Çfarë duket zoster


Simple fjalë kore vetëm frikëson shumica e njerëzve. Ata zoster lidhur me ndonjë sëmundje që transmetohet nga kafshët tek njerëzit dhe përhapet mes njerëzve.

Në disa raste, të gjithë të drejtë, por jo liken rozë. Rhodiola pityriasis, foto e të cilit e shihni në këtë artikull, ju shpesh mund të kapur ftohjet apo rënie të zgjatur në imunitetin. Nga natyra e tyre, zoster rozë ngjitëse, por nuk mund të transmetohet person i cili do të qëndrojë me pacientin në të njëjtën dhomë.

Gjitha varet sistemin imunitar njerëzor. Nëse ai është i dobët, madje kontakti i rrufeshëm ose me prekje mund të jetë një pamje të lehtë të pushimit rozë.


Pityriasis Rhodiola dërdëllitje sëmundje e lëkurës alergjik, natyrën infektive. Për shkaqe sot kjo sëmundje nuk është kuptuar plotësisht. Shkencëtarët besojnë se paraqitja e kore rozë shkaktohet nga një virus që hyn në trup në një imunitet të dobësuar. Shkaqet e hipotermi janë të shpeshta, sëmundjet në vjeshtës dhe pranverës sezonet. Transmetohen përmes sendeve shtëpiake dhe efektet personale të pacientit (krehër, peshqir, shtupë, etj F.). Dërdëllitje herpes në njerëz shkakton një shumëllojshmëri të simptomave.

Periudha e sëmundjeve të shpeshta llogari për moshën 20 deri në 40 vjet. Si sëmundje mund të përjetojnë Sëmundjet akute, gunga, ethe. Lëkura duket simetrik kuqe të lehta formacion apo rozë dhe të verdhë.

Zakonisht arsim zgjatet mbi sipërfaqen e lëkurës për pak milimetra. Diametër 12 cm spote. Në çdo anë otshelushyvaetsya spote të lëkurës, dhe në mes është një crumpled pak. Përgjatë perimetrit ka rozë e çelët-kuqe halo. Kjo i nxituar përhapet në lëkurë për 23 javë, pastaj gradualisht zhduken, duke lënë ose e bardhë, apo spote rozë.

Me kalimin e kohës, gjurmët e plagët zhduken. Në gjysmën e rasteve para se ajo do të shkojnë: Trupi formuar të ashtu-quajtur pllakë prind është një vend i madh 34 inç në diametër me një ngjyrë të ndritshme rozë me një sipërfaqe të mbuluar me peshore pityriasis.

Qere është parë më shpesh në gjoks, pastaj ngadalë poshtë barkut në folds inguinale, shtrihet në hips, supet dhe qafën. Më rrallë paraqitet në fytyrë. Kur manifestim i sëmundjes mund të shkaktojë kruarje dhe temperaturën. Pas 45 javësh të spoteve trëndafili të fillojë të zbehet dhe zhduket.

Nga forma atipike e shprehjes përfshijnë eliminimin e sa me flluska, thahet pikë apo skuqje të lëkurës. Nuk është Vidal si unazë liken. Numri i lezioneve është i vogël, por secili vend është 8 cm. Në diametër. Është kjo formë mund të ndodhë kronike dhe të jetë në trupin tuaj për vite me rradhë.

Trajtimi i kuq lë personi ende nuk jep rezultate të papritura. Me trajtimin e duhur të sëmundjes ende të mbahen jo më herët se 48 javë. Në mënyrë të ngjashme, ajo mund të shkojë në mënyrë të pavarur, por për një periudhë shumë më të gjatë. trajtuar për të njëjtën kohë.

Në pityriasis Rosea dietë të caktuar, e cila përjashtuar produktet e mëposhtme: agrume. Vezë.

Frutat kuqe. Çokollatë. Arra.

Kafe. Tea. Alkooli.

Ushqime të tjera që shkaktojnë alergji. Kjo listë mund të shtoni edhe të gjithë të mprehtë. Për zoster kthyer në ekzemë kronike e ndaluar për të larë shtupë dhe sapun.

Lejohet vetëm larë në dush. Përjashton përdorimin e kozmetike për një periudhë 35 javësh. Gjithashtu ndikon tan dhe të veshur të brendshme sintetike.

Pityriasis Rhodiola: Droga përdorur në trajtimin Nëse ju shikoni në drejtim të drogës më shpesh të përshkruara ndonjë drogë anti-histamine që heq kruarje (p.sh. suprastin) gjithashtu të sigurojë vitamina dhe immunomodulators për të rritur forcat e mbrojtjes të presë. (Gjithashtu përdoret për diagnoza:, dhe Vitaminat janë gjithmonë në favor të sistemit imunitar Për krem ​​natyrë përdorimi corticosteroid dhe përzierje zink-ujë Tsindol shpesh të rekomanduara, por ajo duhet të përdoret vetëm pas konsultimit me doktorin tuaj lëkurën Gjithashtu lyej përhapur efekt të infektuar... vaj buckthorn det.

Në sëmundjet akute dhe shpërndarjen e rrjedhës në të gjithë trupin duke përdorur antibiotikë spektrin e gjerë. Apple musht uthull është ndoshta mënyra më e zakonshme në luftën kundër sëmundjes së lëkurës. Zonat e prekura duhet të lyej musht uthull molle të paktën tri herë në ditë. Në errësirë ​​enët errët mbush gjethet dhe lulet e celandine. Pastaj ata pour vodka.

Gjëja kryesore që vodka mbuluar celandine. Cover fort, dridhen dhe le të qëndrojë disa javë. Për parandalimin dhe trajtimin duhet të merret dy herë në ditë për 1015 pika tretësirë ​​të holluar me ujë.

Kur pllaka e saj nëna fshij Ky infuzion disa herë në ditë. Infuzion i një lugë gjelle lule të thata moshuar, i mbushur me 200 gram ujë të valë për 2030 minuta dhe të marrë 4 lugë tri herë në ditë. Letër kon kolaps dhe të vënë në një pjatë vertikalisht. Vënë zjarrin në një fund dhe të japin djegur plotësisht. Në një të ashtuquajtur rrëshirë pjatë.

Dana rrëshirë Fshini lëkurën e prekur. Nëse rrëshirë është tharë, shtoni 12 pika shpirtin e saj.

Dhe mos harroni! Vetë-trajtim nuk mund të japin rezultate dhe të zhvillohet në një skuqje të lëkurës kronike. Trajtimi i mëtejshëm me e komplikuar në kohë.

Pas shërimit, gjithçka kthehet në normale, recurrences përsëritura janë vërejtur. Më që mund të ri-shprehje një rënie shumë të fortë në imunitetin.