Boronicë dhe pronat e saj të dobishme


Manaferrat mëdha vënë veshët e gazrave në dush.

Cranberries, të freskëta dhe të përpunuara, përmirëson zorrë dhe stomak, veçanërisht të dobishme në pH të ulët të stomakut. Lëng boronicë të përziera me panxhar është përdorur në vrull të enëve të gjakut dhe hipertensionit (presioni i lartë i gjakut). Lëng boronicë dhe lëng përdoret për kushtet e ethshme, në temperaturë të lartë, si një ulës temperature.

Për shkak të përmbajtjes së lartë të flavonoids boronicë rrit forcën dhe elasticitetin e capillaries gjakut, nxit absorbimin e vitaminës C në trup. Është e rekomanduar gjatë shtatzënisë edemë, për venat me variçe sshirenii, në presion të lartë dhe thjesht si një mjet për të multivitamin, sidomos në shtatzëninë e hershme. Fruta dhe gjethet përmbajnë boronicë dhe ursolovuyu oleanolovuyu acide, të cilat kanë anti-inflamator, efekt plagë-shërimit. Fruta të pjekur janë ruajtur nën dëborë deri në pranverë. Ka lloje të ndryshme të Kastrati, në mesin e tyre kënetë dhe dribnoplidna.


Boronicë dribnoplidna ka fryte më të vogël. Të dy Kastrati kanë të njëjtën përbërje kimike dhe pronat medicinale.

Lëng boronicë është një ndihmës në trajtimin e infeksioneve të traktit urinar, siç cystitis, përdoret për të parandaluar formimin e llojeve të caktuara të gurëve veshka. Është e rekomanduar për të pirë lëng boronicë në periudhën pas lindjes, veçanërisht në qoftë se ka komplikime. Cranberries të ketë efekt të fortë antimicrobial, përshpejton shërimin e plagëve dhe djegie sipërfaqësore.

Boronicë është i kundërindikuar për njerëzit që vuajnë nga gastrit me aciditet të lartë, ulçerë stomakut dhe ulcerat duodenale 12, sëmundje të mëlçisë. Boronicë mbajtur mirë në frigorifer.

Lëng boronicë është një ndihmësi shkëlqyer në trajtimin dhe parandalimin e infeksioneve urinare. Këto janë rezultatet e hulumtimit të kryer nga shkencëtarët finlandezë.

Doli - përdorimin e rregullt 50-100 ml lëng boronicë në ditë parandalon përkeqësimin e infeksioneve të traktit urinar në gratë. Cranberries përmbajnë pektin, taninet, pigmente. Letrat gjetur triterpenoids dhe flavonoids (kvertsitin, meritsetin, hyperin). Një gamë e gjerë të komponimeve biologjikisht aktive në Kastrati përfshin përdorimin e ekstrakteve nga Kastrati për shumë sëmundje.

Fresh fruta, lëng, lëng, shurup, pelte dhe rritja bllokim stomakut dhe lëng pankreatik. Ata janë përdorur për të trajtimin e gastrit me aciditet të ulët dhe inflamacion në pankreas. Ata të parandaluar formimin e gurëve në veshka, të ketë një efekt pozitiv në sëmundjet e traktit urinar dhe të mëlçisë, reumatizma dhe malaria, kanë efekt antipiretik në ethe përmes veprimit bën të dalë djersë dhe diuretik. Në përmbajtjen e substancave dhe kripera minerale biologjikisht aktive boronicë është një nga manave më të dobishme. Manaferrat kanë anti-inflamator, antibacterial, tonik, efekt plagë-shërimit, të rrisë fleksibilitetin, forcën e muret e capillaries gjakut, të përmirësojë oreksin, thithjen e ushqimit, aktivitetin e zorrëve.

Manaferrat janë përdorur gjerësisht në gastrit me aciditet të ulët të lëng stomakut, kolit, emërimin e një dietë pa kripë. Ata rrisin veprimin e antibiotikëve dhe droga të tjera me cystitis, nefrit, sëmundjet gjinekologjike inflamatore, të parandaluar gurët në veshka.