Si të dobishme kastravec


Sipas pronat e dobishme e saj trangujve nuk dha qepë dhe agrume. Ato përmbajnë hekur, kalium, fosfor, jod dhe kalium. Paraqesin ato dhe vitamina:, B1, B2, C, B6.

Acid Pantothenic dhe carotene është gjithashtu ajo që trangujve të dobishme.

Të gjitha pjesët e bimës lëshojnë në ajër substancave të veçanta, me një erë të këndshme. Ata të përshpejtojë proceset e oksidimi dhe reduktimit.


Përmirësimi frymëmarrje. Akademikët ofrohet edhe për të thirrur ata vitamina ajrit.

Perime janë të dobishme për të trupit. Ndër pikat kryesore të të gjitha vetitë shëruese të kastravec. Hipokrati ka folur nga vetitë e mrekullueshme e kastravec. Egjiptianët e përdorur atë si një lëng që ul temperaturën dhe tonik. Ata janë të dobishme në sëmundjet kardiovaskulare dhe çrregullimeve të mëlçisë dhe të veshkave.

Kjo është një e mirë choleretic dhe diuretik. Përmirësuar oreksin. Përdorni ajo ndihmon në qoftë se interesuar vlon, pimples. Kastravec përshpejton shërimin e purulent mëngjes.

Ulët dhe mund të hahet në sasi të mëdha. Ata promovuar humbje peshe. Dietë e pothuajse çdo dietë mund të plotësojë ato.

Rezultatet do të jetë i dukshëm nëse ditët agjërimi për të organizuar një ditë dhe hani dy paund. Acid Tartronova ato përmbajnë, parandaluar Karbohidratet kthehet në yndyrë dhe mbetem në trup. Ditë agjërimi më mirë organizimin e prodhimit, dhe të ulet me ushtrim. Lëng me mjaltë ndihmon me ethe, duke vepruar si antipiretik. Lëng trajton sëmundjen periodontale, redukton humbjen dhe flokët ndarjen, përmirëson kujtesën, parandalon atherosclerosis, një efekt i dobishëm për muskujt e zemrës.

Në kombinim me karrota dhe lëng panxhar cures reumatizma. Këto perime janë më mirë se të tjerët të përmirësuar metabolizmin, normalizimin e sheqerit në gjak.

Ujit të përfshira në të, në numër të madh eliminon substancat e dëmshme dhe heq helm e bën për helmim. Zvogëlon gurëve të tëmthit. Celuloza perime të përballuar me kolit krijojë zorrët.

Është e dobishme në tuberkulozi dhe përdhes. Trangujve nuk shkaktojnë alergji. I njohur dhe pronat e dobishme e trangujve turshi. Sidomos në dimër.

Ata të eliminuar kripëra të dëmshme dhe toksina. Shfaq kolesterolit, dhe ndihmon në thithjen e proteinave.
Rekomandohet për depozitat kripë, sëmundje të veshkave, pagjumësi. Shëllirë mund të përdoren si laksativ. Megjithatë, ata janë të kundërindikuar në hepatit akut dhe cholecystitis.

Në funksion të ulët kripë-formimit nuk ka. I njohur gjerësisht vetitë kozmetike të trangujve të freskëta.

Ata zbardh, refresh dhe të forcojë e lëkurës.
Ata janë pjesë e një numri të madh të maska ​​freskuese dhe zbardhjen dhe infuzione. Merr shpëtoj i pimples dhe blackheads, hiqni Freckles dhe pika të moshës. Edhe në qoftë se lëkura nuk rrudhë dhe puçrra fytyre është e dobishme për të fshirë fytyrën fetë e përditshme të kësaj perime.

Aplikime reduktuar puffiness nën sytë. Poret dhe mbron nga efektet e dëmshme të diellit.
Kastravec është pjesë e shumë kozmetikës. Tul kastravec eliminon celulitin, është e nevojshme vetëm për të fshij atë në zonat e problemit. Vini re se ka contraindications.

Trangujve dëme mund të shkaktojnë ato me ulçerë stomakut, Ulçera duodenale, vuajnë çdo lloj gastrit.
Njerëzit me sëmundje të mëlçisë duhet të përdorni kripur kujdes dhe trangujve turshi. Kjo vlen edhe për pacientët me hipertension, shkeljes së metabolizmit-ujë kripë, atherosclerosis.

Rreziku është perime të hershme janë të larta në nitrat.
Me përdorimin e tyre duhet të zhvishem dhe të prerë skajet. Prona kastravec, efekte të dobishme në trup, zvogëlohet me çdo ditë. Pra, nëse është e mundur, është më mirë për të ngrënë ato drejt nga kopshti.