Metodat e trajtimit sëmundje Sechokamyana tradicionale


Sechokam"Jan (nyrkovokam"Ian) sëmundje - një sëmundje e zakonshme, fl"lidhur për formimin e gurëve urinare në veshkave dhe traktit urinar (fshikëzës dhe uretres). Sëmundja prek njerëzit e të gjitha moshave, por më shpesh 20-50 vjet.

Simptomat. Gurë urinar mund të mbeten të pazbuluara në qoftë se ata janë të vendosur në një mënyrë që nuk do të ndërpresin rrjedhjen e urinës. Kur ju të lëvizin gurët në ureters dhe fshikëz më tej mundur dhimbje, të përzier, të vjella, gjak në urinë (hematuria) dhe madje shoku. Dhimbja shpesh mund të mbulojë rajonin e pjesëve anësore prapa në organet gjenitale dhe kofshët.
muskul unazor urinë ruhet në fshikëz. Që nga fillimi i urinimit ndodh tkurrje të muskujve fshikëz dhe muskul unazor muskujt e çlodhur, dhe pastaj ajo bëhet urinë e mundur.

Shkakton: çrregullime metabolike në trup (sidomos të ujit dhe kripë) dhe përbërjen kimike të gjakut. Si rezultat, kushtet për depozitimin e kripërave të përfshira në kristaleve urinës, e cila fillon me formimin e gurëve. Zhvillimi i sëmundjes mund të kontribuojnë në: përbërjen e ushqimit për përdorim të zgjatur (qumështit rastntelno ose mish), përmbajtjes tepruar kripë në ujë që ndikon djersitje klimë të nxehtë, ndryshon përbërjen kimike të urinës.
Numri dhe madhësia e gurëve të formuara mund të jenë të ndryshme. Ndonjëherë vile gurë të vegjël në tas të veshkave ose uretër provokon rrjedhje më të rëndësishëm shkelje e urinës nga veshkat se në formimin e gurëve të mëdha në të. Shenja më i zakonshëm i gurëve në veshka - dhimbje në rajonin e mesit, mu në ijë dhe organet gjenitale, nganjëherë ata janë shumë të fortë dhe janë të shoqëruara me nauze dhe vjellje (dhimbje barku i veshkave).

Si rezultat i lëndimit në mukozën e gurëve traktit urinar në urinë mund të jetë gjak. Gurë në fshikëz janë shkaku i urinim i shpeshtë dhe të dhimbshme. Urina është me re, të trasha, qelbur. Ndonjëherë gurët bllokojnë uretër për ndërprerjen e plotë të ndarjes së urinës për disa ditë, që është një ndërlikim i rrezikshëm që mund të çojë në organizmin e vet-helmimi.
Ndonjëherë gurë mund të vijnë spontanisht jashtë në urinë. Gurë të tilla duhet të shihni një mjek sepse në varësi të përbërjen e tyre kimike, ai do të përshkruajnë dietë e duhur. Në varësi të përbërjes kimike të kripërave që formojnë gurë urinar, ata janë të ndarë në urate (gurë urinës acidit nga) oxalate (gurë oxalate me gëlqere), fosfat (gurë fosfat kalcium me) dhe karbonate (gurë nga karbonat kalciumi).

Dalë në pacientët me urolithiasis dhimbje barku i papritur renale akute që kërkojnë ata për të dhënë ndihmën e parë në shtëpi para ardhjes së mjekut, i cili duhet menjëherë të telefononi.
Për dhimbje barku i veshkave karakterizohet nga fillimi e papritur e dhimbje të fortë në rajonin e mesit, e cila është dhënë në ijë, organet gjenitale dhe kofshët. Dhimbjet janë karakter jashtëzakonisht të mprehtë, forca e tyre nuk është ndryshuar duke ndryshuar pozicionin e trupit të pacientit. Dhimbja është e shoqëruar shpesh nga urinim rizyamy, rritjen e urinimit, ndryshim në ngjyrën e urinës.
Trajtim urolithiasis për Popullit

Në shtëpi, pacientët me urolithiasis duhet të ndjekin mjekun caktuar dietë që ngadalëson formimin dhe rritjen e gurëve në veshka, fshikëzës dhe uretër, dhe të bëjë mer mundshme për të lehtësuar daljen e tyre nga urina natyrore, kryesisht diuretics z qetësues, ju lutem.
Pacientët nuk janë të rekomanduara për të ngrënë yndyrna, mish, sidomos mëlçisë, veshkave, viçit, si dhe ato pjesë të trupave që përmbajnë shumë ngjitëse - kokën dhe këmbët. Ata nuk janë lëpjetë dobishme, marule, spinaq. Ju nuk mund të marrë asgjë emocionuese - pije alkoolike, erëza.

