Metodat Heart trajtimit dështim tradicionale


Dështim të zemrës është një sindrom klinik i karakterizuar nga perfuzioni sistematik nuk është i mjaftueshëm për të përmbushur kërkesat metabolike të trupit si rezultat i shkeljeve të funksionit të pompimit të zemrës, zemra nuk është në gjendje për të pompimit të gjakut në mënyrë efikase, dhe për këtë arsye është një shkelje e të qarkullimit të oksigjenit dhe ushqyesve në trup, duke çuar në stanjacion e gjakut .

Dëmtime kongjestive të zemrës mund të shkaktohet nga shumë çrregullime, duke përfshirë sëmundjet koronare të zemrës, infarkt miokardi, sëmundja reumatike zemrës dhe defekte kongjenitale zemrës.

Simptomet e dështimit të zemrës varet nga cila anë e zemrës, djathtas, majtas ose që të dy, vepron në mënyrë efikase, shkaku më i zakonshëm i dështimit të zemrës, ventrikular të majtë systolic mosfunksionim (60 pacientëve%). Nëse nuk punon në anën e djathtë të zemrës, gjakut mbush venat periferike dhe përfundimisht seeps në indet e këmbëve dhe barkut, duke përfshirë të mëlçisë.
Kjo shkakton ënjtje dhe zgjerimi i mëlçisë. Nëse anën e prekur e majtë, gjaku mbush enët e vogla të gjakut të zemrës dhe të qarkullimit të gjakut dhe të ftohtë pjesërisht transferuar në mushkëri.
Frymëmarrje të shpejtë, kollitjes, normë të shpejtë të zemrës, kaltërosh ose i zbehtë karakteristike lëkura e pacientëve me infarkt kardiak. Simptomat mund të jetë i ashpërsisë varion, vdekje të mundshme.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore dështimit të zemrës

Hidh 1 lugë gjelle copëtuar shoots boronica 1 filxhan ujë të valë. Ziej rreth ngrohjes ulët për 10 minuta, cool, tendosje. Merrni 1 lugë gjelle 3 herë në ditë.

Hidh 1 lugë çaji lule zambak 1 filxhan ujë të valë për 30 minuta. Merrni 1 lugë gjelle 2-3 herë në ditë. Ky mjet është i përshtatshëm për të dy dështim në akute dhe kronike të zemrës.

Hidh 1 g leshtë luletogëz lë gotë jo të plotë të ujit. Insistojnë. Merrni 1 lugë gjelle 4 herë në ditë.

Hidh 3 tablespoons barishte Hypericum 2 gota ujë të valë, thahet. Merrni 1 lugë gjelle 2 herë në ditë.

Hidh 1 lugë çaji fara majdanoz 1 filxhan ujë. Insistojnë 8 orë. Marrë 0.25 kupën 4 herë në ditë. Mjet është një diuretik dhe është e rekomanduar për edemë të shkaktuar nga dështimi i zemrës.

Grimcuar në pluhur, rrënjët xhensen të thata për të bërë 0,25 G 2-3 herë në ditë.

Rrënjës xhensen thatë të mbushur 70% alkool në një raport prej 1:10. Merrni 10-15 pika 2-3 herë në ditë.

Get 5 pjesë murriz lule, 3 pjesë barishte zog Polygonum, 2 pjesë horsetail bar. 2 teaspoons copëtuar përzierje të mbushur
1 filxhan ujë të vluar, 1 orë, ikjen. Pirë gjatë gjithë ditës në gllënjka të vogla.

Merrni 6 copa e barit Leonurus 4 e luleve murriz, 3 buds e HOPS dhe bimëve Shandra. 2 teaspoons pluhur përzierje pour 1 filxhan ujë, 1 orë, ikjen të valë. Merrni sips të vogla gjatë gjithë ditës.
Get 5 pjesë Yarrow barishte, barishte Shën Gjonit Wort pjesë 4, pjesë 1 lule Arnica. Mbledhja e 1 lugë gjelle pour 1 filxhan ujë të ftohtë, të lënë për 3 orë, kuzhinier për 5 minuta, që të qëndrojë për 15 minuta, kullimin. Pini sips të vogla gjatë gjithë ditës.