Mund granata pleqsh


Garnet ka një vend të veçantë në dietën tonë, qenie është fryt unik, efekte të dobishme në trup. Dhe nuk është përjashtim: granata nuk janë të përfshira në listën e ndaluar plotësisht gjatë produkteve me fëmijë në gji, nëse ajo është aplikuar në këtë rast vetëm kuptim të rëndësishëm të proporcionit dhe vëmendje të kujdesshëm për shëndetin e tyre dhe fëmijën e tyre. Pra, nëse granata ushqyer nënën dhe si të përdorin atë në ushqim, kështu që ai solli vetëm të përfitojnë? Shkencëtarët thonë se ky fryt në përmbajtje të dobishme elementeve gjurmë dhe vitamina renditet e para.

Ajo ka vitaminë C (ndihmon ngritjen e imunitetit), B6 ​​(forcon sistemin nervor), P (efekt pozitiv në enët e gjakut), B12 (përmirëson formimin e gjakut), si dhe hekur, jod, silic, kalium, pelterin, metilizopelterin dhe izopelterin. 100 gram tul përmban rreth 75 kalori, dhe lëng (100 ml) vetëm 40 kalori. Shegë përmban pesëmbëdhjetë amino acidet esenciale të rralla, përveç granatë përmbante vetëm në mish. Mishi i frutave mrekulli ka veti astringent.

Kjo është arsyeja pse Dr. shpesh rekomandohet të përdorin granata për të trajtuar kolit, diarre, enterocolitis, çekuilibër hormonal, dhimbje gjatë. Një substancë përmbahet në leh, me pronat e anti-infektive dhe parandaluar rritjen e E. coli. Gjithashtu të jetë i sigurt për të ngrënë një shegë për njerëzit që jetojnë në zonën e radioaktivitetit të lartë, sepse në sajë të tij largohet nga radionuclides trupit.


Mund nëna ime është ushqyer granata? Që nga ky fryt është shumë i dobishëm dhe përmban shumë vitamina, ajo është e rekomanduar për të marrë gratë që ushqyer gji fëmijët.

Por mos harroni granata mund të shkaktojë një reaksion alergjik në foshnjat, kështu është ky fryt duhet gradualisht, duke filluar me një palë kokrra në ditë. Pastaj gradualisht kjo normë mund të rritet. Por kryer shumë larg shegë mund të - nëpërmjet saj fëmija mund rozdutysya bark dhe të ketë probleme me një karrige.

Nëse ju pëlqen lëng shegë, atëherë pini atë jo më shumë se 30 gram në ditë, ndërsa diluting lëng ujë të zier normale. Preferojnë natyrore lëng të freskët shegë shkak të naturalness opsione Shop janë larg dhe jo përfitim për ju dhe fëmijën tuaj nuk janë.

Pra, kur u pyet nëse granata ushqyer nënën, përgjigjet po, ju mund të! Duke filluar me doza të vogla dhe të përcjelljes produkt reagimin e fëmijës ndaj saj, ju mund të festës në një grimë e një fruti të preferuar, pa dëmtuar shëndetin e foshnjës.

Dietë e lactating nënat mund të jenë të shijshme dhe të shëndetshme të kujtuar një ndjenjë të proporcion, dhe çdo gjë do të jetë mirë! Yulia Savchenko, Victoria Ablohina për këtë faqe interneti.