Produktet e rekomanduar qumështit (hirrë, kos), rrënjët e ndryshme dhe fruta, qull qumësht, sidomos limon. Useful shumë për të pirë - çaj me limon, uji mineral (rekomandim mjeku), çaj të nxehtë, ujë me kripë. Nevojë më shumë duke lëvizur, sepse ajo promovon heqjen e gurëve. Megjithatë, ushtrimi i rëndë nuk është i rekomanduar.
Formimi i gurëve në veshka, mëlçisë, fshikëz fshikëz e tëmthit dhe të fshikëzës urinare me njëri-tjetrin aq shumë gjëra të përbashkëta që pothuajse gjithmonë trajtimi i një prej këtyre katër organeve mund të aplikohet për të tjerët.

• Pini 3 herë në ditë për 1 filxhan thupër lëng 1 lugë gjelle mjaltë.
• Daily pi 300-500 ml lëng të freskët të blueberries.
• Pini përditshme 2 lugë vaj ulliri.
• Merre infuzion përditshme e rrush pa fara e zezë lë 2-3 lugë në 2 gota me ujë të valë.
• Pini 1 lugë gjelle lëng boronicë, hani 1 lugë gjelle mjaltë 3 herë në ditë. Marrë në proceseve inflamatore të veshkave.

Laget dhe peeled karrota hekura, 3 lugë slurry derdh 3 gota ujë të valë, të lënë gjatë natës. Krijoj mëngjes të ngrohtë dhe e nxehtë pije në doza të ndara gjatë gjithë ditës. Kursi i trajtimit - 1 muaj.

Hidh 1 lugë gjelle fara karrota brenda natës 1 filxhan ujë të valë. Në mëngjes vlim për 3 minuta, cool, tendosje.

Hidh 2 lugë të thata krye karrota 0,5 litra ujë të vluar për 8-10 orë. Të marrë formën e nxehtësisë 0,3 filxhan 4-5 herë në ditë para ushqimit. Kursi i trajtimit - 7-8 muaj.

Merrni lëng karrote 1 lugë gjelle 3-4 herë në ditë për 4-6 muaj.

Pini supë nga patate të ziera në lëkurat e tyre - nga 0,25-0,5 filxhan para ngrënies për 3 javë. Kursi përsëritet pas 1-2 muajsh.

Në rast të veshkave dhimbje barku pacientit dush të dobishme të ngrohtë për 20 minuta. Pas dush, shkoni në shtrat dhe u shtri mbi vë llapë e tij në stomak e pure patatesh të ziera në lëkurat e tyre.

1 lugë gjelle fara qepë pour 1,5 gota me ujë të vluar në një enë të mbyllur në një banjë me ujë të vluar për 30 minuta, cool, tendosje. Merrni 0,3 filxhan 3-4 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.

Mix lëng rrepkë përzier me mjaltë. Merrni 1 lugë çaji 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies. Ndihmon në trajtimin e gurëve në veshka jo vetëm, por edhe të cholelithiasis.

Plotësoni iollitrovuyu shishe në gjysmën e vëllimit të qepë copëtuar, derdh vodka deri në krye, të lënë në një vend të ngrohtë ose në diell për 10 ditë. Tendosje dhe pini 2 herë në ditë para ushqimit për 1 - 2 lugë.

Rinds shalqi prerë në copa madhësinë e 2x2 cm, të thata në hije ose në furrë. Thata pres zhvishem, shtoni ujë në një raport prej 1: 1, ziej 30 minuta, cool. Pini 1-2 gota 3-5 herë në ditë para ushqimit.

Pini lëng limoni holluar me lëng ujë ose pije limoni të përzier me karrota, panxhar, lëng kastravec. Pini lëng i 1 limoni 3-4 herë në ditë për 2 javë (maksimumi).

Vlim qumësht, fruta të thata fiq 2-3 deri në 1 filxhan e manave - dhe pini 1 gotë çdo ditë për zhdukjen e gurëve. Qumështi duhet të jetë shumë e nxehtë.

Apliko për paketat zonat fryrë e integruar patate të papërpunuara ose patate të para feta thinly.

Shkrihet 1 lugë gjelle e amoniakut, 0,5 litra vodka dhe për të marrë 1 lugë gjelle 3 herë në ditë para ushqimit. Pini për 3 ditë, pastaj të marrë një pushim javor dhe përsërisin kursin. Zgjidhje ndihmon për të hequr qafe të gurëve në veshka.

Merrni 1 lugë çaji herbs copëtuar imët dhe rrënjët majdanoz i freskët, i hedh 1 filxhan ujë të valë dhe rri pezull 1,5 orë (ose mbështjellë, insistojnë 2-3 orë). Merrni 0,3 filxhan 3 herë në ditë për 1 orë para ngrënies. Në dimër ju mund të krijoj majdanoz thatë.
Pini 3 herë në ditë për 1 filxhan zhvishem mollë infuzion (më mirë për të përdorur pluhur të lëkurës të thata).

Pastruar luleshtrydhe ose larë luleshtrydhet, vë në bankë), dhe çdo shtresë derdh një sasi të vogël të sheqerit (1 kg 100 g sheqer frutash). Vendoseni në një vend të freskët. Lëng të ndara pini 0,5 gota për 20-30 minuta para ngrënies. Lëngjet mund të sigurojë për dimër (1 kg e manave 1,2 kg sheqer) dhe pije të holluar me ujë të zier.