E dobishme se kafe


Kafe e fortë e dobishme ose të dëmshme? Kafe është një nga ato pije që e duan dhe pinë pothuajse asgjë. Dikush është i kufizuar në një filxhan në mëngjes, dhe për disa kafe bëhet pothuajse një droge, pa të cilin njeriu nuk mund vetëm të punojnë.

A është e sigurt? Dhe gjithsesi, ose kafe kështu me qëllim të keq, si shumë besojnë? Apo ndoshta kafe më i mirë se sa dëm? Ende plotësisht i pafajshëm kafe pije nuk mund të quhet.


Mjekët nuk e rekomandojmë të pijshëm atë për njerëzit që kanë sëmundje koronare të zemrës, ose atherosclerosis (edhe pse ka prova se lufta kundër këtyre sëmundjeve kafe mjaft ndihmon). Ne nuk e rekomandojmë atë dhe sëmundje të veshkave, si dhe rritjen e nervozizëm, pagjumësi, hipertension dhe glaukoma. Gjithashtu, nuk e pi kafe shpesh moshuarit. Për informacion mbi kur për të pirë kafe, nuk janë, për shembull, rekomandimet e mëposhtme: nuk e pi kafe si agjërimi dhe pas një drekë të përzemërt.
Përveç kësaj, ajo është më mirë për të pirë atë vetëm në mëngjes (mbrëmje kupa kafe mund të çojë në pagjumësi ose gjumë i shqetësuar me).

Dhe në qoftë se 2 gota e kafe në ditë mund të zvogëlojë lodhje, për të përmirësuar vëmendjen, të rritur shkallën e reagimit dhe durimin fizik, dozat më të larta (për çdo person ata vet), në të kundërtën, të shkaktojë rritjen e nervozizëm dhe nervozizmi. Nëse keni tension të lartë të gjakut (hipertensionit), kafe ju do të më mirë të mos abuzohet. Por nëse e kafe të rritur presionin për një person i shëndoshë? Ndërsa ky fakt mbetet e diskutueshme, me sa duket, të rritet, ajo ende mund.
Por vetëm për një kohë të shkurtër, dhe pastaj për të.

Ata që rregullisht pi kafe, ky efekt zhduket. Por me të ulët kafe presionin e gjakut edhe të dobishme.
Shumë hypotonyky thjesht nuk mund të ekzistojë pa kafe, duke e përdorur atë si një ilaç. Edhe pse gjëja kryesore për të dini kur do të ndalet. Shumica e shkencëtarëve pajtohen se kafe në fakt mund të përmirësojë performancën, lehtësimin e lodhje dhe stimuluar aktivitetin mendor.

Për të gjithë kjo korrespondon me kafeinë, e cila përmirëson rrjedhjen e gjakut në tru. Përveç kësaj, ai është gjithashtu një nxitës psikomotor, duke rritur aktivitetin e njëjtë trurit. Megjithatë, shkencëtarët paralajmërojnë se agjërimi nuk mund të pini kafe, sepse në këtë rast është pothuajse "off" të trurit.

Së pari, ashtu si në tru, caffeine deytviya dhe organeve të tjera (zemër, veshkave, etj D.), Përmirësimi furnizimin e tyre të gjakut. Së dyti, ka dëshmi se konsumi i rregullt i kafe mund të reduktojnë ndjeshëm rrezikun e gurëve të tëmthit. Shkencëtarët sugjerojnë se kafeina pengon kristalizimin e kolesterolit, i cili është pjesë e gurëve, ose rrit rrjedhjen e biliare dhe normës së lipolysis.

Megjithatë, kjo pronat e dobishme e kafe nuk ka fund. Këtu është një listë e shkurtër e kafe soothes astmë dhe alergji, parandalon prishjen e dhëmbëve, stimulon zorrët (si laksativ i butë), pengon largimin e kaliumit nga trupi, dhe kështu me radhë. E. Është vërejtur gjithashtu se tifozët e kafe rrallë bëhen alkolikët kronike.
Studimet kureshtar janë kryer në Indi, ku ajo u gjet se kafe kanaçe në një farë mase të mbrojtur njerëzit nga rrezatimi.

Prandaj, të gjithë ata që punojnë me burimet e rrezatimit (radiologëve, radiologëve dhe të tjerët), mjekët rekomandojnë një pije në ditë për të paktën 2 gota e kafe. Ka prova, dhe se kafe mund të jetë shumë i dobishëm për zemër të dobët dhe në pH të ulët të stomakut. Nuk ka asnjë dyshim për faktin se, në sajë të serotyn (hormon i lumturisë) kafe është një antidepressant e shkëlqyer. Vetëm 2 gota e kafe në ditë mund të zvogëlojë tri herë rrezikun e depresionit.

Përveç kësaj, ka të dhëna statistikore, sipas të cilave dashuruar kafe disa herë se do të kryejë vetëvrasje më pak shpesh se kundërshtarët e pije.
Dhe ai që pinë kafe, ndjehet i sigurt në jetë, nuk do të vuajnë vetë-respekt të ulët, e ndjen frikën e pajustifikuara. E pra, të gjithë e dinë kafeinë. Shumica besojnë se ajo nuk është shumë e dobishme, kështu që tifozët e jetesës të shëndetshme kanë tendencë për të pirë kafe me përmbajtjen e tij minimale. Megjithatë, mjekët thonë se ne vetëm duhet kafeinë.

Nëse ju privojë personin nga produktet në të cilat ajo është e përmbajtura (kafe, çaj, çokollatë dhe kështu me radhë. F.), Ajo rrit gjasat e dhimbje koke dhe nervozizëm.
Për të shmangur këtë, çdo ditë ne kemi nevojë për këtë shumë të caffeine që gjinden në dy gota e kafe, tri gota të çajit apo gjysmë pllaka e çokollatë e errët.

Por përveç kafeina në kafe është rreth 30 ne kemi nevojë acide organike. Një filxhan kafe përmban 20% të kërkesave të përditshme të vitaminës P, të nevojshëm për anijet tona të gjakut.