Çfarë njolla në fytyrë


Hiq njollat ​​e moshës në fytyrë është arsyeja e problemit? Hiq njollat ​​e moshës në fytyrë përbëhet nga disa procedurave, por mbi të gjitha ajo është e dobishme të dinë shkakun e pigmentim. Arsyet mund të jenë të ndryshme nga një sëmundje, ndikimet e jashtme në lëkurë të moshës lidhur me ndryshimet në nivelet e hormoneve. Shpesh ky pigmentim postvospalitelnaya e lëkurës, për shembull pas fytyre, pimples dhe plagët.

Në vendin e dytë mund të quhet lentiho, chloasma, spote melasma që lindin nga rrezatimi UV tepërt. Pigment spote (e bardhë dhe të errët) në fytyrë dhe shpesh i formuar pas operacionit, lëkurë intensive, shlifuvan mekanike dhe procedura të tjera kozmetike të kryera në shkelje të teknologjisë dhe stonshuyut shtresë corneum. Pika të errëta në lëkurë (melasma) mund të ndodhin gjatë shtatzënisë. Megjithatë, pas marrjes hormonet spote janë shpesh, por mund të kthehen për shembull, nën ndikimin e diellit. Nuk ka procedurë për të hequr njollat ​​e moshës nuk do të sjellë rezultat të mirë në qoftë se ne nuk do të ndryshojë dietën tuaj.

Të jetë i sigurt se ne të merrni vitamina C dhe PP, të reduktuar konsumin e kafesë. Kur duke përdorur agjentët zbardhues për të kujtuar: ata e lëkurë të thatë fort. Prandaj ato duhet të përdoren me kujdes dhe të mos abuzojnë ato. Çfarë do të na ndihmojë të zbardh lëkurën dhe për të hequr njollat?


Fuqia e natyrës. Na ndihmoni mund limon, grejpfrut, lakër turshi, rrepkë, majdanoz, kastravec, produktet e qumështit, bardhë veze, miell bollgur, luleradhiqe lëng dhe qumështore. Ata të përkryer whitens lëkurës, por pas aplikimit të tyre duhet të shpejt të larë me ujë dhe të aplikoni në fytyrë krem ​​ushqyes.

Sigurisht, duke dashur për të hequr njollat ​​e moshës në fytyrë, është e nevojshme për të parë një specialist në bukurinë, dhe veçanërisht te mjeku. Por mos harrojmë për maskë.

Whitening maskë duhet të merret në mbrëmje, sepse pastaj të shfaqet në rrezet e diellit të dëmshme. Përveç kësaj, pavarësisht nga vetitë e lëkurës së çdo ditë brenda një muaji pas maskave aplikoni krem ​​sunscreen.

Maska e bajame. Hidh një gjysmë gotë me bajame kokrra filxhan ujë të valë. Pas 5 minutash, kullimin e ujit dhe mish i grirë bajame. Shtoni lëng të gjysmë limoni dhe një lugë gjelle ujë të valë.

Kursi i trajtimit - 30-40 maska ​​deri 2 herë në javë. Maska e piper. Piper gjysmave në rende hekura plastike dhe të aplikoni për të pastruar lëkurën për 30 minuta, duke u fokusuar në zonat me njolla. Shpëlaj me ujë të ftohtë dhe të zbatohet një krem ​​ushqyes. Laser rishfaqet mund të jetë një shkak i pigmentim dhe shpëtimit të saj.

Lazer dot lejon për të hequr njollat ​​e moshës, dhe në mënyrë të sigurtë dhe në mënyrë efektive. Photothermolysis i pjesshëm (DOT) gjithashtu ju lejon të hiqni pigmentim 2-3 trajtime. Hiq pigmentim ndodh pa dëmtuar shtresat e thella të lëkurës, pa dhimbje, pa anestezi.

Pas heqjes njollë mbetet asnjë plagët apo shenjat. Për pigmentim prirur lëkurës veçanërisht e rëndësishme për të siguruar mbrojtje nga gjithë vitit diell. Ndihmë duken mjete të përsosur për të shtypur prodhimin e melatonin dhe të cilësisë kozmetikës me Arbutin, Retinol, vitaminë C. Paguhet vëmendje në praninë e vajrave bimore me filtra UV natyror (gjalpë Shi, vaj jojoba). Nëse njolla ngjyrë kafe në lëkurë rregullisht ngacmues, kurrë nuk përdorin fondet Fototoksichnost.

Procedurat exfoliating shtresa e lartë e lëkurës mund të bëhet vetëm në një cosmetologist profesional. Me pigmentim të fortë të lëkurës është shumë e rëndësishme që gjithmonë të mbrojtur të saj nga dielli, sidomos pas procedurave kozmetike.