Çfarë bloating


Ku jam unë: Çfarë është bloating? Bloating (fryrje) grumbullimi i gazit në zorrët për shkak të dispepsi. Ky proces është shoqëruar shpesh me ënjtje, rritja e vëllimit të barkut dhe një ndjenjë të pakëndshme të plotësi brenda.

Nuk ka dyshim se të gjithë ne në një mënyrë apo tjetër ndjerë atë vetë dhe e di shumë mirë se shqetësim mund të dorëzojë këtë sëmundje. Gazet mbushur stomak zorrë krijon një ndjenjë mbushur me njerëz, dhe kjo ka shkaktuar shumë probleme duke sjellë dhimbje barku, duke na bërë të ndjehen të parehatshme. Ne skuqem dhe i zbehtë, të ndjehen siklet, duke harruar se shpesh shkaku i shqetësimit tonë është që ne bëjmë jetesës tonë dhe të ushqyerit, si ka arsye që mund të shkaktojnë këtë reagim në trup dhe është mjaft e shëndetshme. Shumë shpesh për të akumulimit të tepërt të gazeve në ezofag shkakton përdorimin e tepruar të llojeve të ndryshme të ujit të gazuara.

Zakonisht kjo ënjtje nuk po i jepte shumë bezdi si gazra në muret e zorrëve të shëndetshme njerëzore janë të zhytur shpejt ose excreted nga kripur. Ajo është gjithashtu hyrje e mundshme e ajrit në stomak gjatë pjesë të mëdha të ushqimit.


Prandaj, ne nuk duhet të nxitojnë, thithjen e ushqimit. Mos harroni se këto produkte janë përdorur në sasi të mëdha, duke shkaktuar reagimin e fermentimit dhe gazit rezulton. Për të shmangur efektet e padëshiruara duhet të kufizojnë ëmbëlsirat dhe ëmbëlsira, bukë të zezë, fasule, patate dhe ushqime të tjera që përmbajnë sasi të lartë të karbohidrateve, yndyrë apo niseshte.

Ndonjëherë shkaku i ënjtje mund të jetë një përpjekje për të hequr qafe përmes përdorimit të sode, si ajo neutralizon mjedis acid e stomakut lëng dhe provokon rritjen e vanitet. Shpesh bloating nuk është një sëmundje pavarur, por një simptomë e sëmundjeve të tjera më të rënda të sistemit tretës. Formimi i tepruar gazi në zorrë mundet në sëmundjen kronike pankreatitit ku trupi mungon enzima prodhuara nga pankreasi.

Në këtë rast, ënjtje zakonisht ndodh pas një vakt, pa marrë parasysh përbërjen e tij. Gjithashtu bloating mund të shkaktohet nga sindromi i zorrëve nervoz. Kjo dëmton funksion motor zorrët anatomike të shëndetshme dhe ënjtje të shoqëruara me dhimbje të barkut, dhe në disa raste edhe diarre ose kapsllëk.

Shkaku bloating pengim zorrë mund të shkaktohet nga tumoret apo polyps. Në këtë rast, shkarkimi i gazit nga zorrët e komplikuar dhe e çon në. Formimi gaz S'është nevoja mund të jetë për shkak të dysbiosis zorrëve. Pas reduktimin vetitë mbrojtëse të organizmit në zorrë të mëdha është një shkelje e microflora.

Mikrobet e dëmshme të merrni atje në sasi të mëdha prodhojnë gazra (kryesisht amoniak, metan dhe sulfide hidrogjeni). Ky proces çon në ënjtje, të shoqëruar nga një erë faull.

Nuk është e shoqëruar shpesh me fryrje individuale kusht intolerancës lactose ku trupi nuk ka enzimat që mundësojnë një person për të blerë produktet e qumështit. Mënyra më e zakonshme për të marrë me ënjtje është përdorimi i qymyr (1 g tri herë në ditë). Ajo duhet gjithashtu të përjashtohet nga ushqimet dietë që nxisin fermentimin. Këto provokatorë mund pjekje, ëmbëlsira, qumësht, perime të freskëta dhe bizele. Përmirësuar shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe të shpëtoj siklet gjithashtu mund të ushtrojë për qëllim normalizimin e zorrëve.

Për ta bërë këtë, të kryejnë ushtrime të përditshme në mëngjes, duke përfshirë squats dhe heqjen këmbët. Gjithashtu të dobishme janë të notit, duke ecur shtigje dhe vrapim. Nëse ënjtje nuk është për shkak të kequshqyerjes, dhe është rezultat i një sëmundjeje, ju duhet të trajtojnë shkaktojnë bloating shumë, duke folur me mjekun tuaj.