Metodat popullore Trajtimi Diabetes


Diabeti (diabet, mocheyznurenye sheqer) - një sëmundje e metabolizmit (dhe karbohidrateve prezhdevsego dhe ujë) në njerëzit.
Qelizat e trupit nuk absorbuar karbohidrateve nga ushqimi përmes mosfunksionim i pankreasit. Për shkak të formimit të pamjaftueshëm të hormonit insulinë gjëndër (insulinë - një hormon i nevojshëm për rrjedhën e glukozës në qelizat e indeve) uhdevody ushqimore që janë të përpunuara në trup në formën e sheqerna të thjeshta - glukozë nuk është zhytur dhe të akumuluara në sasi të mëdha në gjak dhe excreted nga veshkat në atje urinë.
Në të njëjtën kohë minuar dhe shkëmbimin e ujit me anë të rrobave nuk mbajnë ujë dhe ujë të thatë dhe nepohloschennaya është lëshuar në sasi të mëdha nga veshkat. Zhvillimi i diabetit është shkaktuar nga insulinës pamjaftueshme apo qelizat ishull të pankreasit, ose paaftësia e trupit për të përdorur insulinën.
Që glukoza është burimi kryesor i energjisë në trup, procesi i hyrjes në qelizë është jetik.

Në mungesë të lirë apo është në dyqan glukozë qelizat janë të detyruar për ndarjen e yndyrave dhe proteinave (përfshirë që përmban në indet e muskujve) për të përmbushur kërkesat për energji. Diabetikët shpesh vuajnë nga shkelje të proteinave dhe metabolizmin yndyrë. Si rezultat, trupi akumulon substanca toksike që çojnë në ndërlikimet më të rrezikshme - gjendje kome diabetik, dmth organizmit vetë-helmimi.
Ky proces mund të çojë në vdekje.
Shkaqet e diabetit të sëmundjes mund të jetë një predispozitë gjenetike, të ushqyerit e dobët (të hahet e ëmbël), përvoja të rënda neuropsikiatrike, të punës dhe të jetesës kushtet e këqija.

Shenjat e diabetit është etjen e dhimbshme, të pashuar ("ujku") oreksin dhe lirimin e sasive të mëdha të urinës, që përmban sheqer dhe sheqerit në gjak, ndonjëherë - dobësi, humbje peshe (apo trashje), vizion të paqartë, shije në nezazhyvlenye hekuri gojë Plagët, kruajtje dhe sensibilitet për sëmundje të lëkurës.


Ka dy lloje të ndryshme të diabetit. Arsyet e sakta për zhvillimin e tyre janë të panjohura, por
Shkencëtarët sugjerojnë se një rol është luajtur nga faktorët trashëgues.

Insulin-e varur e diabetit mellitus. Kjo sëmundje në kohën e quajtur diabet të mitur. Zakonisht ky lloj i diabetit ndodh në njerëz më të rinj se 30 vjet, por ka edhe përjashtime. Përafërsisht 10% e njerëzve që vuajnë nga diabeti janë formë insulinë të varur nga simptomat e sëmundjes.

Insulin-e varur e diabetit mellitus ndodh në rastet kur pankreasi ka formimin e insulinës. Ndoshta këto shkelje janë rezultat i humbjes së qelizave insulinë-prodhimin e pankreasit sistemin e vet imunitar. Ndoshta përshpejtuar zhvillimin e shkeljeve të tilla nën infeksionit. Pas shkatërrimit të më shumë se 90% të qelizave insulinë-prodhimin e vëzhguar zhvillimin e shpejtë të simptomeve. Nëse sëmundja është lënë pa asnjë kusht ndërhyrje mund të zhvillohet ketoacidosis.
Kur ketoacidosis formuar në trup janë të rrezikshme për shëndetin dhe jetën e derivateve të tjerë që prishin balancën kimike të gjakut.
Ka dehidratim. Kjo gjendje patologjike manifestuar nga thatësi dhe skuqje, thatësi e mukozës orale dhe rënies së presionit të gjakut. Frymëmarrja bëhet e thellë dhe shpesh duket frymë me shije frute.
Gradualisht një person merr stuporoznoe shtetit (mpirje) dhe pushon të perceptojnë mjedisin. Ketoatsitoza Rezultati është vdekja.

Insulin-e varur e diabetit mellitus. Më parë, ky tip i diabetit quajtur rriturit diabetik.
Zakonisht ajo e njerëzve të sëmurë 40 vjeç e më të vjetër, por ka përjashtime Përafërsisht 90% e njerëzve që vuajnë nga diabeti, nuk është ky lloj i sëmundjes.
Në insulinë të varur diabet mellitus në pankreas prodhuar disa insulinë, por as kjo shumë nuk është e mjaftueshme për të plotësuar nevojat e trupit në të, ose insulina nuk është përdorur nga trupi nëpërmjet një ndjeshmëri të reduktuar me këtë hormon ose paaftësia e qelizave të njohin atë. Kështu, glukozë mund (të depërtojnë muret qelizore, pasi ajo është në gjendje normale.

