Thithat pse i lënduar


fund nga zonat më të ndjeshme të trupit të femrës - një biberon. Kjo hypersensitivity mund të sjellë siklet, nipples lënduar sepse gratë mund të jetë shumë e fortë dhe nuk shkojnë në vetvete, duke u paraqitur përsëri dhe përsëri. Nëse nipples lënduar përsëritet herë pas here, i pavarur e ciklit menstrual, dhënjen e gjirit, ju duhet të shihni një mjek për shkak se ajo mund të jetë një shenjë e proceseve patologjike. Le të konsiderojmë, kur nipples lënduar rrezikshme, dhe kur ju mund të trajtojë atë vetë. Shkaqet e dhimbjes në nipples mund të vendosen.

Midis tyre, siç e dimë të gjithë, dhimbje gjatë menstruacioneve dhe të ushqyerit, si dhe ato me të cilat ne shpresojmë që ju kurrë nuk do të takohet - dhimbje në Inflamacioni i gjirit dhe të gjirit kancerit. Le të konsiderojmë më popullore shkakton dhimbje. Problemi u përball me dhimbje thith një herë në jetën time çdo grua, si shkaku më i zakonshëm i shqetësimit është sindromi premenstrual.

Ndryshimet ciklike në trup duke shkaktuar dhimbje në nipples javore për çdo muaj. Rritjet e gjirit në madhësi, shtohet, dhe ajo nuk ka lënduar vetëm nipples, por të gjithë gjoksin. Shko me muajin që vjen të gjithë dhimbje të shkaktuara nga ndryshimet hormonale ndaluar.


Dhimbje thithit para menstruacioneve mund të jetë një shenjë e sëmundjes në mastopathy - Rritja e tepruar e indit lidhor e gjirit. Kur mastomatii gjatë më gjoks hënor nuk ka dëm, si dhe dhimbje në nipples përmes PMS. Sepse e gjirit simptomat shpesh shkojnë pa u vënë re, por patologji më vonë përparon dhe simptomat janë të shprehur të ndritshme dhe më të gjatë, nipples lënduar më shumë dhe jo vetëm para menstruacioneve, por edhe në kohë.

Identifikimi mastopathy si shkaku i dhimbje në nipples duke përdorur gji vetë-ekzaminim, e cila duhet të jetë në gjendje për të shpenzuar çdo grua. Së pari, ju duhet të shikoni në gjoks pasqyrë, zemrat duhet të jetë simetrik pa tendosje të dukshme. Pastaj bëni ndjenja gjoks në dy pozicione: në këmbë dhe shtrirë, lëvizje ndodhin gjatë prekje në drejtimin nga sqetull të dalë. Medikamente mund të shkaktojnë dhimbje në nipples kontraceptivëve hormonal, kurë infertilitetit, ilaqet kundër depresionit - ata mund të shkaktojnë dhimbje, në kundërshtim me ekuilibrin hormonal të trupit të femrës.

Gjatë shtatzënisë, shumë gra kanë dhimbje në zemrat dhe nipples, e cila është një shenjë e ndryshimeve në trupin e femrës. Këto ndryshime janë të natyrshme, si ata përgatiten për të ushqyerit me gji një fëmijë. Por kjo dhimbje mund të shmanget ose zvogëlohet siklet me një ilaç të thjeshtë popullore per zemrat e ndjeshme, nipples duhet të pastrohen rregullisht me leckë të trashë çdo ditë para se të shtatzënisë së pretenduar. Ajo trajnon durim dhe i lejon nipples më pas vuajnë nga dhimbje gjoksi gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji. Dhimbje thithit është për shkak të ushqyerjes me gji, shumë gra preferojnë të vuajnë, duke menduar se kjo është e natyrshme, dhe nuk përpjekje për të lehtësuar dhimbjen.

Por kjo është e gabuar, sepse dhimbje në nipples pazakonta për lactating gratë, nëse i organizuar siç duhet procesin e të ushqyerit. Kështu që nëna dhe fëmija ndjehen të lumtur gjatë këtij procesi, ju keni nevojë për të adresuar shkaqet e dhimbjes, aplikimin e pahijshme e foshnjës në gji përtej gabuar, mungesa e kujdesit për gjirit ose kujdesit të pahijshme. Arsyet për dhimbje gjoksi, si dhe të ushqyerit përfshijnë: të pakëndshme, të pakëndshme në të prekur apo të brendshme femrash të përshtatshme size. Është e rekomanduar për të përdorur bra veçantë mbështetës për fëmijë në gji.

Thithat dëme, thatësi e tepruar, përmbytjet dhe nerva të dëmtuara. Nipples waterlogging mund të jetë për shkak të kohës që një grua ndryshon bra saj ose substrate nën dalë. Pëlhurë i papërshkueshëm nga uji dhe nipples shumë të lagur të bëhet tepër i ndjeshëm.

Thithat Peresushuyetsya, kryesisht për shkak të objekteve alkool-kujdesit për dhënien e gjirit. Përmban apo gji - një sëmundje të përbashkët të gjinjve të femrave. Simptomet e shprehjes - një dhimbje në dalë dhe shkarkimin specifik nga dalë. Shumica e këtyre sëmundjeve nuk ndikojnë në të dy gjinjtë në të njëjtën kohë, dhe vetëm një nipples lënduar.

Nëse keni gjetur nipples lënduar arsye, ju mund të eliminojnë ose të lehtësuar dhimbjen e një nga mënyrat e mëposhtme: veshin të brendshme të rehatshme pa seams për të shmangur presion të tepërt kur gjoks lëndon gjatë menstruacioneve. Keep up nipples për të shmangur viktima apo ligatinat tharje. Para se të ushqyerit me gji shpëlarje me ujë të ngrohtë, dhe pastaj - nuk fshij gjoks, le të pika të qumështit të thahet natyrisht. Mos përdorni sapun dhe kujdes me bazë alkooli - ajo thaj nipples.

Ushqyerit e duhur: Mos lejoni fëmija i vetëm thithi i gjirit, areola mund të merr të gjitha, atëherë presioni është e shpërndarë në mënyrë të barabartë dhe nipples janë të deformuara. Ne hiqni fëmijën nga gjiri gradualisht, pa tërhequr gjoks (fëmijën vetëm kapje të fortë nipples, ju sjellë siklet) - Slide gishtat e qartë kjo, atëherë le të shkojë gjoksin fëmijë. Mëngjes dhe të çara që shfaqen në gjoks, duhet menjëherë të shpifjeve shërimin krem. Gjatë trajtimit, nuk e le fëmijën tuaj të deformuar gjoksin dhe mos harroni të shprehin qumësht. Nëse asnjë nga arsyet e mësipërme nuk zbatohet për ju, dhe ju me të vërtetë i sigurt për këtë, dhimbje gjoksi nuk do të funksionojë në vetvete.

Thithat e zgjatura të këqija nuk lidhen me ndryshimet hormonale të trupit, mund të jetë një simptomë e sëmundjes së rëndë, të përcaktojë se çfarë ju vetë nuk do të funksionojë. Të jetë i sigurt për të kontaktoni një mjek dhe të nënshtrohen provimeve, ekzaminim të gjirit, analizat e gjakut, ultratinguj, mamografia. Pas marrjes rezultatet e testimit, mjeku juaj mund të përshkruajnë trajtim efektiv.