Plagë në gojë si një trajtojnë


Kjo rrëshirë aromatike jo vetëm ilaç Granny.

Në Gjermani myrrovoho pluhur nëpër taninet e tij të pasurisë e rekomanduar zyrtarisht për trajtimin e inflamacionit të butë e gojës dhe fytit. Taninet ose taninet të paraqitur në shumë bimë dhe për t'u dhënë atyre një shije të thekshëm. Kjo antiseptik me antibacterial spektrit të gjerë dhe aktivitet antivirale.

Ato jane veçanërisht e dobishme në trajtimin e ulcerat në gojë, e cila mund të shkaktuara nga çdo gjë - bakteret, viruset, kërpudhave ose alergjive.


Për të përdorur pluhur mirrë (shitur në kapsula), të hapur kapsulë, derdh një pluhur të vogël në zonën e prekur dhe butësisht fshij atë. Kjo barishte antiseptik përdoret si ashtuquajturit naftës pemë çaji. Një rënie kjo dripped në ulcerat, mbron kundër infeksionit.

Vetëm të jenë të kujdesshëm si vajra të tjera thelbësore, ky mjet nuk është për përdorim të brendshëm. Limit vetes një rënie dhe le të qëndrojë më gjatë në vend të lënduar, dhe nuk gëlltitje. Koptis Greenland - është një ilaç i lashtë për stomatiti aftoz. Vendasit dhe kolonët amerikanë përdorur atë infuzion e parë për të trajtuar ulcers në gojë dhe fyt e pacientit.
PENOBSCOT Indians përtypur koptisa papërpunuara rrënjë, duke luftuar aftami dhe herpes simplex.

Në përmbajtjen e substancave aktive dhe vetitë shëruese të kësaj bime është e afërt me një lloje të njohur të drogës - zheltokornya Kanada, barberry dhe padubolistnuyu mahonyy. Edhe pse Salvia officinalis - kjo nuk është burimi kryesor i taninet, shumë herbalists rekomandoj infusions shalfeyni forta në rastet e inflamacionit të gojës dhe fytit.

Brewed dy teaspoons e detyrës të thata në filxhan ujë të valë.
Kur cool, shpëlarje e gojës ose fytit. Pini një mund të gulls, por ngadalë. SAGE thujone të pasur - një substancë që doza të larta të shkaktojë konvulsione.

Në përgjithësi në këtë barishte mrekullueshme është një pronë i përgjithshëm i aspirina, në sasi të vogla të dobishme dhe të mëdha - i rrezikshëm. Cheers!

Përdorni mirë.