Çfarë është kajsi dobishme


Çdo njeri është fryt i njohur me diell kajsi. Por jo gjithkush është duke shijuar shijen e tij unike, e di se si të shëndetshme.

Kajsi janë të pasura me hekur, kështu që ata duhet të hanë anemi. Për shkak të pranisë së frutave kaliumi, ato janë të domosdoshme në sëmundjet e sistemit kardiovaskular.

Kajsi të nxitur rritjen, efekt pozitiv në sistemin imunitar e cila është arsyeja pse ata janë aq të dobishme për fëmijët. Dhe të rriturit mund të hani kajsi pronat e dobishme për të përmirësuar tretje, lëngëzim e pështymë.


Kajsi janë zhazhdoutolyayuschee dhe antipyretics. Ata gjithashtu mund të veprojë si një laksativ i butë.

Kryer një studim në të cilin ajo u gjet në dukje se, për shkak të përmbajtjes së lartë të carotene, kajsi të mbrojtur kundër kancerit të mushkërive, stomakut, fshikëz, ezofagut dhe fyt. Por në mënyrë që të bëjë këtë punë të mbrojtjes, ju duhet një ditë për të pirë lëng kajsi filxhan ose hani 5-6 freskëta apo të thata 15-16 kajsi. Nëse ju dëshironi të shpejt të testuar efektin e kajsi, ata fillojnë të hanë çdo ditë dhe ju do të ndjehen si ju janë përmirësuar kujtesën dhe rrit kapacitetin mendor dhe kjo është e gjitha në sajë të fosforit dhe magnez që përmbahen në kajsi.

Lajm i mirë për ata që duan të humbin peshë:
kajsi kalori dhe përmbajnë shumë fibra. Si dhe beta-carotene, e cila është një antioksidant që mbron nga sëmundjet e zemrës. Për fat të keq, njerëzit me diabet nuk duhet të përdorni këtë fryt të mrekullueshme sepse ai përmban shumë sheqer.
Kajsi të thata fruta të thata me pronat e njohura të dobishme. Por jo i tharë vetëm kajsi.

Midis tyre, për shembull, të bëjë vodka kajsi, të cilat vetë kajsi dhe nënshtruar fermentimit. Por jo vetëm hani mishin.
Nga fara kajsi të marrë nga fara si bajame, të cilat ju mund të shtrydh dhe për të marrë qumësht. Në mjekësi, fara e përdorur për të prodhuar vajra yndyrore.

Mjekësi tradicionale kineze beson se fara kajsi mund të përdoret për kollitet, tracheitis, pezmatim i fytit, kollës së mirë, dhe nefrit në kombinim me të bimëve të tjera. Të gjitha prodhimet janë.