Pse kafshoj thonjtë tuaj


Shkencërisht-thumbues dhe thumbues thonjtë gozhdë thumbues e tij është quajtur. Shkaqet e gozhdë thumbues duhet të shikoni në gjendjen emocionale të personit. Stresi në punë, në shkollë, institut apo pakënaqësisë me veten e tij. Po, po, vetë-respekt të ulët dhe të vetë-thumbues i lidhur ngushtë me gozhdë-thumbues.

Interesante, pavarësisht nga thonjtë e kafshuar, njeri edhe më i ul vetë për veten e tyre dhe fillon të përtyp mbi ta me një hakmarrje. Shkencëtarët studiuar grupin e njerëzve të moshës 27 vjet, me gozhdë-thumbues, ka gjetur se të gjitha subjektet me një ndjenjë të rritur të ankthit është i pranishëm. Ne kemi gjetur se njerëzit të kafshoj thonjtë apo për shkak të stresit emocional, ose të pasigurt për veten e tyre.

A e dini se shumë njerëz shumë të famshëm gjithashtu vuajnë këtë zakon të keq? Për shembull, Alexander Pushkin si një fëmijë i lidhur edhe duart e tij, por të hequr qafe këtë zakon ai nuk mund të. Gozhdë thumbues ndodh më shpesh në adoleshencës për shkak të stresit intelektuale dhe mendore. Vlen të përmendet se gratë dhe vajzat janë më të prirur për këtë zakon. AVG gozhdë i plotë fusion shkon 3-5 muaj.


Ajo rezulton se nga koha që ju plotësisht të hani thonjtë tuaj! Tani imagjinoni sa thonjtë ju do të hani për një jetë, dhe në qoftë se jo të hequr qafe këtë zakon! Jo shumë e bukur, apo jo? Gozhdë thumbues është shumë e dëmshme për shkak se ajo është rezultat i burrs dhe mikroranky në majë të gishtave të tyre, të cilat mund të merrni bakteret dhe shkaktojnë inflamacion të rëndë. Aktualisht, ka shumë mënyra për të hequr qafe zakonin thumbues thonjtë e tij.

Fëmijët dhe burrat mund të këshillojë të veçantë llak hidhur konfirmohen. Harsh shije shumë të hidhur e llak shpejt do të shpëtoj të këtij zakoni, dhe vitamina dhe minerale që përbëjnë llak, ndihmë thonjtë dëmtuar peshkimit më të shpejtë dhe të shërohen. Aplikoni një gozhdë duhet rregullisht. Çdo tre ditë llak vjetër të larë dhe të vënë një të ri.

Nëse ju harroni të update gozhdë në buzë të thonjve ai fillon skolyuvatysya, që do të thotë se gozhdë tuaj përsëri të pushojë të jetë e hidhur dhe thonjtë thumbues mund të shërohen. Vajzat dhe gratë mund të aplikojnë të zotit të gozhdë. Materialet artificiale - akrilik ose xhel - shumë e vështirë dhe lind ajo shumë problematike.

A nuk duan të rriten thonjtë tuaj? Pastaj bëni dizajn të shtrenjtë elegant në thonjtë natyrore, brejtje bukuri të tilla për të cilat shpenzuar një shumë të holla, ju do të thjesht patetike. Përballja me burrs ndihmojë vaj të veçantë shëruese për cuticles me ekstraktet e bimëve medicinale.

Në një shumë rreth, ju duhet të përdorni vaj të paktën tri herë në ditë. Vendos pak vaj mbi cuticles dhe fërkoni fshij në rrënjët e gozhdë. Pas disa ditësh të naftës përdorim të rregullt, ju do të vëreni se gishtat e kanë marrë një pamje të bukur i pastër. Duke pasur mëngjes shëruar rreth cuticle dhe burrs, ju do të mbani vetëm lapsa tuaj në gjendje të përsosur, duke përdorur vaj një herë në ditë.

Nëse papritmas përveç gozhdë thumbues ju vuajnë nga çrregullime të gjumit, nervozizëm, lodhje, humbje të kujtesës apo ankthi ngulët, duhet të konsultoheni me një mjek. Bisedoni me një profesionist me përvojë mund të ju ndihmojë të kuptojnë veten.

Psikologët besojnë se gozhdë-thumbues - asgjë si thumbues veten për asgjë. Ju vetëm të pakënaqur ose në zemër të fajësojnë veten për diçka.