Edhe pse me këtë lloj të diabetit ketoacidosis mund të zhvillojnë, raste të tilla janë tepër të rralla. Në vend të kësaj, shteti me insulinë të varur diabet mund të zhvillojnë çrregullim shumë të rrezikshme të quajtur neketonovoy koma hyperosmotic.
Kjo gjendje kome karakterizohet me sheqer jashtëzakonisht të lartë të gjakut dhe dehidratim të fortë. Rreth 50% e njerëzve që zhvillojnë këtë gjendje kome, po vdes.
Simptomat. Të dyja llojet kanë të njëjtat simptome të sëmundjes. Simptomat klasike të diabetit janë në rritje e sheqerit në gjak, pamjen e sheqerit në urinë, humbje peshe, etjen e tepruar, urinë dhe urinim me bollëk.
Ndër simptomat e tjera ndodhin lodhje, çrregullime vizuale dhe ndjeshmëri ndaj infeksioneve, e cila rezulton në shërim të ngadaltë plagë. Ndryshimi i shpeshtë i dobësisë dhe ciklit menstrual.
Me zhvillimin e sëmundjes dhe fazat e mëvonshme ka një humbje të vizionit, shënuar nga ndjesi shpimi gjilpërash dhe mpirje të gjymtyrëve (gishtat e këmbëve, duart, këmbët, parakrahët, këmbët), tensionin e lartë të gjakut, sëmundjet e qarkullimit dhe manifestimet e ndryshme të sëmundjeve kardiovaskulare dhe renale .

Metodat popullore Trajtimi Diabetes

Trajtim diabet duhet gjithmonë të kryhet nga një mjek kryesisht cakton pacienti një dietë në bazë të karakteristikave individuale të çrregullime metabolike dhe futje e insulinës.
Këshilla të Përgjithshme në dietë për njerëzit me diabet mund të jetë si vijon: së pari duhet për të ndaluar marrjen e sheqer dhe diçka që përmban sheqer dhe niseshte, bukë, bagels, oriz dhe drithëra, fruta leguminoze, rrush të thatë. Në vend të përdorimit të sheqerit zëvendësojnë atë për sakarinë shije, xylitol. Është gjithashtu e rekomanduar për të ngrënë mjaltë natyrore (50-100 g në ditë) dhe pini në një natë të ngrohtë "ujë të mjaltit" (një lugë gjelle mjaltë në një gotë me ujë). Mjaltë është e dobishme në atë që ajo përmban asimiluar lehtësi nga sheqer trupit.

Në ushqim diabetik dietë duhet të përfshijë më shumë mish në të gjitha format dhe yndyrna të saj. Qumësht shumë të dobishme skremuar, djathë, kos. Për të lehtësuar tretjen e yndyrave erëza nevojshme.

Ushqyerit dhe diabet duhet të jetë i shpeshtë, 5-6 herë në ditë.

Në më e lehta të diabetit, përdorni fasule, Angjinarja, boronicat, horsetail, u rrit, Wort Shën Gjonit.

Perimet janë lulelakër shumë të dobishme dhe lakër, dhe lëng lakër turshi.
E mirë për të ngrënë qepë të freskët, hudhër, hudhër të egër (llambë, qepë fitimtare), selino, spinaq - në çdo formë, duke përfshirë edhe lëngje të freskëta. Fresh lëng panxhar i kuq është i dobishëm në pije diabetit rregullisht - 1/4 filxhan 4 herë në ditë.

Në vend të pacientëve me diabet të ujit është e këshillueshme për të pirë lëng në sasi të pakufizuar, si të dojë. Useful lëng kosi shegë, manit, kumbull, lëng kastravec, i përzier me lëng nga delli plesht. Ajo i ndihmon nenexhik koncentruar lëng, u rrit me ujë.

Me diabet duhet të shmangin përdorimin e diuretics.

Në diabet supë të dobishme me grurë, ujë elbi, turshi dhe jellies, peshk të freskët me piper kosi ose pa erëza.

Shfaq shalqi sheqer dhe pjepër dhe rrush, në të kundërtën, të rritur përmbajtjen e tij.
Ajo i ndihmon, për shembull, një dietë e tillë që duhet ndjekur të paktën një herë në javë; të gjithë përdorim ditë vetëm disa perime të freskëta, atëherë hani 3-4 vezë dhe pak vaj të freskët.

