Shërimi pronat e banjot


Reset shpirtin e brengave ngarkesave të përditshme, të transformuar lëkurën në mëndafsh, të përmirësuar shëndetin - e gjithë kjo mund të bëhet duke vizituar dhomë me avull. Pas sot, saunat dhe banjat janë bërë si popullore dhe të arritshme si në ditë të mira e vjetër. Pronat medicinale e banjës.
Në dyshe ju mund të përmirësojë jo vetëm shëndetin por edhe fjalë për fjalë "shfryj" të pushojnë, të harrojmë për nxitim të jetës së përditshme. Si për të trupit, ajrit me avull të nxehtë përmirëson qarkullimin, heq tensionin në muskuj, heq lodhjen dhe i jep një ndjenjë të këndshme të relaksimit. Dhe kjo nuk është e gjitha pronat magjike e trajtimit dush.

I parë i përgjigjet një madje edhe lëkurën. Ekspozuar ndaj temperaturave të larta të hapur poret, duke e bërë atë - dhe nëpërmjet tij të gjithë trupin - të pastruara nga toksina. Përveç kësaj, ndryshimi i temperaturës së tranzicionit të avullit në dush të ftohtë e ujit apo pishinë e bën lëkurën të përkulshëm, e cila është veçanërisht e rëndësishme gjatë sezonit të ftohtë, dhe pas një humbje dramatike në peshë pas shtatzënisë.

Mjekët kanë provuar gjatë efekte të dobishme dhe trajtim dush në sistemin nervor. Por nuk e teproj me kohëzgjatjen dhe temperatura - ose mund të jetë nervozizëm, problemet e gjumit dhe oreks. Nëse ju doni të kalit trupin dhe të shpëtoj të ndikimit të vagaries e motit (meteosensitivity), të rritur imunitetin, në një vizitë të rregullt sauna rregullisht për të paktën gjashtë muaj. Por vini re se efekti i dhoma me avull në enët e zemrës dhe gjakut ekuivalente me vrap për një distancë të gjatë. Prandaj, problemet me sistemin kardiovaskular, para se të shkoni në banjë, konsultohuni me një mjek.

Herbs dhe vajra në banjë
Për të rritur fuqinë shëruese të avullit të dobishme për të përdorur ujin me infusions bimor ose vajra esenciale. Infusions rrikë, rigon, rrush pa fara i zi lë ndihmë për të hequr qafe nga shenjat e para të një të ftohtë. Veçanërisht relevante për procedurat e tilla para epidemitë sezonale të gripit dhe ARI. Megjithatë, kini parasysh se nëse sëmundja është tashmë "në kryeministër e tyre", palë Aktivizimi i vetëm mund të përkeqësohet. Lavender dhe karamele mente zbut sistemin nervor. Vaj eukalipt, pemë çaji dhe ndihmë limon përballen me ftohjet. Geranium, Jasmine dhe Melissa Flakni larg depresionit, tensionit nervor dhe pagjumësi.

Fshisave mund të përdoret edhe për avantazhin më të madh. Lime dhe verr ndihmojë me ftohjet, thupër - dhimbje në muskuj dhe nyje, lisi - me lëkurë problematike dhe me vaj.