Si të lahen dhëmbët tuaj


Ujë, kripë, qymyr, lahen dhëmbët tuaj si në qoftë se makarona ishte e gjatë
Larja e dhëmbëve është një domosdoshmëri dhe jo më pak se dy herë në ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje. Kjo zakonisht di çdo gjë, por i japin vetes privilegj, pastë dhëmbësh, kur përfundoi papritmas dhe për të blerë të reja jo ende.

Dhe më kot! Mungesa e detergjentit nuk është një arsye që të heqin dorë nga brushing sepse pasta e dhëmbëve mund të zëvendësohet lehtësisht me mjete natyrore, të dobishme dhe po aq efektive. Uji Nëse dhëmbët tuaja janë të shëndetshëm, atëherë pastrimi me ujë është një alternativë e përshtatshme për pastë dhëmbësh.

Uji pastron dhëmbët nga bakteret direkt nga mbeturinat e ushqimit të ngrënë, që është qëllimi kryesor kur brushing dhëmbët tuaj. Jo se uji ka pak për shkak kariesit në zhvillim ku dhëmbët janë trajtuar keq.


Aktivizimit të karbonit aktivizuar karbonit është pothuajse e gjitha në kabinetin e mjekësisë në shtëpi. Që të lahen dhëmbët tuaj, ju do të duhet vetëm dy pllakat prej qymyr. Në këtë mënyrë, larja e dhëmbëve të përdorura në kohët e lashta, megjithatë, e përdorur për të pastruar dhëmbët, ndërsa nuk qymyr druri dhe hirit druri.

Pra, nëse ju keni qenë qytetërimi jashtë, për shembull, në një fushatë për të pastruar dhëmbët në mënyrë të sigurtë mund të përdorni të hirit sobë dhe qymyr grimcuar nga zjarri. Besohet se më të mirë të pastrimit të qymyrit dhëmbët me gëlqere. Si të përdorni? Pllakat e qymyr duhet tërësisht përtyp.

Merrni një furçë dhëmbësh, lagur atë nën trokitje e lehtë dhe të fillojnë larja e dhëmbëve tuaj. Në fund të një gojë të mirë shpërlarë.

Nëse jeni duke përdorur hirit, ajo duhet së pari të fshij në gojë, dhe pastaj të fillojë pastrimi.
Nga rruga, të karbonit aktivizuar jo vetëm dhëmbët e Shlyerjes nga mbeturinat e ushqimit dhe pllakatë, por edhe zbardh ato.

Kripa Kripa është një mënyrë mjaft e zakonshme për të pastruar dhëmbët, ajo në mënyrë efektive vret mikrobet në gojë dhe ndihmon për të forcuar mishrat e dobëta që shpesh rrjedh gjak. Në 1674, një shpikës holandez Antoni van Leeuwenhoek bërë dy zbulim të shquar. Së pari, ai zbuloi botën e mikrobeve, dhe së dyti rrugën e tyre të shkatërrimit në gojë duke përdorur kripë.

Zbulimi ndodhi rastësisht kur nën lenten mikroskop u larë larg nga shkencëtar dhëmbëve.
Antony van Leeuwenhoek pashë një shumë të mikrobeve, por gëlltit leckë dhëmbët me kripë, mikrobet washings reja ai nuk ka treguar. Shkencëtar deri dhëmbët e tij pastrohen me kripë dhe jetuar, nga rruga, 93 vjet.

Salt jo vetëm në mënyrë efektive pastron dhëmbët, por edhe shëron mishrat dhe parandalon proceset e kalbur, heq erën e keqe, gërryen kripë gurit dhe kështu zbardh smalt. Për brushing mund të përdorni një kripë të thjeshtë tavolinë dhe det, i cili është i pasur me minerale dhe elementët gjurmë. Kalcium, magnez, kalium, silic, natrium, fosfor, nikel dhe hekur forcuar mishrat dhe jod dhe mangan do baktericid veprim.

Si të përdorni? Salt duhet të jetë mirë.

Furçë dhëmbësh duhet lagur shpohet dhe rënie e horizontit lagështi në kripë. Pastrimi i mëtejshëm i dhëmbëve është e zakonshme për skemën. Ju mund të bëni kripë nga pasta e dhëmbëve në shtëpi, për shembull nga përzierja kripë dhe vaj perimesh.

Nuk është një tjetër mënyrë që të lahen dhëmbët tuaj duhet kripë imët bluaj deti, të vënë një lugë çaji nën gjuhë, në gojë kur shtypet një shumë pështymë, kripë shpërndajë në pështymë dhe gishtin e mirë për të pastruar dhe mishrat e dhëmbëve këtë shëllirë.
Vetëm kripë negative është se në qoftë se smalt juaj është dëmtuar dhe dhëmbët e sëmurë, pastrim dhëmbëve mund të jetë e dhimbshme në fillim, por gradualisht simptomat janë dhe. Sode sode që të lahen dhëmbët tuaj duhet saktësisht të njëjtën mënyrë si kripë, por ajo është e rekomanduar për të përdorur me masë, në krahasim me kripë, sode rëndë irritojë mishrat. Mjete të dobishëm tjetër pjesë e fashë me të natyrisht, por ai është i përshtatshëm për të rriturit dhe të shpëtoj pllakatë në dhëmbë.

Përfundojë një copë fashë lagësht gisht dhe të fillojnë brushing dhëmbët e tyre.
Në vend të pastë dhëmbësh ju mund të përtyp ri bar gruri gjatë përtypjes bar kthehet në një të vogël fibrave celulozike razmochalennye, dhe çdo fibër si furçë pastron dhëmbët. Gjithashtu, ky lëng barishte është alkaline.

Një duhanpirës është e rekomanduar që të lahen dhëmbët tuaj me rrënjët miell irisit. Root shtrydhje, të thata në një furrë dhe pastaj të përdorin. Iris parandalon dhe trajton karies dhe paradontosis.

Nuk është një mjet i mirë të bimëve horsetail miell ndalesa gjakderdhje dhe përfshin silic, e cila ka një efekt të konfirmohen, parandalon prishjen e dhëmbëve.