Nga fruta dhe manaferrat janë veçanërisht të dobishme që përfshijnë sheqer tretet mirë, luleshtrydhe, raspberries, Kastrati, hirit mal, ferrë, dogwood, shegë, dardhë, u rrit hips në çdo formë (të freskëta, të ekstrakt, shurup). Nuk rekomandohet për diabet, qershi, kumbulla, rrush dhe banane dhe gështenja, të cilat shumë niseshte.

Ndihmon me erë diabet Thithja e kamfuri, zambakëve të ujit dhe lule të tjera të ngjyrave të verdhë dhe të bardhë.

Në vend që të krijoj kafe rrënjëve të mira të çikore të zakonshëm (të thatë, të skuqura dhe bluaj), dhe kjo lë shtohet në salads.

Pacientët me diabet të dobishme si shumë të qeshur sepse qeshura ul sheqerit në gjak

Rub hudhër në qull me miell misri. 100 g tul pour 1 litër verë të thatë e kuqe, të lënë në një vend të ngrohtë në dritë 2 javësh, herë pas here lëkundje përmbajtje filtri. Shitore në frigorifer. Merrni 1-2 lugë 3 herë në ditë para ushqimit.

Pound në qull me miell misri 3-4 karafil hudhër, pour 0,5 litra ujë të vluar, të mbështjella, 20 minuta. Pini çaj gjatë gjithë ditës.

Qartë nga lëvore 4-5 qepë të mesme, pres dhe vendin në një kavanoz qelqi, pour 2 litra të ftohtë zier ujë. Insistojnë për 1 ditë në temperaturën e dhomës, pastaj thahet. Merrni 0,3 filxhan 3 herë në ditë 20 minuta para ngrënies. Infusion ruhet në temperaturë dhome. Kursi i trajtimit - 17 ditë. Trajtimi shpenzojë vetëm 1 në vit.

Përgatitja vodka apo alkoolit tretësirë ​​e qepë, gjethe arre dhe pranga bar. Infuzione e secilit komponent përgatitur veçmas në një raport prej 1:10
(1 Pjesa e lëndëve të para dhe 10 pjesë të vodka), të lënë për 3-5 ditë në një vend të errët në temperaturë dhome, tendosje. Pastaj tretësirë ​​të përziera në shumat e mëposhtme: tretësirë ​​e qepë - 150 ml infuzion i lë arre - 60 ml tretësirë ​​lë pranga - 40 ml. Merrni këtë përzierje prej 1 lugë çaji 2 herë në ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje, para ngrënies.

Bluaj në një mulli kafeje 2 lugë hikërror dhe përzierje me 1 filxhan kos - dozë të vetme. Pini 2 herë në ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje, 30 minuta para ushqimit.

Kur sheqeri përqendrimi (gjak në një termos vogla derdh 300 ml ujë të vluar, të vënë prapa 10 gjethe gji, llokoçis dhe të lënë për një ditë Pini 50 ml 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies Trajtimit -.. 2 - 3 javë.

Pini shëllirë lakër turshi filxhan 0,3 3 herë në ditë.

Pini lëng të freskët e panxharit të kuq 0,25 filxhan 4 herë në ditë. Çdo 3-4 javë duhet të bëjë një pushim për 5-10 ditë.

Në më e lehta të diabetit rezultate të mira janë fituar nga përdorimi i lëng patate, formën më të rëndë me lirim e pacientit. Lëng patate të marrë 0,5 filxhan 2 herë në ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje, 30 minuta para ngrënies.

Lëng i manave kulpër përzier me mjaltë në raport me 1: 1, Merrni 1 lugë ëmbëlsirë në mëngjes në një stomak bosh.

Recommended sallatë përditshme Hahet: 50g djegur me ujë dhe unaza copëtuar qepë, 15 g kopër copëtuar imët dhe majdanoz dhe 7 të valë - 10 ml vaj perimesh. Çdo 3-4 javë duhet të bëjë një pushim për 5-10 ditë.
Pritini pjesën e bardhë të rrënjëve pras e 10 bimëve, pres atë, pour 2 litra verë të thatë e kuqe, birrë në një vend të freskët të errët për 10 ditë, herë pas here lëkundje përmbajtjen, ikjen, shtrydh kusurin. Prano trajtimin dhe parandalimin e diabetit 2 tablespoons në 30-40 minuta pasi të hahet.

Insulina është lëshuar si rezultat i pastrimit të zgjeruara të stomakut, e cila ndihmon në diabet. Për të pastruar stomakun duhet të përgatisë afërsisht rreth 3 litra ujë të ngrohtë zier dhe pini atë në gllënjka të vogla të përzier, pastaj sjell të vjella. Kjo procedurë duhet të përsëritet derisa të zbrazjes gastrike. Stomak bosh në mënyrë të rekomanduar të paktën 1 herë në javë në mëngjes në një stomak bosh, pas zorrë dhe fshikëz. Pas pastrimit në stomak nuk mund mbiftohem.