni se sa dhe sa kohë ju do të marrë kimikatet. Ky është një faktor i madh që ndikon në shëndetin tuaj më negativ. 7. Plagosje. A mendoni lëndimin - një rastësi? Sidomos në qoftë se ato bëhen të ligj? Ky faktor është i lidhur ngushtë me intuitë dhe mënyrën e të menduarit të njeriut. Por nëse kjo ndodh, do të përpiqen për të gjetur efektet e traumës dhe ndoshta të eliminuar ato. Tani mjekët më të njohura, Osteopaths - magjistarët që lëvizjet e butë të dorës së rivendosur biomechanics e shpinë dhe nyje frymëmarrjes kockave të kafkës normë. Kështu, përmirësimi likvorodinamiki, rrjedhjen venoz nga zgavrën e kafkës, të cilat shpesh shkaktojnë dhimbje koke, por në fakt rezultat i lëndimeve. 8. Lëvizja. Në Kinë dhe Japoni janë shumë pak mjekë që kanë të bëjnë nyje. Shumica e llojeve të artit ushtarak janë lëvizjet fluide, më shumë si një gjimnastikë të mirë sesa sport. Koncepti ynë i aktivitetit fizik çdo të tij. 08:00 qëndroi me kokë poshtë në vend, ju nuk mund të presim që mori stërvitje të dobishme. Lëvizja duhet të shpërndahet në mënyrë të përkryer me të gjitha grupet e muskujve dhe e shoqëruar nga një normë të lehtë në rritje të zemrës dhe djersitje. Pastaj kjo ngarkesë mund të konsiderohet efektive. 9. Bioenergjia. Në ditët e sotme shkenca vërtetuar se ekziston bio. Më parë, ajo ishte quajtur syri i keq, dëmtimi, dhe është quajtur indinjatën BIOENERGETIC. Pa marrë parasysh se ajo është quajtur, për aq kohë sa ju kuptoj: biofield njerëzore ekziston, dhe për këtë arsye, ajo është ndikim. Ky faktor është përsëri i lidhur ngushtë me psikologjinë. 10. Ekologji. Nëse ju të rrumbullakët një makro ose microecology janë fusha të problemeve, të tilla si emisionet e ajrit industriale nga fabrika; Mjetet Fairy dishwashing që laheshin 35 me ujë dhe të tretur brenda traktin gastrointestinal, përdorimi i ujit chlorinated - ju duhet të ndërmarrë veprim. 11. Zakone të këqija. Ata janë më shumë se një mund të mendojnë. Jo vetëm që është e alkoolit, pirja e duhanit dhe abuzimi i drogës. Ky lexim në transport, duke dëgjuar muzikë me zë të lartë me kufje. Nga rruga, duke fjetur mbi barkun tuaj shumë të keqe, sepse qafa është kthyer në 45%, rrjedhjen dmth pothuajse trazuar cerebrale të gjakut. 12. Koha. Kjo është diçka që nuk është e mjaftueshme kur çdo gjë do të jetë. Faktor i pashmangshëm që ndikon në shëndetin tonë. Ai i përfshirë padukshme në zhvillimin e ndonjë sëmundje. Burimi: www.amritaclub.do.am