Cilat janë përzgjedhje pas lindjes


Përshëndetje, të nderuar zonja! Duket se ajo që ne jemi të frikësuar dhe ka pritur gjersa lindjet gjatë. Është koha për të marrë frymë lirisht dhe. Por, përsëri filluan zgjedhjen.

Ju jeni duke bërë drejtë nëse të interesuar më përpara atë ndarjen pas lindjes mund të jetë dhe sa ata do të zgjasë? Pas kuptuar arsyet e shkarkimit dhe rreth e ditur se ata do të mund të jetë koha për të njohur nëse diçka shkon keq si të nevojshme.

Vetëm për të thënë se përzgjedhja pas lindjes janë të bollshme, kështu që asnjë të keqe do të blejnë në një farmaci pads të veçantë në mënyrë specifike për nënat. Këto pads ju përshtatet më të mirë pas lindjes në ditët e para se sa ato që ju përdorni në menstruacioneve normale. Edhe pse gjakderdhje pas lindjes ngjashme me shkarkimin menstrual, por, megjithatë, nuk kanë të bëjnë me ta. Thirrje Bold pas lindjes në obstetrikë lohii.


Dhe për shkak të gjinekologë të tyre natyrore të vlerësuar të gjithë procesin e shërimit të femrave pas lindjes. , Lufton e ujit dhe të ju tregojnë për udhëtim afrohet për në spital. Ne flasim për mënyrën se si gjërat duhet të bëhet pas lindjes, dhe se ndarjen ne mund të konsiderohet normale, dhe se duhet të shkaktojë shqetësim. Dhe sigurisht, çështjet kryesore janë shkarkimit si pas lindjes? Zgjedhje ngjyra do të ju tregojnë kur procesi është i gjatë?

Ditët e para në spital, rreth 4-6 ditëve, mjeku juaj do të shikojnë përzgjedhje. Mos të jetë i shqetësuar se një shumë të përkushtuar. Fakti se një javë pas lindjes normalisht vijnë nga mbeturinat e indeve, clots gjakut dhe të mukusit. Siç e dini, placenta çon në thyerje të enëve të gjakut dhe formimin e plagëve në sipërfaqen e mukozës së mitrës.

Përveç kësaj, mitra fillon të bjerë gradualisht vijnë në normale. Prandaj, vërejti gjakderdhje pas lindjes së fëmijës.

Pas rreth 2-3 ditëve plagë pak i vonuar, anijet janë ngjeshur dhe e harlisur gjakderdhje pas lindjes ndalesa. Në mënyrë tipike, në ditën e 4 të bëhet shkarkimi kafe pas lindjes, atëherë ngjyra është e verdhë-kafe. Kjo ndodh për shkak të ndërprerjes së gjakderdhjes dhe dominimi i qelizave të bardha të gjakut, qelizat e bardha, të nxitur shërimin e sipërfaqes plagë e mitrës. Pastaj kanë shkarkimin verdhë pas lindjes, e cila mund të zgjasë për rreth 5-7 ditë. Bold një muaj pas lindjes mund të ketë një mucous, ajo do të thonë se sipërfaqja e mitrës fituar strukturën normale dhe restauruar plotësisht, plagët e shëruara.

Koha totale e shkarkimit Fuckers çdo grua shtatzënë shkon në mënyra të ndryshme, por më zakonisht merr 3-4 javë. Ne duhet të i kushtoj vëmendje për pikat e mëposhtme në lidhje me shkarkimin pas lindjes së fëmijës: zgjedhja nuk duhet të ketë të mprehtë ose purulent erë të veçantë. Në shkarkimit pas lindjes, natyrisht, ka erë, por ajo është më e kalbur. Kjo është për shkak të faktit se gjakderdhje pas lindjes së fëmijës, ruhet përkohësisht në mitrës dhe lindjes kanalit.

Nëse ju respektojnë higjienë të mirë personale, një erë e tillë ju sidomos nuk duhet të shqetësojë. Pas lindjes, mjeku duhet të duket e nevojshme, por kjo është se si urgjentisht?

Nëse ne pyesim, ju e dini se çfarë ajo duket si pleh, ne kemi marrë një përgjigje pozitive nga pothuajse 100% siguri. Që nga çdo person të paktën një herë në jetën e tyre të ballafaquar me këtë telash.

Në çdo rast, kujtoj se shkarkimi Postpartum purulent me erë dhe të mprehtë transparente, të verdhë, ngjyrë, nganjëherë të gjelbër. Në mënyrë tipike, ethe gratë, dhe dhemb në bark. Shkaku infeksion! Postpartum mitër vend të favorshme për riprodhimin e mikroorganizmave.

Ngrohjes, lagështia, sasia e gjakut dhe indeve të vdekur në mitër të kontribuojë në zhvillimin e inflamacionit. Sidomos në qoftë se ju nuk e respektojnë higjienë të mirë personale.

Shfaqja e shkarkimit purulent pas lindjes makinë menjëherë kërkoni ndihmën e mjekësisë. Ne kemi nevojë për trajtim serioz dhe, e rëndësishmja, identifikimin e duhur dhe në kohë të agjentëve infektivë. Por jo vetëm purulent kryejë ndonjë problem, gjakderdhje abnormale dhe konsiderohet të vazhdueshëm të rëndë pas lindjes së fëmijës.

Sa Alokimi i gjatë i tillë është normale, ne kemi diskutuar më sipër. Nëse gjakderdhja nuk ndalet atje me siguri nuk mund të bëjë pa një mjek. Shkaku gjakderdhje pas lindjes mund të jetë një shkelje e kontraktimet e mitrës në rast sikur të ishte pjesë e membranave gojë.

Zakonisht ndarja e tillë manifestohet në spital, dhe trajtimi është kryer menjëherë. Një tjetër shkak gjakderdhje të rënda pas gjakut të lindjes është prezenca e boshllëqeve mitrës dhe vagina. Megjithatë, kjo arsye është shumë e rrallë në mend se obstetër është shumë mirë të imponojë seams paslindjes dhe fije të cilësisë përdorim.

Së fundi, unë dua të ju uroj shërim të shpejtë dhe pa dhimbje pas lindjes së fëmijës. Për të ju sidomos nuk e mërzit sekrecionet e tyre dhe më shumë vëmendje, dashuri dhe dashuri dhënë për fëmijën tuaj. Oh, dhe mos harroni në lidhje me njeriun, dhe pastaj ai është i pambrojtur.