Metodat tradicionale të trajtimit radiculitis


Dhimbje të nervit shiatik - një sëmundje e shkaktuar nga humbjen e rrënjëve të nervave kurrizore. Shpesh rezulton nga sëmundje degjenerative disk të shpinë. Nuk është degjenerimi i indeve elastike segment disk drive prekur trupi vertebral në skajet e një zgjerimin e nyjeve intervertebral dhe ligaments të bëhet i përflakur disqe kërc humbasin funksionin e tyre cushioning. Në lëvizjeve të mprehta, heqjen e objekteve të rënda, ftohjet, stresi, infeksionet në vend të shtyllës kurrizore e dëmtuar mund të përjetojnë dhimbje të forta. Forma e shpinë të tilla që ngarkesa maksimale bie mbi nyzhnoshyynyh dhe nizhnepoyasiichnye më të ulët dhe të departamenteve. Në varësi të mzsta fibrave nervore ka disa forma të nervit shiatik.

Radiculitis qafës. Dhimbje në qafë, supet, prapa, tensioni i muskujve qafë, pozicioni i pavullnetshëm kokë; dhimbje mund të përhapet në krah, teh sup apo sipërfaqe e përparme të gjoksit, në rastin e fundit shpesh simuluar infarkt miokardi. Dhimbja e rënduar gjatë natës, në raste të rënda, duke minuar ndjeshmërinë e lëkurës.

Dhimbje të nervit shiatik gjoks. Dhimbja në gjoks apo bark janë herpes karakter, lëvizje të zgjeruara.
Dhimbje të nervit shiatik më e zakonshme - mesit dhe rrënjët sakrale lezioni. Shkaku i mesit nervit shiatik - inflamacion i rrënjëve nervore të palcës kurrizore në regjionin e mesit. Sëmundja mund të shkaktohet nga ndonjë gjë: lëvizje të gjerë, hipotermi, etj Dhimbje e lokalizuar në rajonin lumbosacral natyrës, së bashku sciatic nervore, të zgjeruara me lëvizje, ecje, bust.
Dhimbje të nervit shiatik mesit lind në kushtet e mbingarkesës fizike dhe emocionale dhe është jashtëzakonisht e mprehtë, të shtënat dhimbje në trajtimin ishias rajon poyasnichnokresttsovoy për Popullit

Fshij njollat ​​pezmatuar në një solucion ujor me lëng rrikë (1: 1), menjëherë pas kësaj lidhin mbi mbulesë tyre leshi.

Bluaj në një rrepkë rende gjobë peeled zi. Aplikoni në vend lënduar si mustardë. Same - reumatizma dhe pezmatim nervi.
Njomet një copë lëng i zi rrepkë dendur, rroba të pastër të butë, të aplikojnë atë në zonën e prekur dhe të mbyllë një batanije të ngrohtë apo shall. Compress mund të vishen për 2-3 ditë, po të mos djegies së rëndë. Nëse është e nevojshme, procedura mund të përsëritet disa herë.

Patate integruar me lëkurë të përzier me një sasi të barabartë të benzinës për të vënë garzë në rajonin lumbosacral e 10 - 15 minuta.

Boil 0,5 kg patate zhvishem, grimcuar dhe të përziera me 1-2 lugë sodë buke. Përzierje është vënë në garzë palosur në 1-2 shtresa dhe pastaj të vënë në rajonin e mesit, mundësisht anën patate. Top mbuluar me celofan përfundojë dhe do ta lidhë një shall leshi.

Hudhër, njëpasnjëshëm në qull me miell misri, përzierje me shkrirë nutryanym derri yndyrë në raportin 1: 2 nga volumi dhe rubbed përditshme në pacientët pjesë të trupit. Vaji i ruajtur në një enë të mbyllur fort në një vend të freskët të errët. Para përdorimit, shuma e kërkuar e melhem për të ngrohur.

Fshij në vendin e fortë dhimbje sasi të vogël të vajit pishe. Efektiviteti i trajtimit është rritur kur fërkim pas dush ose ngrohje vend i lënduar. Kursi i trajtimit - 10-15 procedurat. E njëjta gjë është e rekomanduar për dhimbje në këmbë, kyçin e këmbës, gju.

Kur radiculitis ose dhimbje prapa është e rekomanduar për të imponuar 1 në ditë për 2 orë të tëra për të compress zonën e prekur të Artizanatit e balta qeramikë të përzier me uthull në
raport prej 1: 2 ose 1: 1. Ju mund të fshij këtë përzierje përsëri. Clay duhet shpëlarje 2 ditë pas fërkim.

Kur pezmatim nervi, reumatizmi, pleurit, pezmatim nervi dhe ftohjet ndihmojë mustardë dhe mustardë dush: 200-400 g mustardë pluhur përzierje në një tas dhe pour dush të plotë. Kohëzgjatja e dush 15 minuta, temperatura deri 39 ° C për femrat dhe 43 ° C për burrat. Me një zemrës dobët mund të jetë një banjo mustardë jo më shumë se 3-5 minuta në një temperaturë prej 38-39 ° C.

Mix 1 filxhan njëpasnjëshëm në qull me miell misri rrepkë zi dhe 1 kreu i hudhër njëpasnjëshëm në qull me miell misri. Në përzierje akut ishias aplikoni
te pacientit pjese trupit për 10-15 minuta. Ju mund të aplikoni për të prekur qese garzë zonë të mbushur me hudhër pure. Mbani në shfaqjen e një ndjesi djegie. Pastaj lyej këtë zonë vaj perimesh të ngrohtë dhe të mbyllë leckë mirë leshi.

Masazh

Kur radiculitis masazhet efektive.

Kur masazhet dhimbje të nervit shiatik pikat simetrike në rajonin e mesit. Në kushtet e pushtetit shtyn bravo në të dy anët në të njëjtën kohë. Kohëzgjatja - 2 minuta.

Kur qafës së mitrës pikat radiculitis masazh në bazën e qafës. Masazh bën forefingers nga të dyja palët. Së pari, ndikimi i dritës, atëherë ajo rrit.

Ndërsa dhimbje të nervit shiatik mund të bëni vetë-masazh. Së pari, sjellje të lehta dhe të shkurtër - 3-5 minuta - Ndikimi: stroking, sipërfaqe fërkim. Gradualisht të rritur gjatësinë e vetë-masazh në 5 - 10 minuta, dhe ai bëhet më i thellë. Vetë-masazh bëhet në rajonin e mesit, kryqe, prapanicës dhe kofshë. Për të shtuar metodat më parë aplikuar ngrohtë.

Trajtimi mudras

Kur radiculitis e rekomanduar për të kryer mençur vijim: gishtin tregues për të bëj kështu që ai mori topin e bazës gishtit. Thumb lehtë të mbajë këtë gisht, dhe gishtat e mbetura shpjegoj dhe relaksohuni.