Çfarë fytyre shpifjeve


Lisë së dhenve (li e dhenve) është një sëmundje ngjitëse infektive që kërkon izolimin e plotë të fëmijë të sëmurë nga kontakti me fëmijët e tjerë.

Kur fëmija rritet vitryantsi dëshira krehër skuqje të lëkurës, në dispozicion në lëkurë. Prandaj pritja pediatër zakonisht caktoj antihistamines (suprastin, tavegil, diphenhydramine, fenkarol).

Për të trajtuar puçrra ishte mjeti më efektiv për dezinfektimin konsiderohet gjelbër të shkëlqyer.


Në anën tjetër, megjithatë, Zelenka nuk kontribuojnë në kalimin e shpejtë të trajtimin e puçrra fytyre dhe li e dhenve, por vetëm ilaç po jep efekt antibacterial. Disa prindër përdorin jod si dezinfiziruyuscheho fondeve.

Bëni këtë në çdo rast nuk është e rekomanduar për shkak se jodit mund të rritur vetëm kruarje. Pra, çfarë po lyhet dhenve në fëmijë, përveç të gjelbër të shkëlqyer? 1.
Thatë skuqje dhe kruarje të reduktuar për të ndihmuar në zgjidhjen fëmijë ftohtë e Permanganat kalium. 2. Furacilinum ose acid borik mund të përdoret në ndonjë shpërthim në gojë dhe organeve gjenitale të fëmijëve.

3. Acyclovir-krem vyroleks, herpevir shërbejnë si agjentë antivirale. Ata mund të zvogëlojë intensitetin e njerëzve të pamend dhe të ndaluar përhapjen e virusit në lëkurë.

4. locion antiseptik mund të aplikohet mjaft calamine, e cila ka efekt kunder kruarjeve dhe ftohjes. 5. dhenve mund të trajtojë zgjidhje fukortsyn, e cila në thelb jep të njëjtin efekt si e gjelbër të shkëlqyer. Për më tepër, fukortsyn është i kuq dhe i zbret nga lëkurë më të shpejtë. Studimet mjekësore kanë treguar se nuk ka rëndësi se si pimples në vitryantsi pista, fëmijët bëhen joinfektive tashmë në ditën e shtatë.

Sa shpesh për të shpifjeve dhenve? Mjafton një herë për të yndyrat pimples në ditën e parë të nxituar te fëmijët. Pastaj pimples do pidsushuvatysya.
Nëse ju shpifjeve flluska ekzistuese në lëkurë disa herë në ditë, lëkura bëhet shumë e thatë, pasi kjo mund të çojë në dhëmbëza mëngjes.

Udhëzime për trajtimin Prindërit dhenve duhet jo vetëm lyej dispozicion përditshme fëmijë skuqje të lëkurës, por edhe e nevojshme për të kryer aktivitete të tilla:
japin shumë fëmijëve e lëngjeve për të parandaluar dehidratim;
ndiqni një dietë të rreptë që përfshin produktet e qumështit, fruta dhe perime pureed;
shpesh ndryshojnë në shtrat dhe veshje për fëmijën. Ne duhet të preferojnë veshje me mëngë të gjata për të shmangur krehje skuqje ekzistues të tepruar;
për të ofruar pije freskuese ajrore në dhomë, ndërsa temperatura më e lartë rrit kruarje;
me rritjen e temperaturës së trupit jap antipyretics (p.sh. Nurofen për fëmijët). Ne nuk e rekomandojmë duke i dhënë aspirinë fëmijës tuaj, sepse aspirina vitryantsi e bën një ndikim të rëndësishëm në mëlçi.

Është e nevojshme për të kufizuar banjot, si ajo rrit puçrra në trupin e fëmijës dhe zgjat sëmundje. Megjithatë qëllime higjienike duhet të lajnë duart sa më shpesh të jetë e mundur dhe pastaj të marrë peshqir të lagur.
Duhet të theksohet se fëmija që është i sëmurë me dhenve mund të ecin në rrugë. Por kjo duhet të bëhet larg nga terreneve sportive dhe fëmijët e tjerë për të shmangur infeksionin.