Si të dobishme grejpfrut


Grejpfrut Përbërja kimike lëng është kryesisht i ngjashëm me lëng, grejpfrut u shfaq si një hibrid
portokalli. Grejpfrut është e pasur, acide organike, elementët gjurmë, B, P, C dhe ushqyesve të tjera. Grejpfrut përmban kininë natyrore. Grejpfrut është e pasur
dhe. Hidhërimi i grejpfrut në muret e saj.

Pronat e lëng grejpfrut të ngjashme me limon. Ai përmirëson oreksin dhe tretjen, e dobishme në hipertension, si presionin e ulët të gjakut.

Dhe rregullon
gjak (sa për të pirë lëng frutash dy ditë). Grejpfrut ndihmon në atherosclerosis dhe parandalon sëmundjen. Grejpfrut mirë ka mbi dhëmbët dhe mishrat.


Lëng qitros parandalon formimin e gurëve, promovon sekretim e tyre. Grejpfrut është shumë e dobishme për pacientët me diabet.
Grejpfrut ka veti anti-inflamatore dhe protivolihoradochnym, mbron nga ftohjet dhe gripit.

Grejpfrut përmban Naringin, të vendosura direkt nën lëkurë dhe në filmat që veshin segmente mur. Shkencëtarët kanë gjetur se ajo përmirëson tretjen, stimulon aktivitetin dhe, rrjedhimisht, djegie.
Prandaj, konsumi i rregullt i paund grejpfrut shtesë zhduket natyrshëm. Qitros vaj esencial ndihmon për të kapërcyer apatinë, mpreh kujtesën dhe vëmendje.

Lëng Red grejpfrut ka efekte të dobishme në sistemin kardiovaskular në dy mënyra.
Së pari, grejpfrut përmban shumë flavonoids që mbështesin nivel në rritje
dhe oksid nitrik në plazmë dhe në këtë mënyrë të parandaluar enët e gjakut sklerotyzatsiyi. Së dyti, këto flavonoids pengojnë sintezën e oxidants, molekulave reaktive të oksigjenit që dëmtojnë qelizat e gjakut. 4. 4
vlerëson.