Sa e rrezikshme herpes


Sa e rrezikshme virus herpes? Si është kjo sëmundje?

Virus Intrigue është jo vetëm në globalizëm e saj (ata e goditi më shumë se 70% të popullsisë), por që dikur duke marrë në trup, ajo zgjidh atë përgjithmonë, jo vetëm depërton në qelizë, por është ngulitur në aparatin e saj gjenetik. Në virusit herpes sëmundje akute ngopur me pështymë, lot, spermë, gjak, urinë dhe madje edhe qumësht.

Nëse buzët ishin blisters dhimbshme, kështu që trupi është zhvendosur herpes virus simplex plotësisht formë të pafajshëm. Nëse sistemi imunitar është dobësuar seriozisht, rrezik të lartë të infektimit më shumë formë patogjene e herpes.


Në këtë rast, sëmundje që ndodh shumë më e vështirë, si stomatiti herpetike, konjuktivit (madje edhe të çojë në verbëri), inflamacion i nyjave limfatike, sëmundjeve të lëkurës (p.sh., herpes zoster).

Skuqja mund të shfaqet në kryqe, mollaqe, në organet gjenitale (herpes gjenital). Në rastin e fundit herpes në gratë mund të jenë asimptomatike, por pasojat për shëndetin e grave është, sëmundjeve shumë të rënda inflamatore gjenitale, klamidia, candidiasis (mëllenjë), kanceri i qafës së mitrës, infertilitetit, aborte spontane, lindja e fëmijëve me çrregullime të lindura. Edhe foshnjat e porsalindura janë infektuar përmes placentës ose për nënën e sëmurë në lindje, duke kaluar përmes mënyrë pozitive. Për herpes porsalindura virus paraqet një rrezik të vdekshëm.

Ka forma të tjera të virusit herpes më i vështirë, por për fat të mirë më shumë i rrallë.
Ky infeksion përgjithësuar herpes dhe dëmtimi i sistemit nervor qendror, meningjit, encefalit. Përqindja e vdekshmërisë në këto lloje të herpes është shumë e lartë. Kjo sëmundje është më e rrezikshme se Trichomonas.

Pasi në trup, virusi herpes shumica e njerëzve në heshtje në gjumë dhe tregon veten e tij në një pikë të caktuar. Me aktivizimin e duke shkaktuar të gjithë faktorët që dobësojnë sistemin imunitar, hipotermi, privimi gjumë, jo të ushqyerit, stresi, sëmundjet e kaluara, abuzim i antibiotikëve, rrezatimi ultravjollcë, përdorimit të drogës virusit.

Ekspozimit të zgjatur në diell mund të përkeqësojnë infeksion herpes. Prandaj tan më mirë pas 17 orëve kur rrezet e diellit nuk janë aq të rrezikshme. Rastësisht virus herpes është një faktor motivues në zhvillimin e sëmundjes Alzheimer provuar shkencërisht!

Sores Ftohtë janë shumë ngjitëse, siç është përhapur lehtë dhe të qëndrueshme në mjedis.
Ju mund të merrni kur flasim, teshtimë, pikat kollë, duke puthur, seksualisht dhe në jetë në enë të përgjithshme të përdorimit dhe enët. Virusi Herpes mund të infektojnë përhapur pothuajse të gjitha organet dhe mbetje njerëzore. Gjatë rëndim duhet vëzhguar me kujdes të mira rrobat vlim të higjienës personale, të përdorur vegla të veçanta, në shtrat, pajisje vaske, lajë duart shpesh dhe çezmat dhe vend tualet.

Si është herpes? Për fat të keq deri më tani janë gjetur 100% e garantuar trajtimin e herpes.

Por me barnave antivirale si aciklovir, vyroleks, herpevir etj, kur merret rregullisht mund të hiqni përkeqësimin e infeksionit, të shpëtoj nga puçrra, në mënyrë efektive të shtypur simptomat e infeksionit me virus, riprodhimin dhe zhvillimin e saj (dmth, për të përmirësuar cilësinë e jetës).
Megjithatë, ne duhet të kujtojmë se lezionet herpetike mbi buzët mund të kuruar veten në shtëpi duke përdorur ointments. Por, në rastet e lezioneve herpes të organeve të tjera të vetë papranueshme.

Njerëzit me formën kronike e herpesit me recurrences të shpeshta (çdo 2 javë ose çdo muaj) duhet të shkoni te mjeku. Në raste të tilla, e vetmja zgjidhje efektive është vaksina antiherpetic.

Por ajo ka contraindications.