Sistemi endokrin - çfarë është ajo


Sistemi endokrin përbëhet nga disa gjendrave, të cilat janë të vendosura në pjesë të ndryshme të trupit. Këto gjëndra prodhojnë sekrecionet që bien drejtpërdrejt në gjak, në këtë mënyrë ndikojnë funksione shumë të rëndësishme të trupit. Gjëndra endokrine prodhojnë hormonet që mund të konsiderohen si të dërguarit kimike të trupit.

Bilanci i tyre është shumë i domosdoshëm për shëndetin, por ajo mund të ulet për shkak të infeksionit, stresi dhe faktorë të tjerë.

Tren njohuritë tuaja në lidhje me sëmundjen e sistemit endokrin, hipofizës, tiroide dhe pankreasit. Kjo njohuri mund të jetë e dobishme për të gjithë. Nevoja për funksionimin e duhur të sistemit endokrin.
Sistemi endokrin përbëhet nga gjëndra e mëposhtme: hipofizë, hipotalamus, gjëndër okoloschitovidnye, gjëndër tiroide, gjëndër pineale, gjëndra veshkave dhe gonads. Ata luajnë një rol shumë të rëndësishëm në kryerjen e funksioneve esenciale, të tilla si tretje, homeostasis (ruajtur gjendjen normale të trupit) dhe riprodhimin.


Sekrecion endokrine ndihmon funksionimin normal të sistemit nervor dhe imunitar në shumicën e situatave.
Gjëndra endokrine prodhojnë hormonet që hyjnë direkt në qarkullimin e gjakut dhe të përhapur në të gjithë trupin. Hipotalamusi është qendra e sistemit nervor dhe endokrin, i cili rregullon funksionin e gjëndrës hipofizës. Gjëndër hipofizë ana rregullon sekretimit të gjëndrave të tjera në sistemin endokrin. Me hipofizë kaq të rëndësishëm në zhvillim hormonet corticotropin, rritje endorphin hormon, Hormoni dhe tyreotropyn.

Hormonet tiroide janë të nevojshme për zhvillimin e duhur të trurit dhe sistemit nervor te fëmijët. Shkaqet dhe simptomat e sëmundjeve endokrine. Sëmundjet endokrine mund të jetë për shkak të shumë shumë hormoneve të prodhuara. Sëmundja shkakton mosfunksionim e gjëndrave endokrine.

Ka raste kur një gjëndër endokrine prodhon shumë hormone, dhe të tjera të prodhojnë mjaftueshëm.
Hypofunction është sekrecion i parregullt i gjëndrave endokrine. Kjo mund të rezultojë nga tumoret, traumat apo sëmundje.

Hyperfunction aktivitet i tepruar i kancerit mund të shkaktohet nga reaksionet autoimune e trupit ose të tumorit gjëndra. Sëmundjet endokrine mund të shfaqet si: urinim. Llojet e sëmundjeve endokrine. Acromegaly. Kjo sëmundje shfaqet për shkak të sekretimit të tepërt të hormonit të rritjes.

Në moshën e mesme, kjo sëmundje është shumë i ngadalshëm, kështu që është e vështirë për të diagnostikuar dhe të njohin. Simptomat e saj: rritje anormale e këmbët dhe duart, si dhe mund të gjurmohen anomalitë caktuara në rritjen e tipareve të fytyrës të tilla si hundë, mjekër dhe ballin. Ata që vuajnë nga acromegaly mund të jenë të prirur për të rritur shpretkë, mëlçi dhe veshkat. Komplikimet acromegaly, hipertension, diabet, sëmundje të zemrës.

Sëmundja Addison-it. Kjo sëmundje ndodh sepse veshkave gjëndra prodhojnë mjaft i kortizolit hormon.

Simptomat e saj: humbje e oreksit, humbje peshe papritur, lodhje. Mungesa e kortizolit gjithashtu mund të shkaktojë nervozizëm dhe varësisë në kripë.

Komplikimet e sëmundjes Addison-së, disa errësuar e zonave ngjyra e lëkurës të trupit, hyperpigmentation. Hiperkaltsemiya. Kjo sëmundje e sistemit endokrin, e cila është shkaktuar nga rritja e niveleve të kalciumit në gjak.

Niveli i kalciumit varet hormoneve parathyroid dhe vitaminë D.
Simptomat e saj përfshijnë të përzier, tensionin e lartë, gurët në veshka, lakim të shpinë, nervozizëm, humbje e oreksit, atrofi të muskujve. Hypoparathyroidism. Ky sindrom inferioriteti përmban okoloschytovidnyh gjëndra, që rezulton nga kalcium të pamjaftueshëm të gjakut. Për të manifestuar sëmundje nganjëherë duhet të presin vite.

Simptomat Hypoparatyreoz: dhimbje të muskujve, ndjesi shpimi gjilpërash në duart. Hypopituitarism (hipofizës apo hypofunction). Kjo sëmundje të sistemit endokrin nganjëherë mund të jetë patologji kongjenitale përmes formimit të hypothalamus ose hipofizë.
Ajo mund të shkaktojë infeksion të trurit, tumor të trurit, infeksion i indeve përreth trurit.

Mangësi. Një person vuan nga mungesa e hormonit të rritjes ka physique subtylnoe dhe fytyrën e tij fëmijë. Intensiteti i rritjes ndërsa zhvlerësuar.
Ka mungesë të pjesshme ose e plotë e këtij hormoni.

Sëmundje është diagnostikuar me anë të, të cilat masin përqendrimin e hormonit të rritjes. Gjithashtu konsiderojnë rrezeve X wrists dhe shuplakat që ndihmojnë të përcaktojnë rritjen e kockave. Të trajtuar sëmundje të sistemit endokrin, duke futur injeksione hormoneve të rritjes.
Trajtim më të zakonshme zgjat një kohë të gjatë, disa vjet, për aq kohë sa një rezultat i pranueshëm është arritur.

Një shumëllojshmëri që ndodh për shkak të përgjigjes imune ndaj gjëndrës tiroide. Kjo sëmundje transmetohet sistem të trashëguar endokrin. Simptomat e saj: rezistencë të ftohtë, shtim në peshë, humbje e flokëve, lëkurë të thatë.
Gratë janë simptomat e mëposhtme: menstruacioneve i parregullt dhe i bollshëm. Sindroma e Cushing hipofizës.

Kjo sëmundje e sistemit endokrin shfaqet shkak të prodhimit të tepërt të kortizolit. Kjo sëmundje është e kundërta e plotë e sëmundjes Addison-së.

Simptomet e së sindromi Cushing, hipofizë, lodhje, trashje e sipërme të trupit, rritjen e brishtësisë kockave, dobësi e muskujve.
Efektet e sëmundjeve endokrine. ngritjen tryhlitseryniv dhe kolesterol.

Shkakton sëmundjet endokrine, çrregullime autoimune, që marrin steroid, tumoret. Trajtimi i semundjeve te sistemit endokrin. Nëse sëmundja është shkaktuar nga aktiviteti gjëndër mungesa endokrin, hormonozamestytelnuyu përshkruara terapisë.

Nëse kanceri mjaft shumë aktiv, atëherë sillen heqjen e indeve patologjike.