Si të dobishme selino


Për ata që janë po aq të seasonings ose për dekorimin e pjatave duke përdorur selino pronat e dobishme e bimëve të perimeve do të jetë një zbulim! Pas të gjitha, ajo është vlerësuar për shekuj me radhë jo vetëm për shijen e saj të veçantë, por edhe fuqitë shëruese. Dhe selino mjaft e dobishme nga krem ​​për rrënjët, gjethet jeshile, gjeth dhe rrënjët e mëdha elastike të mira si të freskëta, dhe të gatuar.

Selino ndihmon për të përballuar me sëmundje të ndryshme dhe për të forcuar mbrojtjet e trupit. Përveç kësaj, kjo bimë e mahnitshme mund të ruaj një martesë, në qoftë se pasioni është shuar, dhe detyra bashkëshortore zhytur gjatë në harresë.

Amvise e mençur duhet të marrë parasysh se çfarë është selino të dobishme për njerëzit për të bërë ushqim shtëpi në këtë kurë mrekulli për të përmirësuar jetën intime! Sidomos për gratë selino luan një rol po aq të rëndësishëm.


Si të dobishme selino, dhe ajo përmban
Është e vështirë për të gjetur një selino të mirë alternative për shkak të strukturës së saj unike: të gjitha pjesët e bimës i mbushur vetëm me vitamina A, B, PP, C, K, hekur, kalcium, magnez, fosfor, acid folik, natrium dhe mangan. Selino përmban thelbësor për acidet tona trupore dhe vajra esenciale.
Një përbërje e tillë i pasur i lë të shkaktojë për dyshim apo selino të dobishme dhe nëse do të përdorin atë për ushqim?

Sigurisht, është e nevojshme dhe e dëshirueshme, çdo ditë! Pronat medicinale e selino promovon shërimin e hipertensionit, veshkave dhe sistemit urinar;
zvogëlon dhimbjen dhe inflamacion të gastrit, ulçerë stomakut;
lehtëson thithjen e proteinave të dobishme rritet selino në përdorimin e pjatave të saj të mishit. Përveç kësaj, ajo ka kalori negative gjatë tretjes së bimëve të perimeve trupi konsumon më shumë energji se sa ajo merr. Prandaj, selino dietë mund të bëhet asistent besnik.

Përfitimet e selino për burrat për disa shekuj selino për burrat është një nga bimët më të dobishme. Në luftëtarëve të lashtë të Greqisë dhënë ushqim me shtimin e selino root për të rritur forcën, njeri që shkon pas grave i famshëm Giacomo Casanova dashur ngrënie gjobë, kalitur bujarisht me selino, shpesh rrënjët e bimëve mjekësore dhe shkoi në ilaç dashurisë, e cila ka përgatitur edhe alchemists mesjetare. Nuk është e rastit, mjekët shpesh në krahasim me Viagra dhe pronat e dobishme e selino për burrat në të dyja rastet duket shumë e ndritshme.
Një numër i madh i androsterone hormon seksi që gjendet në selino, finely rrit potencë mashkull dhe e bën njeri pushtetin pathyeshme për shfrytëzon seksuale.

Për më tepër, një efekt të favorshëm mbi potencë e çdo pjesë të rrënjëve të bimëve, lë, rrjedh. Me rëndësi të madhe janë pronat e selino për burrat më të vjetër si të ndihmojë në uljen hedhje presion dhe të kontribuojnë për përtëritje të përgjithshëm të trupit për shkak të antioksidantë. Pse femrat të dobishme për të përdorur selino selino të dobishme sesa femrat?

Së pari, që ju lejon të qëndroni të pakta për shkak të impiantit negativ kalori. Selino normalizes metabolizmin dhe-ujë kripë metabolizmin, përmirëson tretjen, përshpejtimin e përpunimin e ushqimit dhe jo duke e lejuar atë të kthehet në yndyrë. Prandaj është shumë e dobishme për të përdorur selino në dietë.
Por kjo nuk është vetëm shifra e rëndësishme selino, karakteristika të bukur për gratë qëndron në faktin se centrali kthej freski seksi i bukur, rininë dhe bukurinë. Përbërja unike e selino ndihmon në lehtësimin e tensionit nga sytë, pse vështrim është i pastër dhe i ndritshëm, eliminon stresin dhe lodhjen, ka një efekt i dobishëm për të lëkurës, thonjtë dhe flokët.

Bukuria e gruas varet nga cilësia e jetës intime këtu selino luan një rol, sepse ajo është një nxitës i fuqishëm, duke ndihmuar për të rivendosur dëshirës seksuale femërore. Përfitim selino dhe dëm që peshon më shumë? Para përfshijë në dietë selino tuaj, pronat e të dobishme dhe contraindications është e nevojshme për të studiuar me kujdes për të mos unknowingly shkaktojë dëm trupin tuaj.
Kjo është një perime mund të shëruar nga shumë sëmundje dhe në përgjithësi të bëjë efekte të dobishme për shëndetin, por pa marrë parasysh sa i mirë selino, contraindications për përdorimin e saj shumë. Mos përdorni selino në ushqim: për tensionin e lartë të gjakut, si ajo mund të shkaktojë një krizë;
cholelithiasis, cholecystitis, pancreatitis kërkojnë përdorimin e kufizuar të selino në ushqim;
pini lëng selino dhe dietë të bazuar në selino, të padëshirueshme për alergji të rënda.

Femrat e përdorin është i ndaluar selino të çdo lloji në mënyrë rigoroze gjatë shtatzënisë (veçanërisht pas muajit të gjashtë) dhe gjatë ushqyerjes me gji, si selino redukton prodhimin e qumështit dhe i jep një shije të veçantë që fëmija nuk mund të pëlqen.
Shmangni selino dhe gjakderdhje mitrës dhe rrjedhën e rëndë menstrual, spinaq dhe majdanoz në këtë rast është i përjashtuar edhe nga dietë. Siç mund ta shikoni, pronat e dobishme e selino edhe pse shumë të ndryshme, por të përdorin atë që ju duhet për të ngrënë me mençuri, duke pasur parasysh karakteristikat e organizmit dhe prania e sëmundjeve në të cilat selino mund të bëni vetëm dëm.