Thrombophlebitis metoda tradicionale e trajtimit


Thrombophlebitis (phlebitis) - do të thotë inflamacion i mureve të venave. Thrombophlebitis referohet një mpiksje të gjakut (trombo) duke shkaktuar inflamacion.

Një nga faktorët e përbashkët të rrezikut janë trauma phlebitis. Për shembull, plagosje ose dëmtim të armëve apo këmbët mund të shkaktojë dëmtimin e inflamacionit kryesore venë ose phlebitis.

Palëvizshmëri i zgjatur është një tjetër i përbashkët faktor rreziku phlebitis. Gjaku që është ruajtur në venat e gjymtyrëve të ulëta zakonisht shërbeu për të ulur muskujt e këmbë normë të zemrës. Nëse kontraksionin e muskujve është e kufizuar për shkak të pasurive të zgjatur, i ulur në një aeroplan apo makinë, gjak në venat mund të bëhet i ndenjur dhe clots mund të shkaktojë thrombophlebitis.

Simptomat. Dhimbje të mprehtë në muskujt viç, dhimbje kompresionit e duart e tyre, skuqje, ënjtje.

Metodat alternative dhe tradicionale të trajtimit

Hidh 1 lugë gjelle e bimëve Verbena officinalis 1 filxhan ujë të valë. Insistojnë në një termos. Marrë një ditë.

Për të hequr ndezjen vënë në natën e zonave të prekura gjethe të freskëta të jargavan.

Merrni 10 gram lule apo fruta kali gështenjë, pas i liruar ata nga predha të mprehtë. Thyej, shtoni 100 ml vodka dhe këmbëngulin 7-10 ditë në një vend të errët, herë pas here lëkundje shishe. Pastaj tendosje dhe merr 30 pika në pak ujë për 20-30 minuta para ngrënies. Mjet i domosdoshëm për venat me variçe, thrombophlebitis. Njëkohësisht per trajtimin e jashtëm të ulçerave me variçe përdorur 15% -nuyupropolisnuyumaz.

Hidh në një kovë 200 g lule bari i thatë kënetë të thata, derdh ujë të valë, të mbështjella. Kur infuzion i ka ftohur
për të moderuar rënie e temperaturës në këmbët kovë dhe të mbajë për rreth 30 minuta, duke shtuar vatra për të pjekur banja ujore bëjë natën.

Hidh 1 lugë gjelle e lë hithër në 1 gotë me ujë të vluar për 40 minuta, kullimin. Pini 1-2 lugë 3-4 herë në ditë para ushqimit Ajo duhet të ndjekin një dietë, nuk hanë mish, peshk, ushqime të skuqura.

Merrni pjesë të barabarta gjethe delli, rue lule drogës, lule Yarrow, leh shelg bardhë (cambium më mirë), fruta apo lule kali gështenjë, rrënjë alte ose raspberries (mund të jetë lule ose gjethe), lule kamomil, përzierje tërësisht. Hidh 2 lugë përzierje e 600 ml ujë të valë, të sjellë një çiban dhe menjëherë të hiqni nga të nxehtit, dhe pastaj të lënë për 1 natë. Pini një filxhan 0,75 në mëngjes dhe në mbrëmje. I gjithë pjesën e mbetur të bëjë një kompresë për natën. Kur venat me variçe dhe thrombophlebitis.

Hidh 2 lugë bodyagi 0,5 litra ujë të vluar për 2 orë. Infuzion përdoret për të compress, të zbatohet në zonën e prekur 1-2 herë në ditë për 1,5-2 orë.

Para se të shkojnë në shtrat për të bërë banja këmbë me infuzion e lule të thata kënetë bar. Hidh 150 gram barit 10 litra ujë të vluar për 1 orë. Ora Trajtimi - 20-30 minuta.