Çfarë mund të zëvendësojë qumështin


Kjo dilemë ka kohë që janë diskutuar (në një tjetër dhe si të jetojnë pa mish mes VEGJETARIANËT dhe nevehetariantsyamy). Pretendim Nestoronniki të jetojnë pa qumësht nuk mund të jetë, sepse vetëm ato përmbajnë minerale dhe vetitë ushqyese të organizmit tonë pyes veten se çfarë është. Kështu, qumësht i pasur dhe djathë, dhe çfarë përfitime që mund të japë një person: proteina (në formën e kazeinë, albuminës, globulin) Megjithatë vegans këmbëngulin se produktet e qumështit nuk janë trashëguar në trupin e njeriut (ata janë të dizajnuara për viçat e vogla porsalindur) dhe Ata lënduar na shpejt duke shkaktuar proceset kalbëzim në trup dhe ngarkimit toksina e saj.

Kryesor micronutrients minerale qumësht është ende kalcium dhe proteina. Tani në kalcium Ku mund Syroyid ose vegans kalcium? Jo shumë kohë më parë të gjithë të besonin se furnizuesi më i mirë i kalciumit në trupin e njeriut është ushqime të tilla si qumësht dhe djathë. Por tani disa shkencëtarë dhe studime sugjerojnë se qumështi përmban një kalcium që është absorbohet nga trupi shumë keq, sepse ajo është mjaft e pazakontë për të. Jo vetëm se është e nevojshme për të asimiluar energji të madhe të trupit, por ende duhet të shpenzojnë aksioneve e tyre të akumuluar e kalciumit.

Një industri djathë në përgjithësi është e vështirë se një produkt i dobishëm për një kohë të gjatë, sepse ata janë të nënshtruar për të ngrohur trajtim (vret shumicën e elementeve të mundshme dhe të dobishme) dhe dhjamin e tyre rrotullon 40-50% ose më të lartë, dhe shpesh ata peresoleni natyrisht nuk mund t'i shpëtojë nga ngjyra artificiale dhe preservatives në mënyrë që të zgjatur jetën e produkteve të tilla. Në përputhje me rrethanat, sigurisht shumë më i shëndetshëm është që të merrni më shumë kalcium nga produktet natyrore dhe natyrore si lulekuqe, susam, arra dhe fara të ndryshme. Një sasi e madhe e kalciumit të përfshira në dukje në perime, fruta dhe manaferrat, lakër, selino, rrush, kajsi, currants, dhe kështu e gjelbër si majdanoz.


Por mendoj se edhe në qoftë se qumështi përmban nivel normal të kalciumit si ajo lidhet me produktet e tjera? Fara luledielli 367 Për shumë elementeve gjurmë dhe vitamina mundësinë karakteristike të absorbimit të plotë nga ana e trupit në praninë e elementeve gjurmë të tjera / vitaminave. Kalciumi nuk është përjashtim, kështu që të zasvoyuvavsya kalciumit në trup në të njëjtën kohë duhet të vijë minerale të tilla: kalium (dy herë më shumë kalcium); fosfor (at 1, 5 herë), magnez. Vitaminat për absorbimin e kalciumit duhet këtë: A, D, E, C, vitamina B (), amino acidet yndyrore.

Natyrisht njerëzit vetëm të balancuar është shumë e vështirë, por natyra kujdeset për ne dhe krijoi bilanci i nevojshëm është të përfshira në ushqime bimore jetesës. Kështu, siç mund të shihet nga lista, prodhimet e qumështit për kalcium kjo nuk është zgjidhja. Ju mund të bie në grep dhe lakër për mëngjes, por sigurisht kjo nuk është shumë e frymëzues, dhe nga kjo ju mund të gatuaj vegan-syroedcheskuyu alternativë ose qumësht arrë.