Si të dobishme karotë


Sa i dobishëm karotë trup të shëndetshëm? Kur u pyet se si i dobishëm
karrota profesionistëve të shëndetit pari përmend vitaminë A të vlefshme, e cila përmban në bollëk në këtë perime ngjyra dhe efekt pozitiv në gjendjen e lëkurës dhe sipërfaqet mukoze. Përveç kësaj, vitamina A mbron membranat qelizore nga radikalet e lira, duke parandaluar zhvillimin e tillë të një sëmundje të rrezikshme si kanceri. Vitamina A është gjithashtu një element i rëndësishëm në parandalimin e sëmundjeve të syrit.

Edhe pse në drejtësi ajo duhet të hedhin poshtë mitin se karrota gjoja rikthen vizion dhe rrit vigjilencë.

Për fat të keq, ajo nuk është. Flokëkuq në shumë mënyra të mira për ju, por për fat të keq kjo nuk mund nearsightedness korrekt. Por si parandalimin e verbërisë dhe cataracts përdorni karrota justifikuar me të vërtetë.


Fakti se vitaminë A, e cila është një burim i pasur i karrota, luan një rol vendimtar në formimin e Retinol - substancave të ndjeshme në dritë. Me një mungesë e vitaminës A zhvillimit të ashtuquajturin verbëri natën, dhe në disa raste faza fillestare e kataraktit.

Megjithatë, një herë ngopur me dietë karrota, simptomat e këtyre sëmundjeve zhduken. Shpesh gjithashtu, duke folur për atë që është karota të dobishme për shëndetin dhe jetëgjatësinë, i referohen përmbajtjes së lartë të carotenoids në pigmentet e saj natyrore organike. Karotenoidet janë të përfshirë në fotosintezë, duke siguruar oksigjenit dhe ekuilibrin e ujit në trup.

Së fundi, karrota në mënyrë të konsiderueshme ul kolesterolit të keq, duke parandaluar rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.
Si bukuri dobishme karrota? Flokëkuq janë të dobishme jo vetëm për shëndetin e trupit, por edhe për bukurinë tonë të jashtme. Përmbajtje të lartë të beta-carotene jep elasticitet lëkurës dhe të lehta ton tan. Nëse ju vetëm kam kthyer nga pushimet, e njëjta beta-carotene ndihmon të mbani gjatë tan fituar nën diell jugore.

Shpesh duke folur për atë që është bukuria e dobishme karotë, cosmetologists të përqëndrohet në përmbajtjen e lartë të antioksidantë në karrota që lidhin radikalet e lira, ngadalësuar procesin e plakjes.
Kushdo që me kujdes duket pas paraqitjes së tij, rekomandohet jo vetëm hani karrota, por edhe për të përdorur në mënyrë aktive këtë perime në gatim të gjitha llojet e maska ​​për fytyrë dhe qafë. Megjithatë karrota efekt pozitiv jo vetëm në tonin të mirë të lëkurës dhe elasticitet, por edhe shëndetin e flokëve. Së pari, në karrota përmbajnë substanca me sukses të rivendosur strukturën e rrënjët e flokëve, duke reduktuar humbjen e flokëve.

Përveç kësaj, vitamina A ushqen flokët mbi të gjithë gjatësinë, duke i bërë ata më të shëndetshëm dhe me shkëlqim. Maskë Carotene Hair gjithashtu jashtëzakonisht i dobishëm lëng i freskët karrota është aplikuar në lëkurë e kokës për 20-30 minuta para larjes. Me sa duket, karrota jashtëzakonisht të dobishme për shëndetin tonë dhe bukuri.
Nga rruga, zgjedhjen dhe përdorimin e karrota ka truket e veta.

Blej rrënjë është më e pasur, ngjyra të errëta sepse ata Carotenoid përmbajtja të jetë e mundur. Dhe karrota të ziera të dobishme nga bruto në teploobrabotke mureve qelizore prishen, dhe më shumë beta-carotene është liruar.

Dhe një tjetër tip të dobishme: për asimilimin e plotë të beta-carotene nga organi, ajo është e rekomanduar për të përdorur karrota me një yndyrë pak (majonezë, vaj ulliri, djathë).