Vezë Pse lënduar


Një shumë e djemve të interesuar, pse vezët lënduar. Natyra e dhimbjeve ndryshon. Dërgo një përgjigje definitive këtu është e vështirë. Ju duhet së pari të kryejë një studim.

Për të gjetur se pse ju ndjeni dhimbje, ju duhet të flisni për veten e tyre testiseve (testiset). Testiseve është gonads burrat. Ata prodhojnë hormonet seksuale (testosteronit) dhe spermës.

Nga testiseve shëndetësor varet funksionin riprodhues. Përveç kësaj, gjendja e këtyre të ndikojë ose të përgjithshëm mirëqenien. Dhimbje në testikujt e diçka si një dhëmb. Në këtë ankth burri ndihet keq. Duket dobësi, vjellje dhe djersitje.


Manifestim i skajshëm i një frikë e vdekjes (tanatofobiya). Dhimbje në vezë.

A keni nevojë për një mjek? Ekspertët këshillojnë për të kontaktuar një specialist nëse dhimbja është e qëndrueshme dhe e përhershme.

Nëse është e shpeshtë, ajo është edhe sinjal i rrezikshëm. Këtu ju do të andrologist apo urolog. Mjeku duhet domosdoshmëri, nëse ju jeni të shqetësuar në lidhje me këto ndjenja dhimbje e shoqëruar me temperaturë të lartë, të dridhura apo të përzier; dendësia, madhësia ose forma e testiseve ndryshuar; dhimbje që dalin si rezultat i plagëve të tij. Çfarë mund të jetë arsyeja?

1. Shpesh dhimbje lind nga dëmtimi mekanik (rrahje dhe plagosje). Pas një goditje në zonën testikujt duket dhimbje të mprehtë. Ndonjëherë ajo është mjaft i shpejtë (në qoftë se nuk është një goditje e fortë).

Në disa raste, siklet shqetësuar burrin disa ditë. Nëse lëndimi ishte rezultat i ndikimit të prerjes apo depërtues artikuj, qasje në një mjek në mënyrë rigoroze të nevojshme. Vonesa në këtë version është shumë e rrezikshme. Ajo kërcënon infertilitetit dhe humbjen e koqe. Lëndimet burra kronike përjetojnë një dhimbje të gjatë në rritje.

Trajtimi mund të emërojë një ekspert. 2. Sëmundjet e natyrës virale infektive. Në këtë rast është një proces inflamator që ndodh në prostatës.

Shkaqet hipotermi, infeksion viral, mbajtjen shpeshta urinar dhe t. E. Komplikimet e shytave (shytave). Kjo testiseve janë lënduar dhe i fryrë. Dhimbja mund të ndihet vetëm në njërën anë. Për shembull, njerëzit mund të shqetësohen se ai me forcë. Steriliteti nuk është e kërcënuar.

Por koqe e prekur do të prodhojë shumë më pak spermë se sa i shëndetshëm. sëmundje akute inflamatore e testiseve, si manifestohet me dhimbje dhe një rritje në scrotum. Disa ethe burrat. Ata ankohen për urinim i pavullnetshëm.

Nëse keni një sëmundje, ju mund të merrni impotencë dhe infertilitetit. 3. deformime dhe patologji të tjera. Kjo mund të jetë rrotullim testicular. Seed kanal është i ngjeshur, që çon në edemë dhe vdekjen e koqe. Nëse një njeri hernie inguinale, kordonin sperme gjithashtu mund të preken.

Dhimbje të pakëndshme nganjëherë tregon një varicocele. Vuajtje është e karakterizuar nga venat me variçe në organet e meshkujve. Të gjitha këto kërkojnë konsultim me një specialist.

Gurët nga veshka apo tumoret mund të provokojë siklet në të testiseve. Këtu ju do të vetëm urolog. Një faktor tjetër që shkakton dhimbje në scrotum konsiderohet dëshira e pakënaqur seksual. Dhimbje lind për shkak të stagnimit të gjakut. Shumica e njerëzve të tij të rinj ndjehen.

Kjo gjendje e sëmurë nuk e kërcënojnë. Vezë lënduar bëj? Nëse jeni të shqetësuar në lidhje me dhimbje në zonën e scrotum, ne duhet të përpiqemi për të hequr atë. Ekspertët rekomandojnë të aplikojnë për të testiseve shishe me ujë të ftohtë.

E pra në akull. Ajo nuk mund të zbatohen drejtpërdrejt në lëkurë. Ice duhet të mbështjellë në një shami apo peshqir. Gjatë të mbajë nuk duhet të jetë, sepse ju mund të merrni ngrirja.

Gjithashtu, do të përpiqen për të përcaktuar shkakun vetes dhimbje. Ju mund të kërkoj me duar testiseve. Duhet të theksohet, ose të ndryshojë madhësinë e tyre dhe formën. Nëse ju nuk mund të qëndrojë dhimbjen, dhe scrotum fryrë, ajo duhet të kërkojnë vëmendje urgjente mjekësore.