A mundet një komposto fëmijë


Megjithatë, mbani në mend që të gjithë fëmijët kanë nevojë individuale, dhe në disa raste japin fëmijës për të pirë një domosdoshmëri. Këto raste përfshijnë temperaturë fëmijën dhe motit të nxehtë.

Nëse fëmija ka diarre për të parandaluar dehidratim, ju duhet të trefishojë sasinë e lëngjeve që zhduku atë. Kur pije të përziera dhe shishe ushqyer fëmijën është një domosdoshmëri. Në muajin e parë të jetës, si një fëmijë të pijshëm mund të filtruar vetëm të ofrojë edhe ujë të zier në temperaturë dhome. Nëse hrudnychok refuzon të pini si një sheqer diabetik është e lejuar që të përdorin 5% zgjidhje glukozë. Që nga muaj nga mosha, fëmija mund të ofrohet çaj bimor me kamomil ose kopër.

Në blerësit e tyre më të mirë preferojnë teas Një e veçanta të fëmijëve, të cilat janë gjerësisht në dispozicion në treg e ushqimit të fëmijës. Tre foshnja mund të përpiqen të mono lëng me mollë të gjelbër ose dardha. Pastaj futet gradualisht pjeshke dhe kajsi lëngje.


Gjashtë muaj fëmija mund të fillojë duke i dhënë komposto shtëpi. Këtu janë receta për fëmijët zier për të ndihmuar të diversifikuar dietë e pijeve nënat e reja foshnje të shëndetshme dhe të shijshme. Për të përgatitur komposto e mollë të thata kanë nevojë për një pjesë të vogël të thata mollë, fruktoza dhe ujë.

Fruktoza - një sheqer fruta natyrore, të cilat mund të blihen në farmaci ose supermarket. Molla duhet të zhytem në ujë të ngrohtë. Pas disa minutash, ata bymehet dhe SOR që ngjitet në ato nisen. Mollë larë tërësisht i zhytur në ujë, kapak të ngushtë të valë dhe kuzhinier për rreth 15 minuta.

Pastaj fikur ngrohjes dhe të lejojë që të mbush me një komposto pak. Komposto gatshme duhet të tendosje përmes një sitë gjobë. Në pije ftohur mund të shtoni një fruktoza pak. Komposto e prunes - pije të shëndetshme që është veçanërisht i përshtatshëm për foshnjat që janë të prirur për kapsllëk. Për të përgatitur pije të nevojshme një berries pak.

Tërësisht ngjyhet prerë prunes fruta në 2 gjysmave, hedh në ujë të valë dhe kuzhinier për rreth 5 minuta. Pastaj, të mbuluar, dhe le të qëndrojë tendosje përmes një sitë. Komposto e prunes ëmbël të mjaftueshme, kështu që ai shtoi fruktoza nuk duhet të jetë. Ju mund të trajtojë komposto fëmijë Assorted fruta të thata. Ai i përgatitur si më sipër komposto.

Në komposto frutash të thata pjesë për fëmijët e moshës 6 muaj deri në 1 vit mund të përfshijnë fruta të freskëta dhe manaferrat. Të gjithë përbërësit janë të larë tërësisht komposto, prerë në copa të vogla frutash (manaferrat vendosur tërësisht), hedh në ujë të valë dhe kuzhinier për rreth 10 minuta. Përgatitur komposto kapak të ngushtë, të dhënë atë vendas, pastaj filtruar dhe në qoftë se fruktoza e nevojshme pidsolodzhuyut ose mjaltë. Për të përgatitur komposto më mirë përdorimin e fruta sezonale dhe manaferrat që piqen në fushën e banimit të fëmijës - mollë, dardha, e zezë currants, gooseberries, raspberries, luleshtrydhe, luleshtrydhe dhe kështu me radhë.

Ajo duhet të braktisin përdorimin për gatim komposto frutash ekzotike dhe fruta - pineapple, mango, papaja dhe të tjerët. Nënat e reja nuk duhet të harrojmë se çdo produkt i ri mund të shkaktojë një reaksion alergjik në një fëmijë, kështu që ushqimet duhet të administrohen në doza të vogla, duke filluar nga gjysmë një lugë çaji.

Intervali midis pranimin e produkteve të reja duhet të jetë disa ditë. Nëse fëmija ka temperaturë ose ai ndihet keq, me futjen e ushqimeve të reja, duke përfshirë komposto frutash, ju duhet të prisni deri në rimëkëmbjen e foshnjës.