Si të dobishme të egra u rrit


Jashtë mes të dimrit, dhe natyrisht, do të ishte e dobishme për të përforcuar trupin tuaj me vitamina. Urtësia popullore thotë se shqopë vlerë shtatë mjekë.

Por shumica mjekët shpjegojnë se ajo nuk mund të jetë mjeti i vetëm për parandalimin dhe trajtimin e shumë sëmundjeve, duke përfshirë beriberi. Kjo bimë e pazakontë - shkurre e familjes Rosaceae.

Ai është një i afërm i largët i trëndafila mbretërore. Edhe pse lulet e saj janë të ndritshme, por jo subjekt i poetëve admirim sepse ata nuk kanë shkëlqimin.


Shumë injorojnë anën e tij, duke mos ditur se çfarë fsheh pa pretendime jashtme pas një nga bimët më të vlefshme që natyra i dha njeriut. Sipas pronat e saj të dobishme u rrit, është i pakrahasueshëm.
Ajo quhet vitamina bankën derrkuc, mjeku pyll.

Disa shekuj më parë shqopë mbledhur dhe përdorur për të trajtuar Sëmundjet e ndryshme. Më vonë hetim zyrtar i konfirmuar plotësisht vetitë shëruese të egra u rrit dhe u hap i ri, i panjohur deri tani, dinjitetin.

Në hips vitaminës C është 10 herë më shumë se në currants zi, 50 herë më shumë se në limon, 100 herë më shumë se mollë. Kjo vitaminë, dhe vitamina B, C, E, carotene përfshira në një letër dhe lule. Në frutat janë gjithashtu të nevojshme për acideve jetës njerëzore organike, vajra esenciale, minerale dhe substanca të tjera të vlefshme.

Një petals delikate lule e rrit hips, e karakterizuar aromë delikate, ruhet i çmuar u rrit naftës - çuditërisht ëmbël parfum, një ilaç i fuqishëm. Fara e hips u rrit kanë naftës, e cila përmban të vlefshme dhe të rralla vitaminë E, dhe rrënjët janë të pasura me tannins. Mjekësia thotë se shqopë ka choleretic, anti-inflamator, diuretik, tonik, shërim, pronat protyvosklerotycheskym, përmirëson metabolizmin.

Infusions dhe lëng nga ijet mund të përdoret për lodhje dhe anemi, sëmundjet ngjitëse, gastrit me aciditet të ulët, atherosclerosis, hipertension, cholecystitis, cholelithiasis dhe urolithiasis. Në çdo rast, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.
Infusions dhe çaj me njerëz hips u rrit të dobishme dhe të shëndetshme, si një mjet i shkëlqyer që përmirëson funksionimin e organizmit dhe rrit rezistencën ndaj sëmundjeve infektive është veçanërisht e vlefshme në dimër dhe pranverë.

Sipas Pliny i mençur: "gjethet e freskëta të egra u rrit, pure me gungë e sheqerit dhe të merret me gojë, lehtësimin e kapsllëk. Letër erë hips shumë të dobishme për ata që nga natyra e tij kolerik, se gjaku është i nxehtë dhe i thatë, si era e rrit hips ndërpritet dhimbje koke që ndodh në kolerik; nga e njejta nuhatjes qetë poshtë dhe i ftohtë, i cili është i kolerik në ushqim nxehtë. E njëjta ngjyrë, njëpasnjëshëm të freskëta, të aplikuar në chyryam freskët, ajo heq ato nga inflamacion. E njëjta lule, të freskëta apo të thata, rastovkty dhe përzierje me mjaltë të freskët me sheqer gungë po, dhe kuzhinier mbi një zjarr, dhe jashtë melhem; në qoftë se ju të pranoni atë, tërheq të gjithë gëlbazë të dëmshme dhe të forcojë të gjithë trupin e njeriut. E njëjta ngjyrë, gatuar në uthull, natë u shfaq, dhe pacientët uthull lyej nyjet e tumorit të ardhur.

Nëse e njëjta aplikohet në stomak përflakur, lehtësimin inflamacion dhe stomakun. Manaferrat janë hips grimcuar, mishrat dhe dhëmbët e tyre fshij, dhe nga sëmundja. Nëse rrushi gatuaj dhe pini infuzion, diarre ndalesa dhe ndalesa peshtyn gjak.

Për të njëjtin ujë pacientëve sy qepallat e lagësht, që është plehu organik, dhe kjo i ndihmon ata. Mjaltë me ngjyrë rose hips janë kështu: merrni mjaltë të freskët, si të doni, dhe vlim atë, të mbledhë shkumë që ishte mjaltë i pastër, dhe tendosje atë nëpërmjet një shami, dhe ngjyra, prerë, Vendoseni në një mjaltë pak dhe gatuan, dhe tani ai gati; me anë të forcimit trupin e njeriut, si dhe gjak.

Mjaltë shypshynovyy përbërje të ngurta dhe kaloi brenda, forcon trupin dhe gjakun, pështymë shkatërron dëmshme që rrjedhin nga melankolik dhe shkatërron ato prona të dëmshme që shfaqen nga gëlbazë tepruar.
Ngjyra lëng Shypshynovyy kaluar brenda, etjen dhimbje koke, por sytë e të pini sa të dobishme. " Me hips përgatitur çajin medicinale - një lugë gjelle fruta të thata, derdh një gotë me ujë të vluar për 10 minuta dhe pije duke i shtuar sheqer në shije.

Vitamina hips infuzion - tri lugë fruta të thata, pour dy gota me ujë të valë dhe të lënë për disa orë. Pini një gjysmë gotë disa herë në ditë.

Për të përmirësuar shijen, ju mund të shtoni sheqer. Pini hips - 8 lugë fruta të thata derdh 4 gota ujë të valë, shtoni 4 lugë sheqer dhe vlim për 10 minuta.
Insistojnë 4 orë, tendosje dhe derdh në shishe.

Jam me të egra u rrit petals - 100 g të petals të freskëta e rrit hips pour shurup sheqeri, të përgatitur në shkallë prej 700 gram sheqer per 1 litër ujë, shtoni 1 g acid limoni, vlim dhe menjëherë derdh në kavanoza të pastër të nxehtë. Ju mund të rosto fara hips, bluaj në një mulli kafeje dhe të përgatisë pije të shëndetshme me një erë të këndshme që mund të zëvendësojë kafe tuaj.
Me pak fjalë, të përfshijnë në dietën tuaj është një bimë e madhe.

Dhe fat të mirë!.