Kërthizë pse i lënduar


Përgjigja e pyetjes se pse kërthizë i lënduar nuk mund edhe të japin mjekun e duhur.

Pas shfaqjes së dhimbje në bark kërkon diagnozë të kujdesshëm për diagnozën definitive. Në varësi se ku saktësisht lënduar, dhe natyra e dhimbjes, e simptomave të tjera dhe rezultatet e inspektimeve të tjera dhe teste, mjeku përcakton problemin. Sigurisht, në qoftë se ju keni Piercings, plagë kërthizë për të nga shkaqe natyrore.

Ndërsa nuk shërohet, dhimbje mund të ndihet. Por në qoftë se nuk kishte asnjë dëmtim fizik, dhe është e nevojshme dhimbje për t'u marrë me çështjen.


Për të filluar, të gjetur ku dhimbjen e dislokimit. Dhimbja mbi kërthizë. Zakonisht, dhimbje të zgjatur në këtë fushë do të thotë se keni nevojë për një udhëtim në gastroenterologist.

Si ajo mund të jetë për sëmundjet: gastrit (inflamacion i rreshtim stomak që është). Trajtimi largon shkakun e acarim ekzistues.

Ulcerat e stomakut (dmth mukusit të prishura dhe nganjëherë enët e gjakut dhe muskujt) ose duodenum. Trajtimi pengon gjakderdhje dhe eliminimin e faktorëve që çuan në ulcerat.

Kanceri i stomakut (dmth, formimin e qelizave malinje në stomak). Sëmundje gjithmonë kërkon një ekzaminim të plotë dhe trajtim. Në mënyrë tipike, operacioni është kryer dhe përdoret kimioterapia dhe terapi rrezatimi. Dhimbje nën kërthizë.

Dhimbje në kërthizë zakonisht tregon një problem me zorrën e trashë, dhe gratë me sistemin urogjenital. Kjo mund të jetë sëmundjet e mëposhtme: cystitis (inflamacion fshikëz se në femra). Zakonisht ajo është shkaktuar nga një infeksion dhe të trajtohen me antibiotik. Endometrioza (p.sh. përhapja e qelizave endometrial shtresë jashtë). A sëmundje në të cilën qelizat e shtresës së brendshme të mitrës fillojnë të rritet në vend të gabuar për të.

Zakonisht trajtimi është kryer në bazë të simptomave. Inflamacion në zgavrën e komblikut.

Shkaku i sëmundjes shfaqet në anketë. Mjekimi zakonisht kryhet nga antibiotikët.

Fibromë e uterusit. Ky tumor i mitrës, por dashamirës. Trajtimi i operacionit për të hequr në mitër. Kanceri i mitrës apo vezoreve. Kjo sëmundje kërkon trajtim anticancer.

Bëni një hysterectomy plotë me shtojca, dhe pastaj kimioterapia dhe rrezatimi terapi. Zorrë nervoz.

Gjatë shqyrtimit të krijuar shkakun e sëmundjes. Trajtim përmirëson furnizimin me gjak të zorrëve. Aneurysm (dmth, zgjatje) e aortës abdominale. Nëse ruptures aortës, rezultati është vdekja.

Prandaj, zbulimin e aneurysms kryejnë kirurgji. Dhimbje në kërthizë.

Apendiksit akute. Trajtimi - ndërhyrje urgjente kirurgjikale. Dhimbje vjen papritmas. Ajo fillon në bark, pastaj shkon në kërthizë, dhe pastaj në bark në të djathtë.

Enterit në formën kronike (p.sh., pezmatimi i zorrës së hollë). Dhimbje dhemb që shfaqet pasi të hahet. Trajtimin e sëmundjes për një kohë të gjatë. Trajtimi kryesor në përputhje me dietë të rekomanduar.

Diverticulitis (që është e fryrë mur gut). Sëmundja mund të zhvillohet gjatë kapsllëk zgjatur.

Vetëm në fazën akute fillon inflamacion dhe dhimbje. Hernie kërthizës. Në fushën e zgjatje kërthizë të dukshme.

Nëse hernia është e madhe, ajo mund të komplikojë mbetjet e promovimit të ushqimit nëpër zorrët, dhe si rezultat shumë dhimbje. Migrenë abdominale. Sulm (shpesh - të rinj) është e shoqëruar jo vetëm dhimbje, por edhe zbehje, të përzier, të vjella, diarre, humbje e fuqisë.

Zgjat nga 20 minuta deri në dy ditë. Gjarpërues në zorrë e vogël. Kjo ndodh më shpesh në foshnjat, vajzat. Mes dhimbjes manifeston të vjella dhe vonesë karrige. Shkaqet e dhimbjes rreth kërthizë.

Në rast se të vendosur dhimbje përreth kërthizës, ajo mund të jetë një nga sëmundjet që vijojnë: dhimbje barku zorrëve (p.sh., zorrë vrull muskujve).

Shkaku i vërtetë i dhimbje barku - kapsllëk ose, anasjelltas, diarre, çrregullime në tretje dhe dysbiosis. Hernie kërthizës dhe intervertebral. Rreth hernie kërthizës shih. më sipër. Një vertebral - zakonisht ndodh me moshën ose për shkak të ecje të gjatë në takë të lartë, që mbante qese të rënda, si dhe pas lindjes.

Nga të gurëve në veshka ose fshikëz fshikëz e tëmthit. Besohet se kjo është dhimbje e fortë. Sepse personi vrull mund të bie të fikët. Dhimbje në kërthizë gjatë shtatzënisë.

Në çdo dhimbje gratë shtatzëna duhet të jetë veçanërisht i vëmendshëm për të dhe fëmijën e saj të palindur. Disa dhimbje natyrore mund të jetë për shkak të rritjes stomak (sepse lëkura e tij është shtrirë). Nëse fortë dhe të qëndrueshme, ju duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek.

Për të gjitha arsyet e lidhur më parë të shtatzënisë. Çfarë duhet të bëni kur një dhimbje stomaku në kërthizë? Ne kemi gjetur se dhimbje të barkut është një nga dhimbjet më të rrezikshme me të cilat shaka nuk janë të vlefshme. Këtu janë jetike për organe njerëzore: stomaku, zorrët, mëlçisë dhe pankreasit, veshkave dhe mitrës. Kur dhimbje të barkut duhet menjëherë të thërrasë një ambulancë nëse është e nevojshme për të marrë ilaçe dhimbje, por vetëm pas konsultimit me mjekun tuaj.

Ideal për lehtësim dhimbje përtej arritjes së gënjej emergjente mbi kurrizin tuaj, bëj gjunjët, vendosni një jastëk nën kokën e tij të lartë. Dhe jo vetë! Kjo është kërcënuese për jetën.