Si të dobishme shalqi


Është e vështirë të gjesh dikë që nuk do të donte shalqi. Gjithkush e di Berry përafërsisht 90% e ujit. Për këtë arsye është e popullarizuar në mesin e përkrahësve të dieta të ndryshme. Sipas ekspertëve, ajo është e përkryer shuan etjen, të aftë për të hequr toksina dhe mbeturinave nga trupi.

Përveç kësaj, shalqi është gjithashtu shumë i dobishëm.

Si të dobishme shalqi për një njeri? Në Shalqi përmbajtje të lartë të vitaminave C, PP, B1, B2, carotene, pektin polysaccharides, acid folik dhe fibra, karbohidratet dhe minerale: kalium, magnez, hekur, natrium, kalcium dhe fosfor. Shalqi është e pasur në fibra, e cila normalizes zorrët dhe stomaku përmirëson tretjen. Shalqi është e dobishme në trajtimin e semundjeve te sistemit kardiovaskular dhe veshkat, si ka një efekt shkëlqyer diuretik, heq nga lëngu tepërt trupit, dhe me toksina dëmshme dhe kolesterol.


Shalqi përmirëson shëndetin e përgjithshëm në pacientët me hipertension dhe ngathtësi zorrëve. Në kushtet e shalqi hekur të dytë vetëm në spinaq dhe marule, dhe në këtë mënyrë ato janë të domosdoshme për anemi.
Lista e pasur e vitaminave dhe hekurit, si pjesë e shalqi e bën një ushqim të dobishme për lactating nënat. Të përfshira në Shalqi kalium treguar për të përdorur për pacientët me cystitis, nefrit, pielonefrit.

Njerëzit me diabet mund të hani shalqi në sasi të kufizuar, si në tul nga fruti përmban sheqerna të lehtë tretshëm.
Nutritionists shprehur rekomanduar dozë ditore prej shalqi brenda 2-2, 5 kg. Ekspertët vuri në dukje se lëng shalqi tul të bardhë që është vetëm nën koren ka karakteristika më të dobishme se sa lëng nga tul e trëndafili. Është e rekomanduar për përzierje me mollë për të marrë një shije të një pak më të këndshme.

Lëng të bardhë tul ndihmon me veshka dhe fshikëz fshikëz e tëmthit.
Merrni ajo duhet të jetë një maksimum prej filxhan m në një kohë, sepse ajo është mjaft e një mjet i fuqishëm. Pronat e dobishme e shalqi përdorura gjatë ditëve të agjërimit në bazë të dietës shalqi: rreth 1-2 ditë në rrjedhën e javës për të ngrënë 1, 5 kg shalqi pesë herë. Pacientët me cholelithiasis dhe dështimi i veshkave është e këshillueshme që të konsultoheni me mjekun tuaj.

Që tul shalqi mund të jetë maska ​​të përgatitura për fytyrë në psoriasis dhe ekzemë: fytyrë është garzë mbivendosur e mbarsur me lëng shalqi për rreth 20 minuta. Gatuar me farë shalqi emulsioni ndihmon të shpëtoj Freckles dhe puçrra fytyre mbi fytyrën e tij.
Për të përgatitur atë, të marrë farën e shalqi pjekur dhe ujë në një raport prej 1 deri në 10, fshij fara në një mortajë, gradualisht shtoni ujë. Emulsion i gatuar është aplikuar në fytyrë për 20 minuta, pastaj del me të larë. Por ne nuk duhet të harrojmë se shalqi mund të mblidhen kimikateve dhe substancave toksike në vetvete, do të thotë dhe marr frytet e pjekur duhet të mjaftueshëm me kujdes.

Përndryshe të gjitha pronat e dobishme e shalqinit shkojnë në smarku. Mos e merrni frutin tashmë shumë të mëdha, dhe i kushtoj vëmendje për ngjyrën e mishit: prania e veinlet verdhë dhe vula në mishin e shalqi sugjeron praninë e nitrateve në kokrra të kuqe.

Këto mbushur bostana kimi vetëm ata do të shkaktojnë dëme në shëndetin tuaj, dhe ata janë shumë të prishet.