Përse flokët rritet


Duket se i gjithë trupi është i mbuluar njeri. Disa njerëz janë krenarë për bimësi të dendur në trup, të tjerët duan të humbin volosatosti, veçanërisht kur verë vjen dhe ekran trupi më i hapur.

1. Flokët Trupi fillojnë të rriten në mitër burrat e para gjë duhet të dini për flokët e trupit, kështu që kjo është ajo që ata filluan të rriten para lindjes. Sigurisht, është e vështirë të imagjinohet një njeri cute pak flokë në barkun e nënës, por deri sa fëmija është i lindur, ai humb disa nga flokët e tij të parë të trupit të quajtur lanugo. Këto qime të vogla dhe shumë të hollë që mbulon pothuajse tërë trupin e fëmijës. Disa fëmijë të cilët janë të lindur para kohe, ju mund të shihni se si qime të mbulojë tërë trupin e tyre, por mos u bëni merak, sepse ata përfundimisht të zhduket.

2. Ekzistojnë tri lloje të ndryshme të trupit flokëve lanugo flokët është lloji i parë që duket për të cilat nuk janë të buta, të hollë, qime pangjyrë quajtur flokët vellus. Flokët vellus nuk është e bashkangjitur në indin nënlëkuror ose gjëndra dhjamor. Ata yavlyutsya antitezë e të natyrave të ndryshme të flokëve flokëve thelbin që shfaqet gjatë adoleshencës. Ata janë shumë më të ashpra, e bashkangjitur në indin nënlëkuror dhe gjëndra dhjamor, e cila kontribuon në shfaqjen e erë trupi.


3. Shumica e grave preferojnë të natyrshme, por pikërisht atë që gratë mendojnë për flokët burrat e trupit? Në kohë të ndryshme femrat trajtohen ndryshe burrat volosatosti, por ajo është konsideruar gjithmonë e pranueshme shoqërisht. Në kulturën perëndimore shumica e grave presin nga smoothness përsosur kur është fjala për ndonjë bimësi në trup. Megjithatë, një studim i grave të gjetur se shumë nuk do mend burrat sjellë edhe veten lart, edhe pse shumica e kërkesave të tyre shumë më modest.

Ne mund të themi se flokët sbryvanye mbi këmbët, krahët dhe sqetull biznes shumë të rrezikshme. Lidhur gjoks gratë e flokëve janë të ndarë në dy kampe kundërshtare: njëra është e fillon e vështirë, ndërsa të tjerë preferojnë një gjoks të qetë. Sa për flokët në anën e pasme, edhe pse gratë janë të gatshëm të pranojnë këtë, ata nuk mendjen për të parë të paktën përpjekje për të qetësuar të qenët leshatak tepruar. 4. Çdo e flokëve është e mbrojtur nga gjëndra të vogla Siç u përmend, me fillimin e adoleshencës, shumica e njerëzve të humbur flokët vellus, dhe ata zëvendësohen gurët themelorë flokët.

Këto qime të trasha nga gjëndra dhjamor ose gjëndra që prodhojnë sebum. Ajo mbron të lëkurës dhe të flokëve follicles të baktereve. Kjo është një anë pozitive. Megjithatë, bakteret tretem, e cila shkakton erë trupi.

5. Ne shkëmbyen flokët e trupit në yndyrë Ka një hipotezë interesante në lidhje me lidhjen mes flokëve trupit dhe yndyrë trupore. Njerëzit filluan të bjerë si leshi aklimatizimit për të qëndruar pranë detit. Më pak flokëve ishte në trupin e njeriut, aq më lehtë ishte për të notuar dhe peshk, dhe një sasi e madhe e indit dhjamor ka ndihmuar kompensuar humbjen e nxehtësisë mbrojtëse. 6. Flokët Trupi luajnë dy role të mëdha pjesë më të zhvilluara, njerëzit në mënyrë që ata nuk kanë nevojë flokët e trupit për të mbijetuar, por ata kanë disa funksione bazë.

Në mot të ftohtë, flokët e trupit ndihmon të mbajë ngrohjes dhe një kohë të nxehtë në proporcion si ne djerse, flokët e trupit për të ndihmuar të thithin lagështi nga lëkura për të na freskët. 7. Numri i flokëve trupit për shkak të inteligjencës Sipas një psikiatër amerikan, më shumë keni flokë të trupit, më të zgjuar jeni. Në vitin 1996, në studimin e tij, Dr. Aykarakudi Alias ​​(Aikarakudy Alias) ka thënë se flokët gjoks është më e zakonshme në mesin e mjekëve dhe të njerëzve me arsim të lartë.

Kur në krahasim suksesin akademik të studentëve, kemi gjetur se meshkujt me flokë ishin notat më të mirë, dhe një nga burrat e zgjuar kishin edhe bimësi të dendur në anën e pasme. Megjithatë, gjithkush është i lindur me një gjoks të qetë, nuk do të jetë mërzitur për shkak të shumë shumë burra të mençur nevolosatyh, përfshirë edhe Albert Einstein. 8. flokët në muskujt e trupit në flokët e trupit tuaj është në të vërtetë qelizat e muskujve.

Ju mund të shikojnë atë si një efekt i lëkurës patë ose milingonat që u zhvillua në lëkurë. Muskujt e butë të follicles flokët është reduktuar nën kushte të caktuara, të tilla si ekspozimit në të ftohtë, me frikë apo kënaqësi dhe rritjen e flokëve.

Ky refleks quhet pyloerektsiyeyu. 9. Në verën e flokëve trupit rritet më shpejt me Brian Thompson (Brian Thompson), specialistë amerikanë në flokët, flokët e trupit në të vërtetë rritet pak më shpejt në pranverë dhe verë. Pse po ndodh kjo? Ai supozohet se kjo është për shkak të metabolizmit të shpejtë gjatë këtyre muajve.

Në çdo rast, rritje më të shpejtë të bëjë flokët androgenic, se flokët dhe ato qime që janë të prekur nga hormonet. 10. tërheqje seksuale lind si pasojë trupi i flokëve që flokët e trupit, jo kokën, është metoda e tërheqjes së seksit të kundërt. Pra flokët pubike dhe flokët sqetull për të mbajtur dhe për të promovuar tharje hormonet e veçanta të lëshuara nga trupin tonë, në mënyrë që ata fluturoi në ajër dhe erë arritur seksit të kundërt.